Bir Dönem Sona Erdi

 > -

Hollande, Sarkozy'yi ‘Sol’ladı

Hollande, Sarkozy'yi ‘Sol’ladı

CNN Türk ve ajanslar - 22 Nisan'da gerçekleşecek Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyalist Parti adayı Francois Hollande'ın, Sarkozy’nin koltuğuna oturacağına kesin gözüyle bakılıyor. Seçiminin ilk turundan önce yapılan kamuoyu yoklamasının sonuçları Hollande yüzde 28, Sarkozy yüzde 25 olarak açıklandı. Aşırı sağcı aday Marine Le Pen'e yönelik destek yüzde 17, solcu aday Jean-Luc Melenchon'un desteği ise yüzde 14-15 civarında. Bugün Fransa'da hafta sonu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için kampanyanın son günü. Seçimlerin ilk turu olan pazar günü adaylardan birinin...

Haberin Tamamı İçin:

Fransızlar Sandık Başında

Fransızlar Sandık Başında

Deutsche Welle - Fransa cumhurbaşkanını belirlemek için yapılan seçimlerin ilk turu başladı. Ülkenin denizaşırı topraklarında Fransızlar sandık başına gitti. Kanada yakınlarında bulunan Saint Pierre ve Miquelon adalarında seçmenler Orta Avrupa saati ile 12.00'den itibaren sandık başına gitmeye başladı. Fransa toprağı olan adalarda 5 bin kayıtlı seçmen bulunuyor. Günün ilerleyen saatlerinde de Guadeloupe ve Martinique’te seçmenler oylarını kullanacak. Fransa’nın Avrupa kıtasındaki topraklarında ise seçim yarın.

Haberin Tamamı İçin:

Fransa Bugün Cumhurbaşkanını Seçiyor

Fransa Bugün Cumhurbaşkanını Seçiyor

Fransa'da yaklaşık 45 milyon seçmen bugün 24’üncü cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda oy vermek üzere sandık başına gitti. Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili yapılan kamuoyu araştırmalarında sonuç Hollande yüzde 28, Sarkozy yüzde 25 olarak açıklanmıştı. Sol Cephe'nin adayı Jean-Luc Melenchon ve aşırı sağcı aday Marine Le Pen'in arasındaki üçüncülük yarışında galip, yüzde 17 destek ile Le Pen olduğu olarak görünüyor. Fakat seçmen kitlesinin yaklaşık yüzde 28'i oluşturan kararsızların bu durumu değiştirme olasılığı mevcut. 2007 seçimlerde oy kullanmayanların oranı yüzde 16 iken bu seçimlerde eğilimin yüzde 25’i bulacağı yönünde tahminler var. Seçim sonuçları, bugün yerel saat ile 20.00'den itibaren televizyon ve radyolardan açıklanacak. En fazla oyu alan iki aday, kuvvetle muhtemel Hol...

Haberin Tamamı İçin:

Merkel İttifakı Sarkozy'i Kurtaracak Mı?

Merkel İttifakı Sarkozy'i Kurtaracak Mı?

Sarkozy seçim öncesi yayınlanan tüm anketlerde Hollande’ın arkasında görünüyor. Hollande acaba cumhurbaşkanlığına seçilerek 17 yıllık muhafazakâr iktidarlar dönemini sona erdirecek mi? Geçtiğimiz günlerde Alman Der Spiegel, Başbakan Angela Merkel'in, Hollande'a karşı kimi AB ülkelerinin hükümet başkanlarıyla ittifak oluşturduğuna dair bir haber yazmıştı. Haberde, Merkel'in, İtalya Başbakanı Mario Monti, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile birlikte Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi desteklemek amacıyla Hollande'a karşı cephe oluşturduğu ve adı geçen bu dört muhafazakâr liderin Fransa'daki seçim kampanyası sırasında Hollande'ı başkentlerinde ağırlamayacağı söylenmişti. Hatırlayacağınız üzere Hollande'ın Merkel’le Berlin’de bir araya gelme girişimi başarısız olmuştu. Hollande'ın seçim kampanyasını yöneten Pierre Moscovici, Fransız RTL radyosuna yaptığı açıklamada, böyle bir şeyin Avrupa'nın tarihinde ilk kez görüldüğünü, bunun son derece üzücü ve endişe verici olduğunu söyledi. Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle ise Alman hükümetinin, Fransız halkının seçeceği her cumhurbaşkanıyla çok sıkı işbirliği içinde olacağını açıklayarak durumu dengelemeye çalıştı. Liderlerin böyle bir ittifak oluşturmasının başlıca nedeni, Hollande'nin 25 ülkenin altına imza attığı yeni mali anlaşmayı, seçilmesi halinde yeniden müzakereye açmak istediğini açıklaması olarak görülüyor. Ayrıca Fransa’daki seçimlerin sonucunun 2013’de Almanya’da yapılacak genel seçimlerin sonucunu etkileyebileceği yönünde yorumlar var. Sosyal Demokrat SPD Hollande'yi desteklediğini duyurdu. Hollande’ın olası zaferinin kendilerini Berlin’de iktidara taşıyabilecek ve Avrupa’daki diğer sosyal demokrat partilere de güç verecek bir gelişmeye yol açmasını umut ettiğini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Fransa'daki İlk Turun Galibi Hollande Oldu

Fransa'daki İlk Turun Galibi Hollande Oldu

Fransa’da bugün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu Sosyalist parti cumhurbaşkanı adayı François Hollande 28.4 önde kapattı. İkinci sırayı ise Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy elde etti. Sarkozy’nin oy oranı ise yüzde 27 olduğu belirtildi. Aşırı sağcı parti adayı Marine Le Pen ise 3’ü sırada yer aldı. Le Pen’İn oy oranının ise 19 olduğu açıklandı. Seçimin süpriz adayı Jean Luc Melenchon ise yüzde 11 oy oranıyla 4. sırada kaldı. Merkez sağ partisi Modem’İn cumhurbaşkanı adayı François Bayrou ise yüzde 9 oy oranıyla 5 sıranın sahibi oldu.
Bu sonuçların ardından ilk turda ilk iki sırayı elde eden François Hollande ve Nicolas Sarkozy 6 Mayısta yapılacak ikinci tur seçimlerinde Elysee sarayının yeni sahibi olabilmek için yarışmaya hak kazandı.
Fransa içişleri bakanlığı seçimleri katılım oranının ise yüzde 82 olarak gerçekleştiğini duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

Dışişleri'nden Sarkozy Açıklaması

Dışişleri'nden Sarkozy Açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Cumhurbaşkanı adayı François Hollande’ın 24 Nisan günü Paris’te katıldıkları anma töreni vesilesiyle yaptıkları ve ülkedeki seçim kaygılarını da yansıttığı anlaşılan açıklamalar, ihtilaflı tarihi konuların siyasi hesaplara malzeme yapılarak istismarının yeni bir örneğini teşkil etmiştir.
Tarihin farklı emeller ışığında siyasileştirilmesi talihsizdir. Peşin hükümlü ve ayrımcı tavırlarla ne adalete ne tarihin doğru anlaşılmasına hizmet edilebilir. Önde gelen Fransız siyasetçilerinden beklenen, nefreti körüklemek değil, bilgi temelinde ve devlet adamı sorumluluğu ile hareket ederek Türklerle Ermenilerin birlikte adil hafızaya ulaşmalarını destekleyici mesajlar vermeleridir.

Haberin Tamamı İçin:

Sarkozy Ve Hollande Televizyonda Kozlarını Paylaştı

Sarkozy Ve Hollande Televizyonda Kozlarını Paylaştı

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimleri için yarışan Nicolas Sarkozy ve François Hollande, televizyon ekranlarında karşı karşıya geldi. Canlı yayınlanan ve yaklaşık 3 saat süren tartışmada zaman zaman gergin anlar yaşandı. Ancak iki aday, Müslümanlara karşı helal et ve burka ile ilgili konularda ortak düşünce beyan etti.
20 milyon seyirciyi ekranlara kilitleyen tartışma için seçim merkezlerinde dev ekranlar kuruldu. Fransa’nın her yıl 200 bin göçmen ağırladığını söyleyen Nicolas Sarkozy, ‘’Ne bu sayıya yetecek kadar işimiz ne de yeri kadar lojmanımız var" dedi. İkinci kez seçilmesi halinde Fransa'ya yasal yollardan giren göçmen sayısını yarı yarıya indirme vaadinde bulunan Sarkozy, dış konsolosluklarda Fransa’ya gelmek isteyenlere dil ve yeterlilik sınavı yapılacağını haber verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Fransa Seçim Tarihinde Bir İlk

Fransa Seçim Tarihinde Bir İlk

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı 6 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek seçim ile belli olacak. TRT'nin haberine göre bu seçim öncesi Fransa tarihinde bir ilk yaşandı ve merkez sağda yer lan Francois Bayrou seçimde Sosyalist aday Hollande'a oy vereceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olarak yer alan, ancak ilk turda yüzde 9 oy alarak seçim mücadelesinin dışında kalan Bayrou, seçmenlerine herhangi bir oy çağrısında bulunmadı. Hatırlayacağınız üzere Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, geçtiğimiz günlerde boş oy kullanacağını açıklamış ve yaklaşık yüzde 20'ye yakın seçmen kitlesine 'beyaz oy' çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan, yapılan kamuoyu yoklamaları, Hollande'ın hala Sarkozy'nin 5 puan önünde olduğunu gösteriyor. Fransa'da akşam saatlerinde yeni ve kapsamlı yeni bir kamuoyu anketi yayınlanması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Fransa'da Zafer Hollande'ın

Fransa'da Zafer Hollande'ın

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, sosyalist aday Francois Hollande, rakibi Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi yenilgiye uğrattı.
Oyların yüzde 52'sini kazanan Hollande, Fransız halkının 'değişimi' seçtiğini söyledi.
Yenilgiyi kabul eden Sarkozy ise, Hollande'a 'iyi şanslar' diledi.
Uzmanlar, Hollande'ın seçilmesinin tüm Euro Bölgesi'nde önemli sonuçları olacağını söylüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Fransa Seçim Sonucunu Şenliklerle Kutluyor

Fransa Seçim Sonucunu Şenliklerle Kutluyor

François Mitterand'ın 1981 galibiyetinin 31 yıl ardından gelen solun yeni zaferi, tüm Fransa'da şenliklerle kutlanıyor. Tarihi bir gece yaşayan Fransa'da; Paris'de Bastille meydanından, Toulouse'da Capitole, Bordeaux'da Victoire meydanına kadar büyüklü küçüklü yüzlerce kentte şenlikler bütün gece devam etti.
Seçim sonuçlarını, belediye baştanı olduğu Tulle kentinde izleyen François Hollande,
meydanı dolduran yüzbinleri bulan coşkulu kalabalığa şöyle seslendi: ''Beni işitiyor musunuz bilmiyorum. Ama ben sizi duydum. Gücünüzü hissettim. Umudunuz benim umudum oldu. Hepinize teşekkür ediyorum.''

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: Sarkozy Artık Herhalde Tatil Yapacak

Erdoğan: Sarkozy Artık Herhalde Tatil Yapacak

Erdoğan, "Yoksa seçim meydanlarındaki popülist mesajlar, eğer bu yönetimin de uygulamalarına yansıyacak olursa tabii bu Türkiye-Fransa ilişkilerini olumsuz istikamette etkiler. Temennim odur ki bu sadece meydanlarda söylenmiş sözler olarak kalır'' ifadesini kullandı...

Erdoğan, seçimi kaybeden Sarkozy ile ilgili olarak da, "Bu saatten sonra Sayın Sarkozy'nin kendisinin de verdiği söz siyasete devam etmemekti, herhalde artık tatil yapacak'' değerlendirmesinde bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Gül, Fransa'nın Yeni Cumhurbaşkanını Tebrik Etti

Gül, Fransa'nın Yeni Cumhurbaşkanını Tebrik Etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün düzenlenen ikinci turun ardından Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan François Hollande'ı tebrik ederek, yeni görevinde başarılar diledi. Cumhurbaşkanı Gül, yazılı mesajında Hollande'ın seçilmesinin ikili ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunması temennisinde bulundu. Yine aynı mesajda, Hollande'dan, Türkiye'nin hassasiyet...

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan Hollande'e Kutlama

Erdoğan'dan Hollande'e Kutlama

Akşam saatlerinde İstanbul’a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda bir süre kalarak bazı görüşmeler yaptı. Başbakan Erdoğan'ın bu sırada Fransa'da 6 Mayıs Pazar günü yapılan seçimlerde Nicholas Sarkoszy’i geçerek Fransa Cumhurbaşkanı seçilen François Hollande’yi telefonla arayarak tebrik ettiği öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

Sarkozy Görevi Hollande'a Devrediyor - AA

Sarkozy Görevi Hollande'a Devrediyor - AA

AA - Hollande, ''kırmızı halıdan''geçerek bando eşliğinde ve merasim kıtasını selamlayarak Elysee Sarayı'na girdi. Sarkozy, beş yıl süreyle cumhurbaşkanlığı görevine seçilen Hollande'ı, Elysee Sarayı merdivenlerinde karşıladı.
Fransız televizyon kanallarının büyük bir kısmı, devir teslim törenini canlı yayınlıyor.
İki liderin kapalı kapılan ardından yapacakları özel görüşmede Sarkozy, Hollande'a ülkenin nükleer silahlarının gizli kodunu verecek.
Hollande, bugün içinde yeni başbakanı atayacak. Fransız siyasi gözlemciler, Jean-Marc Ayrault veya Martine Aubry'den birisinin yeni başbakan olarak seçileceğine kesin gözüyle bakıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Fransa'da Hollande dönemi

Fransa'da Hollande dönemi

Nicolas Sarkozy, Elysee Sarayı'ndaki törenle Fransa cumhurbaşkanlığı görevini sosyalist halefi François Hollande'a devretti. Hollande, ilk iş olarak Angela Merkel'le görüşmek üzere Berlin'in yolunu tutacak.

Haberin Tamamı İçin:

İlk Seyahate Yıldırım!

İlk Seyahate Yıldırım!

Fransız televizyonu, akşam çalışma yemeğinde bir araya gelmek üzere Berlin'e hareket eden Hollande'ın uçağının yıldırım isabet etmesi üzerine Villacoublay'a indiğini duyurdu.

Televizyon, Cumhurbaşkanı'nın başka bir uçakla Berlin'e hareke...

Haberin Tamamı İçin:

Hollande'ın Uçağına Yıldırım İsabet Etti

Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande, başkent Paris'teki Elysee Sarayı'nda düzenlenen törenle yemin etti. Sıcağı sıcağına Almanya Başbakanı Merkel'le buluşmak üzere Berlin'e doğru yola çıkan Hollande'ın uçağına yıldırım...

Haberin Tamamı İçin:

Bir Dönemin Bittiği Bu Karede Gizli

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAlmanyaAngela MerkelAvrupa BirliğiBaşbakanFransaİngiltereİspanyaİstanbulİtalyaRecep Tayyip ErdoğanTRTetmarinetatil
Görüş Bildir