Bir Figür Ustası – Neşet Günal Sergisi

 > -

Bir Figür Ustası – Neşet Günal Sergisi

Bir Figür Ustası – Neşet Günal Sergisi

Türk resminin figüratif duayeni Neşet Günal , 1923′de Nevşehir’de doğdu. ilkokulu Şereflikoçhisar’da, Ortaokulu da Nevşehir’de okudu. Sonra Güzel Sanatlar Akademisi’ne kaydoldu, devlet bursu aldı. 1939 yılında başlayan ve yaklaşık yedi yıl süren Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki eğitimi süresince sanatçı, Nurullah Berk, Sabri Berkel ve Leopold Levy’nin atölyelerinde çalıştı.

Desenler bir sanatçının gizli bahçesidir.. Bir desen de tıpkı bir tuval resmi gibi sanatçının özelliklerini yansıtır; hatta onu ele verir. Çünkü izleyici çoğu kez sanatçının kendisine sunulan son ürününü, çoğunlukla tuval çalışmasını görür, öncesini, yani o resmin siyah-beyaz yüzünü, oluşumunu, yaratma sürecini bilmez. Sanatçının bu süreçten geriye bıraktığı en önemli ipucu desenleridir. Sanatçının yeteneği, ressamlığı, kişiliği, özgünlüğü- eğer yapıyorsa- desenlerine bakılarak daha iyi anlaşılır.

Usta Türk ressam, 26 Kasım 2002 sabahı hayata gözlerini kapadı. Başlıca eserleri arasında, ” Çocuklar ” (1996), ” Korkuluk ” (1989), ” Duvar Dibi ” (1981), ” Toprak Adamı ”(1974) ve ” Başakçılar ” (1984) sayılabilir.

tarihleri arasında Neşet Günal’ın 10. ölüm yılı anısına eserlerinden oluşan Bir Figür Ustası: “ Neşet Günal’dan Desenler ” isimli desen sergisini Galeri Selvin ’de görebilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Siyah Beyaz
Görüş Bildir