Bir Türlü İş Bulamayan İnsanların Başa Çıkmak Zorunda Kaldıkları 15 Problem

901PAYLAŞIM

Vizeye girmek, finale girmek, okulu bitirmek zor şeyler. Ama okulu bitirdikten sonra asıl gerçek hayat başlıyor. Bu hayatın da ilk basamağında iş bulmak var. 

Geçimini sağlamak ve kendi yağında kavrulmak isteyen herkes çalışabileceği uygun bir iş bulmak zorunda. Kimimiz için çok kısa, kimimiz içinse oldukça meşakkatli geçen bu süreç karşımıza da bir takım problemler çıkarmakta.

İşte; "Bir Türlü İş Bulamayan İnsanların Başa Çıkmak Zorunda Kaldıkları 15 Problem".

1. Kendini ailene karşı sorumlu hissedersin. Seni bu yaşına kadar okuttukları ve sonunda işsiz kaldığın için onları hayal kırıklığına uğrattığını düşünürsün.

Artık senden işe girip evin geçimine yardımcı olmanı bekledikleri ortadadır. Ama her gün o işi aramana rağmen bir türlü doğru dürüst bir iş bulamamışsındır.

2. Arkadaşların plan yapıp seni de çağırdıklarında gitmek istesen de gidemezsin.

Herkes eğlenirken; sen, en az parayı harcayarak nasıl hayatımı idame ettiririm diye düşünürsün.

3. Kimse seni işe almadığı için kendini suçlarsın.

Kendini bu yüzden yıpratırsın. Kapı kapı gezmene rağmen, her tarafa haber bırakmana rağmen iş bulamamanın temel sebebi olarak kendini görürsün. Ama sorun sana istihdam yaratamayan sistemdedir.

4. Geceleri uyuyamazsın. Biraz olsun rahatlamak istesen de gecenin sessizliğinde ve düşüncelerinin arasında kaybolup gidersin.

Ne kolay uykuya dalarsın, ne de kolay kolay uyanırsın. Bazen sadece uykularında mutlu olduğunu hissedersin ama uyumayıp iş aramak zorunda kalırsın.

5. Bir noktadan sonra iş görüşmesine giderken ödediğin yol parası bile oldukça değerli gelir. O parayı sokağa atmak istemezsin.

Keşke hep öğrenci kalsaydım da yarım ücret ödeseydim diye düşünürsün. Harcadığın kuruşlar bile çok değerli bir hale gelmeye başlar. Ailenden tekrar para istemek istemezsin.

6. Evde oturduğunda aileni zaten çalışmadığın için rahatsız ettiğini düşünürsün, evde bile rahat edemezsin.

Varlığınla göze battığını hissedersin. Bazen bu yüzden evin içerisinde görünmez olmayı bile düşlersin.

7. Ne okuduğun kitaptan tat alırsın, ne izlediğin filmden...

Kafandan o düşünceyi atmak için yaptığın hiçbir şey artık eskisi gibi tat vermemeye başlar. İşsizlik en büyük zevklerini bile neredeyse ele geçirmiştir.

8. Aşık da olamazsın... Yani paran yoksa aşık olmak bile lüks gelir insana.

Kendini 2. sınıf insanmışsın gibi hissetmeye başlarsın. Toplumdan ve ilişkilerden soyutlarsın. Aşk bile, parası ve bir işi olan insanlara göredir. Bu sana şu an için bir beden büyük gelir.

9. Sigara gibi alışkanlıkların varsa işsizlikle başa çıkmak daha zordur.

Hem iş bulamadığın için stres sahibi olur hem de paran olmadığı için çok yakmamaya çalışırsın. Komple bırakmak istesen de bu durumda bırakamazsın.

10. Kötü geçen her iş görüşmesinden sonra daha da umudunu yitirirsin. Her seferinde o kapıdan "Biz sizi daha sonra arayacağız." cevabını alarak çıkmak oldukça ağır gelir.

"Kurumsal" firmaların o samimiyetsiz cümlelerinden gına gelmiştir artık. Ne kadar nitelikli biri olsan da tecrüben olmadığı için 2. plana atılırsın.

11. Zaten kendi sıkıntıların yetmezmiş gibi bir de çevrenden gelen neden hala iş bulamadığınla ilgili soruları yanıtlamaya çalışırsın.

Senin doğru düzgün iş aramadığını ima edip dururlar. Kendine anlatamadığın nedenleri onlara açıklamaya çalışırsın.

12. KPSS'ydi, kurum sınavlarıydı derken 30 yaşına yaklaştığın günlerde bile hala sınava girmek zorunda kalmak güç gelir.

Girdiğin her sınavdan önce; "Bu sınav hayatınızı belirleyecek, sonra rahat edeceksiniz." diyen hocalarını saygıyla anarsın...

13. Yaşıtların kariyer yaparken, sen hala olduğun yerde saydığını düşünürsün. Onların ne kadar şanslı olduğu gelir aklına.

"Fırsat eşitliği" denilen şeyin aslında yalnızca bir söylemden ibaret olduğunu, tanıdığı olanların bir yerlere daha kolay geldiklerini bilirsin.

14. Hiçbir sorumluluğun olmadığı, her şeyin şimdikinden daha renkli olduğu o çocukluk günlerini özlersin.

Bir an önce büyümek ve çalışmak istediğin o günleri tebessümle hatırlarsın. O günlere dönmenin hayalini kurarsın.

15. Yani sürekli aklını işsizlik düşüncesi kemirir durur... Derdini kendine anlatman bile zordur.

Belki de en zor iş; işsizliktir bu yüzden. Bir an önce iş bulup rahatlamak tek isteğindir...

Bonus: Yine de yüzündeki tebessümleri eksik etmemeye çalışırsın.

Şu an için parlak bir hayatın yoktur belki ama en azından umutların parlaktır. 

Ve bir işi olan birçok kişinin bu aşamalardan geçtiğini bilirsin...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ramazan-bey

sikeyim böyle hayatı 23 yaşındayım gençliğimin baharında intiharı düşünüyorum

nickiminaj

Lise mezunyum 1 sene 9.sınıf'da kaldım hiç çalışmdığım için 4.sınıfdan sonra okul'dan öyle bi soğudum ki inanın neyse sonra o sınıfda kalmış olmnın verdiği sinirle 10 11 derken 11 de 2 teşekkür 2 onur aldım aynı şekilde 12.dede 1 takdir aldım iş hayatına gelirsk bu zamna kadar evimzin dibndeki bakklda 2 gün çalıştım babam inşaatçı ara sıra onun yanına gider yardım edrdim sabahtan öğlene kadar geçen sene sosyal hizmetler'de staj yaptım bilgisyar bölümü okumama rağmen ne alakaysa şimdi inanın bilgisayar bölümü seçtiğime pişmanım Türkçe -Matematik istiyo aklım veterinerlik ve psikoloji'yede gidiyo onlar'dada TM - Mat - fizik kuralı var kahretsin kitap açmayı çalışmayı sevmiyorum içime kapanık biriym 3 kişiyz annem babama yük olmak istemiyorum bilgisayar - donanım işini seviyorum teknik servis olsun , kasadaki parçaları yerleştime , format atma olsun çok zevkli geliyo bana ama gel gör ki internette başvuru'da utanmaslar prof ol gel diyolr 19 yaşında "" birnden nasıl prof olmasnı beklrsin

osman-adem-karatas

benden kötüsü yokur 20 yaşında olup açık lise okuyan ve bu yaşına kadar hiç çalışmamış olan girdiği işlerde verdikleri para günlük 20 30 lira olan 9 gün bir yerde 2 gün bir yerde 1 hafta bir yerde çalışıp çıkan birisiyim yaşadıüım şehirde öğle lanet olası biryerki iş bulamıyorsun daha doğrusu kasaba belki bileniniz vardır manisanın köprübaşı ilçesi allah buranın belasını versin. işsizlik zor sanat vetselam

mustafa-arikan7

O lanet yerde 2 yıl okudum allah sabır versin

ibrahim-yavuz5

Uzun ilişkin de kız arkadaşın işsizsin diye senden ayrılmaya çalışır ailesine senin işte çalıştığın yalanını söyler, sen halen iş bulamazsın ve süpriz son artık seninle gelecek hayal etmez ve ayrılırsınız. Depresyona girersiniz, hem en sevdiğin hem en çok istediğinden ayrısındır. Hem işsiz hem aşksız sındır. Ne yapacaksın? Başımıza serseri oldun diyen ailenin yanında evden dışarı bile çıkmayacaksın ki para harcamayasın, iş bulursan sevineceksin şartları kötü olması geçmişte çabaların anlamsız kalacak. Artık okuduğun işi bile yapamadığını anladığında hayat '' Okuduğunu kim yapabiliyor " lafının anlamını anlayacaksın. Sessiz küfürler sallıyacaksın. Sonra sonra işte öyle devam edecek, yarın işsiz miyim diye düşünüp duracaksın.

ali-ozdemir

anlaşılan galeri sahibi depresyonda

Görüş Bildir