Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kız Öğrencilere Etek Yasağı!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bir Bu Eksikti! Kız Öğrencilere Etek Yasağı

Bir Bu Eksikti! Kız Öğrencilere Etek Yasağı

AKP’nin eğitimdeki ideolojik girişim ve düzenlemelerinden cesaret alan uygulamalar sürüyor. Karadeniz (Kdz.) Ereğli’de bir lise müdürünün, kız öğrencilerin etek giymesini yasakladığı iddia edildi. Okul müdürü Berat Cıbır hakkında soruşturma açıldı.

Ereğli’nin Sesi’nin haberine göre; Eğitim-Sen Ereğli Temsilciliği, yazılı bir açıklama yaparak, Gülüç Güzel Sanatlar Lisesinde Okul Müdürü’nün Etek giymeyi yasakladığını söyledi. Lise ve dengi okullarda öğrencilerin nasıl giyeneceklerinin Milli Eğitim Bakanlığı Kılık Kıyafet Yönetmeliği belirlendiği vurgulanan açıklamada, bu yönetmelikte kız öğrencilerin etek giyemeyeceğine ilişkin bir yasak olmadığına dikkat çekildi.

Yönetmelikte öğrencilerin kıyafetlerine çok fazla karışılmaması gerektiğinin belirtildiği vurgulanan açıklamada, ardından şöyle denildi:

“Fakat adı ‘Güzel Sanatlar Lisesi’ olan ve adını daha çok ilçemizde konserlerle, resim sergileriyle kısaca sanatsal çalışmalarla duyurmasını beklediğimiz okulumuz 2012- 2013 Eğitim ve öğretim yılında okul müdürünün uygulamaya koyduğu yasakçı bir karar ile duyurmuştur. Bu yasak ile okuldaki kız öğrencilerin etek giymesi engellenmiştir. 2001-2002 eğitim öğretim yılında açılan okulda, 2012-2013 eğitim öğretim yılına kadar giyilen etek ne oldu da yeni öğretim yılına başlarken yasaklandı. O halde biz bunun arkasında bir art niyet ve zihniyet meselesi olduğunu düşünüyor ve bu uygulamanın özellikle adı Güzel Sanatlar Lisesi olan okulumuza hiç yakışmadığını düşünüyoruz."

Açıklamada, okulu müdürü Berat Cıbır’a bazı sorular da yöneltilerek, bu soruların yanıtlanması ve kamuoyunun aydınlatılması istendi. O sorular şöyle:

  • Bu kararı almaktaki amacınız ve kararı almanızda ne veya neler etkili oldu?

  • Bu almış olduğunuz yasaklama kararı siyasal düşüncenizle örtüşüyor mu?

  • Bu yasaklama kararı ile öğrencilerimizi ve ailelerini incittiğinizi düşünüyor musunuz?

  • Bu karar ile görev ve yetkiniz olmadığı halde kız öğrencilerin namus bekçiliğini mi yapmak istediniz?

  • Bir sonraki yasağınız okula başörtüsüz girilemeyeceğine yönelik olacak mı?

  • Yasak ve baskıların olduğu bir yerde sanatsal çalışmalar yapılabilinir mi?

  • Namus kavramı etek ile pantolon arasına sıkıştırılabilecek kadar basit ve önemsiz bir kavram mıdır?

  • Kız öğrencilerin etek giyiyor olmaları ya da toplumda bayanların etek giyiyor olmaları sizin için ne anlama gelmektedir?”

Açıklamada, daha sonra Kdz. Ereğli halkına ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne seslenildi ve “Bu ayıplı uygulamaya daha fazla göz yumulmadan bir an önce son verilmelidir. Çünkü okullarımız kişilerin siyasal düşüncelerine göre kararlar alıp uygulamaya konulan yerler olmamalıdır. Ayrıca okulumuz adıyla değil uygulamalarıyla Güzel Sanatlar Llisesi olmalıdır" denildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açıklama üzerine okul müdürü Cıbır hakkında soruşturma başlattığı kaydedildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma Partisi
Görüş Bildir