Bir Fotoğraf Bize Neler Söyler?

 > 
172PAYLAŞIM

Fotoğraf: Fatih Polat

Başbakan Erdoğan'ın "Taksim'i unutun, ümidinizi kesin" açıklaması ardından sosyal medyada çok paylaşılan bu fotoğrafın izini sürdük. Fotoğraf  Evrensel gazetesinden Fatih Polat tarafından 1 Mayıs 2010'da çekilmiş. 

Bugün Evrensel'de yer alan "Bir fotoğrafın söylediği" başlıklı yazısında şöyle diyor Polat: "Bu fotoğrafı 2010 yılı 1 Mayısı’nda, Taksim’e çıkan Tarlabaşı yokuşunda çekmiştim. Gün gelir lazım olur diye..."

Ve şöyle devam ediyor: 

Bu fotoğrafın çekildiği dört yıl önceki 1 Mayıs’a ise AKP iktidarı, ‘12 Eylül referandumu’ hazırlığı ile gidiyordu. Erdoğan yargı alanını kendi lehine yeniden yapılandırarak kendisini daha da güçlendirmeyi amaçladığı bu referandum öncesi, “darbe” ile mücadele söylemi üzerine kurulu bir propaganda yürütüyordu.

Hatta o referandumda ‘sol’un bazı kesimleri de ‘Yetmez ama evet’ diyerek Erdoğan’ın Anayasa değişikliğine destek vermiş, karşı çıkanlar ise topyekün olarak darbecilikle suçlanmıştı.

Ergenekon davası da Hükümetin, darbecilerle, statüko ile mücadele söylemi desteklemek üzere kullandığı göstergelerdendi.

İşte AKP iktidarının Taksim’i 1 Mayıs kutlamalarına açması da böylesi bir siyasi iklimde gerçekleşti. Algı yönetiminde usta olan AKP’nin İstanbul İl Başkanlığının imzasını taşıyan ‘Artık 1 Mayıs Hem Bayram Hem Taksim’de. Kutlu Olsun’ yazılı dev afiş, AKP’nin yıllardır Taksim kutlamalarına duyulan özlemi de, kendi hegemonyasına içererek istismar etmesi anlamına geliyordu.

Taksim’de 2010 yılında kutlanan 1 Mayıs sonrası Başbakan Erdoğan, AKP grup toplantısında yaptığı o konuşmada şunları söylemişti: “2010 yılı 1 Mayısı mutlaka hafızalara kazınacaktır. Mutlaka tarihimizde kendisine unutulmaz bir yer bulacaktır. Zira 2010 1 Mayısı Türkiye’nin nasıl değiştiğinin, nasıl olgunlaştığının, tabularını nasıl yıktığının, statükoyu nasıl aştığının, tahrik ve provokasyon korkularından nasıl sıyrıldığının somut bir abidesi olmuştur. Evet Türkiye bu manzara için bu bayram havası için tam 32 yıl beklemek zorunda kalmıştır. Ama işte dün nihayet gerçekleşmiştir. Türkiye nihayet bunu başarmıştır. Taksim’deki dostluk, kardeşlik ve dayanışma tablosu Türkiye’nin çetelerle mücadelesinin bir eseridir.”

Fatih Polat | Evrensel 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir