Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir şey Dikkatinizi Çekti mi..?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bir şey Dikkatinizi Çekti mi..?

Bir şey Dikkatinizi Çekti mi..?

Bir şey dikkatinizi çekti mi..? Türkiye' nin dünya' da en çok gelişme gösteren internet yatırımları arasında yer alan organizasyonları genelde hep alışveriş siteleri. Bir çoğunu hepimiz kullanıyoruz.Kimisinden mevnunuz.kimisinden değiliz.Ancak özellikle üst gelir grubunu hedefleyen bu sitelerin ülkemizde mali sistemde yer alan ve hem tüketici yi hem de kurumları fonlayan bankalar gibi çok iyi kazandıkları kesin.

Ben bir ülke de güçlü bir mali sistemin yanında güçlü bir üretim altyapısı olması gerektiğine inananlardanım.Evet bizim ülkemizde bankalar oldukça iyi karlar elde edebiliyorlar.Ancak Kredi kartı borçlu sayısı ile dönmeyen kredilerin oranına baktığımız da bu durumun Türkiye ekonomisi için aynı oranda büyük bir risk taşıdığını görüyoruz.Bankaların elbette Ekonomi de yapmaları gereken şey ekonominin para satan kurumları olarak bu parayı doğru adreslere teslim etmesi ve ekonominin çarklarını döndürmeye aynı oranda yetmeleri olarak açıklanacaktır.Yurt içi ve yurtdışı iştirakleri ile birlikte büyüyen ve ellerinde ki mevduatı koruduğu kadar ekonominin kılcal damarlarına yayan bankalar her Ekonomi için faydalıdır.Bizim Mali sistemimizin gelişme noktasında olduğu kesin.Çünkü pek çok Şirketin istediği oranlarda kredi alamadığı,bu yüzden zorlandığı gibi haberleri fazlasıyla basından takip ediyoruz. Bir yandan alışveriş merakı hızla artarken diğer yandan Üretim noktasında hep aynı üretim bandında gidip gelmekteyiz.

Kendimize ait bir milli markayı,değeri sanayinin önemli kategorilerinde yaratamadığımız gibi ürettiğimiz ve ihraç ettiğimiz pazarlardan kazandıklarımızla da gerekli arge çalışmalarını gerçekleştiremiyoruz.Çünkü üretmek için herşeyden önemli bir güç sermaye...Bu yüzden sermayenin korunması adına yeni pazarlara sıçrama yapamıyoruz.

Türkiye ekonominin yapısal sorunlarından biri olan cari açık,kamu açıkları,yüksek düzeyde arzı endam eden borç stoğumuz ve diğer ekonomik göstergeler ile birlikte hep özel sektörün özel bir sıçrama yapmasını bekliyoruz.Aslında şu an ki tablo ile bunu da başarabiliyorlar.Son zamanlarda Kobilerin almış olduğu yer önemli.Ancak yine de istenilen düzeyde değil.Bu yüzden aslında bu tip işletmelerin belki de Devlet tarafından özel bir gözle izlenmesi ve desteklenmesi de şart.

Biz yıllardır Resesyondan ve yüksek Enflasyon dan oldukça etkilendik. Bu yüzden gelir dağılımında adaletli bir portre çizebilmek için fiyatlar genel düzeyinin yüksek sapmalara girmesini önlemek herşey den önemli olmalı .Bunun için de talebi canlı tutmak ve dar ,orta gelir grubunda ki insanları önemsemek şart. Bunun için de hem alışveriş yapmalı hem de güçlü bir mali sisteme sahip olduğumuzda bunu korumasını becermeliyiz. Ama herşey den önemlisi iyimser olmalıyız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kredi Kartı
Görüş Bildir