Bir Başkadır Hikayesiyle de Şarkılarıyla da Gönlümüzü Fethetti Dizinin En Sevdiğimiz 11 Şarkısı

1PAYLAŞIM

Netflix orijinal dizisi Bir Başkadır, müzik seçimleriyle de çok konuşuldu. İşte dizide duyduğumuz müzikler sizlerle...

1. Canicule – Francis Lai

Bir Başkadır, çizdiği gerçekçi Türkiye portresinin gücünü daha çok karakterlerinden ve bu karakterin kendilerini içinde buldukları bazen zor, bazen trajik, bazen de trajikomik durumlardan alıyor. Ama yazar ve yönetmen Berkun Oya, bu dünyayı birçok yan unsurla da destekleyerek, oldukça detaylı ve bütünlüklü bir Türkiye yerleştiriyor bölümlerin içerisine. Eski şarkıları, filmleri, Yeşilçam’dan aşina olduğumuz çekimleri anlatıyı kuvvetlendirmek için etkili şekilde kullanıyor.

2. Clair de Femme – Jean Musy

Yeşilçam filmlerinin müziği olarak hafızalarda yer eden Jean Musy'nin Clair De Femme bestesi dizinin jenerik müziği olarak karşınıza çıkıyor. Bu müzik, yine Yeşilçam'da sık sık görülen uzak plan çekimlerle buluştuğunda seyirciye aşina olduğu bir dünyayı hatırlatıyor.

3. Mary’s theme – Stelvio Cipriani

Orjinal müzikleri ise Cem Yılmazer‘in yaptığını söylemeden geçmek ayıp olur. Müthiş bir diziye çok yakışmış.

4. Emmanuel – Michel Colombier

Bir diğer isim ise Furkan Utku Gerçik oldu. Kendisi daha önce 35’ten fazla projede müzik departmanında yer almış oldukça başarılı biridir.

5. Omar Faruk Tekbilek - Shashkin

Kullanıcıların YouTube linklerine “Buralar değerlenir, yerimizi alalım şimdiden.”    yazdırtan şarkılardan sadece biri.

6. Ferdi Özbeğen - Gündüzüm Seninle

Farklı sosyokültürel geçmişe sahip kişilerin hikayelerinin anlatıldığı dizi, bitiş jenerikleri ile de farkını ortaya koyuyor. Doğu-batı kültürlerinin içerisinde sıkışmış karakterlere sahip olan dizinin bitişini doğu ve batı sentezini müziğinde ustaca gerçekleştirmiş olan Ferdi Özbeğen ile yaparak etkileyici bir bütünlüğe sahip oluyor.

7. Ferdi Özbeğen - O Günler

Bir Başkadır’ın üç bölümünün kapanış jeneriğinde canlı kayıtlarıyla karşımıza çıkan Ferdi Özbeğen, yabancı bestelerin üzerine yazdığı Türkçe sözleri, batı ve doğu müziğinin unsurlarını bir araya getiren tarzıyla, Türkiye’nin geleneksel ile çağdaş arasında kalmış yapısının temsili için önemli bir anlatım aracına dönüşüyor. Ancak Berkun Oya’nın bu kayıtları işlevsel olarak kullanımı bununla da sınırlı kalmıyor, tercih edilen şarkıların sonuna geldikleri bölümün genel duygu hâlini aynalaması, bu kayıtları bölümlerin etkisini artıran birer ünlem işaretine dönüştürüyor adeta.

8. Zerrin Özer - Öldüğümde Mezarıma Gelir Misin?

Zerrin Özer'in, bir arabesk şarkı ne kadar güzel söylenebilirse o denli iyi vurgularla söylediği parça bir başkadır dizisinde de kendine yer bulmuş.

9. Bosphore – Director Maurice Pialat

Performanslar üç bölüm boyunca kapanış jeneriklerinde görülürken, diğer bölümlerde bir belgesel ve filme yer veriliyor. Bu kapsamda dördüncü bölümün sonunda ekrana gelen görüntüler, gelenekle modernite arasındaki Türkiye'nin fotoğrafını çeken 1964 tarihli bir belgeselden.

10. Cahit Berkay - Arkadaşım

11. Aşık Mahsuni Şerif - Han Sarhoş Hancı Sarhoş

Berkun Oya’nın anlatıyı güçlendirmek için şarkıları işlevselleştirmesi kapanış jenerikleriyle sınırlı kalmıyor. Mahzuni Şerif klasiği “Han Sarhoş Hancı Sarhoş” gibi geleneksel eserlerin yer alması, dizideki kontrastı güçlendiriyor.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tontikke

Bu dizinin olayını hiç anlamadım ama olsun

cayliayse

SMA-1 hastası Miran'ın #zolgensma tedavisine ulaşması için SADECE 40 GÜNÜ KALDI... Her geçen gün değil artık saatler, dakikalar ve hatta saniyeler Miran'ın aleyhine işliyor... Miran'ın #zolgensma ilacına ulaşamadığı her gün Miran'dan çok şey alıp götürüyor... Miran'ın dayanma gücü, kaslarındaki kayıplar nedeniyle her geçen saniye azalıyor. Acıları ise her gün artıyor. MİRAN'IN ÖLMESİNE İZİN VERMEYİN‼️ instagram hesabı: #miranahayatol

Görüş Bildir