Bir Güzel Haber Daha Geldi: Prof. Dr. Vamık Volkan Psikanalizin Nobel'ini Kazandı!

 > 
98bPAYLAŞIM

Son günlerde bilim camiamızdan birçok güzel haber aldık, alıyoruz. Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmasıyla başlayan süreçte, güzel bir haber daha aldık. 

Prof. Dr. Vamık Cemal Volkan, psikanaliz alanının en değerli ödüllerinden "Mary Sigourney Psikanaliz Ödülü"nü kazandı. Ödülün diğer sahibiyse psikolog Jay Greenberg oldu.

Vamık Volkan daha önce yaptığı çalışmalardan ötürü Nobel Barış Ödülü'ne de aday gösterilmişti.

Prof. Dr. Vamık Cemal Volkan, 1932 yılında Lefkoşa'da yaşayan bir Türk ailede doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1956 yılında mezun oldu.

1957 yılında psikiyatri uzmanlığı ve psikanaliz eğitimi almak ve staj yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

1963 yılında Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Öğretim Üyesi oldu ve 2002 yılında emekli olana değin bu üniversitede çalıştı.

Volkan, 18 yıl boyunca Virginia Üniversitesi Blue Ridge Hastanesi'nde başhekim olarak görev yaptı. Bu görevi sırasında hastanedeki birçok merkezin gelişiminde kilit rol oynadı.

1987 yılında Prof. Dr. Vamık Volkan Virginia'nın Üniversitesi Tıp Fakültesi çatısı altında Zihin ve İnsan Etkileşimi Araştırmaları Merkezi'ni (The Center for the Study of Mind and Human Interaction) (CSMHI) kurdu.

Vamık Volkan'ın kurduğu bu merkez türünün ilk örneklerinden biri oldu. Merkezde psikiyatristler, psikanalistler ve psikologların yanı sıra, siyaset bilimciler, tarihçiler, eski diplomatlar ve farklı branşlardan araştırmacılardan oluşuyordu.

Vamık Volkan, bu merkezde psikanalitik/psikolojik kavramları politik durumlara uyarlayan ve onları anlamaya çalışan çalışmalar gerçekleştirdi. 

Volkan'ın amacı koruyucu hekimlik anlayışını genişletmek ve savaşlar, çatışmalar, kitlesel şiddet olayları gibi alanların incelenmesi ve bu sorunlara yönelik büyük gruplar için "aşılama" yöntemi geliştirmekti.

Birçok çatışma bölgesinde araştırma faaliyetleri yürüttü.

Prof. Volkan bu merkez aracılığıyla Sovyetler Birliği, Baltık Cumhuriyetleri, Arnavutluk, Kuveyt, Eski Yugoslavya, Gürcistan, Güney Osetya, Türkiye, Yunanistan ve ABD gibi pekçok ülkede projeler gerçekleştirdi ve 1987 yılından 2002 yılında emekli olana kadar CSMHI isimli merkezi yönetti.

Eski ABD Başkanı Jimmy Carter'ın başkanlığında kurulan Carter Merkezi'nin Uluslararası Müzakere Ağı'nda (INN) üye olarak görev yaptı ve uluslararası sorunların çözümü için çalıştı.

Prof. Dr. Vamık Volkan ayrıca Politik Psikoloji Uluslararası Derneği'nin (ISPP) kurucusu olmuş ve başkanlığını yürütmüştür.

Yaptığı çalışmalardan ötürü Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

Vamık Volkan’a Mary Sigourney Psikanaliz Ödülü'nü getiren ise "ciddi kişilik bozukluklarının anlaşılmasında ilkel nesne teorisini, klinik buluşlara eklemesi ve milletler veya kültürler arası çatışmaları anlamak için psikanalitik düşünceyi kullandığı" çalışmaları oldu.

Prof. Dr. Vamık Volkan ödülünü Ocak 2016’da New York’ta alacak.

Biz de buradan Prof. Dr. Vamık Volkan'ı aldığı bu önemli ödülden dolayı tebrik ediyoruz ve güzel haberlerin devamını diliyoruz. 👏👏👏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elifilkebulgan

Bu haberin ülkemizi ilgilendirmesinin sebebi değerli bilim insanının soy isminin Volkan olması sanırım

themeret

Adamın uzmanlık alanıyla ilgili ülkede bişey yok zaten, allah muhafaza memlekete döneyim de yaparız bişeyler dese sürüm sürüm sürünür :)

karekafa

gitmiş gavur amerikaya almış ödülü. bize ne adam olaydı da türkiyede yapaydı işini. pis vatan haini çapulcu falan. (laf etmeyin ne olur Türkiye'nin geri kalan haline adapte olmaya çalışıyorum bende :( )

Gizli Kullanıcı

VAMIK Ne Demek diye Google Amcaya soranlar burada mı ?

ohyes

asıl soru bu adamlar neden hep amerikada?

nesta

çünkü türkiye bilime önem vermiyor. bu yüzden bu insanlar amerika gibi bilimde çok başarılı ülkelere göç ediyorlar

Görüş Bildir