Bir Çınar Daha Aramızdan Ayrıldı: Gazeteci Altemur Kılıç Hayatını Kaybeti...

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Atatürk'ün yaveri Kılıç Ali'nin oğlu olan 92 yaşındaki duayen gazeteci ve diplomat Altemur Kılıç 92 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kılıç, yaklaşık 1 yıldır yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları nedeniyle bilinci genellikle kapalı olarak evinde ve hastanede tedavi altındaydı.

Durumu ağırlaşınca Başkent Üniversitesi Alanya Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırılan Kılıç, akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Altemur Kılıç kimdir?

1924 yılında Ankara'da doğdu. Robert Kolej ve New York New School For Social Research Okulu Siyasal Bilgiler Bölümü'nü bitirdi. Uzun yıllar çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, yazı işleri müdürlüğü ve genel müdürlük yaptı.

Devlet hizmetinde Washington ve Bonn Büyükelçilerinin Basın Müşavirliği görevlerinde bulundu. İki kez Basın Yayın Genel Müdürlüğü ve bir defa da TRT’nin kurulması sürecinin başında, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın radyo ve televizyonlardan sorumlu danışmanlığını yaptı. Birleşmiş Milletler Sekreteryasının Basın Bölümü’nde uzmanlıktan sonra da UNICEF’in Avrupa Bürosu Enformasyon Bölümü Müdürlüğünü yaptı. Birleşmiş Milletler nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Orta Elçi olarak bulundu.

1980 yılında emekli oldu. Emekli olduktan sonra TRT Yönetim Kurulu ve Radyo-TV Yüksek Kurulu üyeliği yaptı. Halen köşe yazarlığı yapmaktadır.

"Turkey and The World" adıyla Türkiye’nin dış politikası konusunda 1957 yılında Amerika’da yayımlanmış kitabının yanı sıra ülkemizde yayınlanan "Büyük Kürdistan Küçük Türkiye", "Kılıç'tan Kılıç'a Bir Dönemin Tanıklığı" ve "Titrek Pusula 19. Yüzyıldan Günümüze Kürdistan" adlı üç kitabı bulunmaktadır. 

Altemur Kılıç, aynı zamanda Türk futbolcu ve Teknik Direktör Gündüz Kılıç'ın kardeşidir.

Ajanslar

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBirleşmiş MilletlerTRTTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumu
Görüş Bildir