Bir Tutam Dev Sakalı, Biraz Ejderha Nefesi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bir Tutam Dev Sakalı, Biraz Ejderha Nefesi

Bir Tutam Dev Sakalı, Biraz Ejderha Nefesi

Arabalı, otobüslü, koşu bantlı, telefonlu modern bir cadı hikâyesi karşımızda.

Cadı olmak kolay mı? Saçlarınız berbat bir durumdaysa da mı? Kendinizi hiç de hoşa gitmeyecek saçlarla bir süpürgenin üzerinde seyahat ederken düşünebiliyor musunuz? Düşünemezsiniz çünkü böyle bir şey bu dünya üzerinde olamaz. O süpürgenin üzerinde harikulade saçlarınız uçuşurken, görenlerin sizi büyük beğeni nidaları eşliğinde parmaklarıyla işaret edebilmesi, üstelik rüzgârla saçlarınızın dansının da sizi mutlu edecek kadar ahenkli olması gerekir. Aramızdaki cadılar çok iyi bilirler, bu hayattaki en keyifli anlardan biri de budur. Bunlar olmazsa ne mi olur? Cadı oyunlarımızda bu meseleyi hiç düşünmemiş olduğumu itiraf ettikten sonra hemencecik bulduğum cevabı yapıştırayım buraya: Bitersiniz! Eğer yılın en kötü saçlı cadısı seçilmek istiyorsanız, ‘‘Bu ödülü almak istiyorum, ödül alayım da En Kötü Ödülü’ne bile razıyım,’’ diyorsanız, orası başka.

Dağınık, korkunç saçlar...

Çikolata’nın hoşuna gitmeyen şeylerden biri de saçı başı dağınık cadılardır, o yüzden Adalgisa’yı görür görmez kafasını çevirdi. Ne zaman ‘‘Bu dağınık ve korkunç saçlar için bir şeyler yapmak gerek,’’ dedi Adalgisa, Çikolata pür dikkat kesiliverdi La Recette Magique d’Adalgisa isimli kitaba.

Adalgisa bir iksir hazırlayıp saçları hizaya sokmaya kararlı. Hikâyede neler olduğunu, kimlerin iksir kullandığını, işe yarayıp yaramadığını açıklayacak değilim ama küçük bir sır verebilirim bu kitabı henüz okumayanlara. Herkes kâğıt kalemini hazırladı mı acaba? İşte Adalgisa’nın muhteşem saç iksirinin içindekileri açıklıyorum: 300 gr çilek, dev sakalı, ejderha nefesi. Evet, işte bu kadar kolay. İçindekileri bulmak zor mu? Tarifi vermek benden, içindekileri bulmak ve bu olağanüstü iksiri hazırlamak sizden.

Alexandra Colombo’nun, La Recette Magique d’Adalgisa isimli kitabında çizimlere, detaylara, kolajlara büyük bir ustalıkla yer veriliyor. Colombo’nun yaratıcı dünyasının ışığında elbette. Kitabın öyküsünü öyle harikulade çizimlerle gün ışığına çıkarıyor ki Colombo, hayran kalmamak cadılık yapmak anlamına gelebilir bu noktada. İksiri uygulayanların başlarına gelenlerin resmedildiği sahneler, hele hele ayna karşısında bir kare var ki, akıllardan çıkmayacak sahneler arasında. Perdelik kumaşlar, tellerin sahnelerin içine geçişi, renklerin usul usul hikâyenin içinde gezinmesi, saçların aldığı biçimlerin komikliği de ekleniyor akıllara kazınacaklar arasına.

Arabalı, otobüslü, koşu bantlı, telefonlu modern bir cadı hikâyesi karşımızda.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Çikolatatarifi
Görüş Bildir