Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Astsubay Emeklisinin Ağzından

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bir Astsubay Emeklisinin Ağzından

Bir Astsubay Emeklisinin Ağzından

S:Kendinizi bize tanıtır mısınız?

C:Adım Behlül TEPELİ; Balıkesir ili, Edremit ilçesi, Kızılkeçili Köyü nüfusuna kayıtlı 1945 doğumluyum. 1964 yılında orduya istihkâm astsubay olarak katıldım, bir milli tatbikatta mayın patlaması sonucu sağ kolumdan sakatlandım. Sınıfının görevini yapamaz gerekçesiyle levazım sınıfına geçtim, 1981 yılında sakatlığım artınca Vazife Malulü Gazi (5434–45 sayılı kanun) olarak emekli oldum.

S:Astsubayların çalışır durumda olanlarının ya da emeklilerinin mali durumları ile ilgili fikriniz nedir?

C:Gerek emekli olmadan ve gerekse özellikle emekli olduktan sonra mali açıdan çok büyük sıkıntılar yaşadım. Çocuklarımın tahsili ve geçim şartlarının zorluğu nedeniyle muhtelif yerlerde emekli olduktan sonra tam 25 yıl çalışmak zorunda kaldım. Daha sonra muhtelif hastalıklar sonucu akciğer kanseri, sağ akciğer alınması, bypass ameliyatı, kalpte 2 damar değişmesi ve bunlara mümasil olarak ufak tefek ameliyatlar geçirdim. Halen madden rahat bir hayat sürdüğüm söylenemez.

S:Astsubayların görev hayatları boyunca hukuksal açıdan yaşadıkları sorunları var mıdır, var olduğunu düşünüyorsanız detaylı bir şekilde cevaplar mısınız?

C:Astsubaylar ordunun orta direğidir. Bu sınıf çökerse ordunun da çökeceğini görmek için müneccim olmaya gerek yoktur. Astsubaylar mevcut yasalarla daima aşağılanmış, kaderi ve istikbali Genelkurmay Başkanlığı’nca ikinci ve üçüncü sınıf insan olarak görülmüş, hiçbir zaman hak ve hukuku korunmamış sadece “çalışmalarımız ve iyileştirmelerimiz devam ediyor” teraneleriyle uyutma politikası güdülmüştür. Hak ve hukuk sadece subaylar için vardır, gerisi hikâyedir. Zira ben göreve başlayıp emekli olduktan sonra ve hâlâ “ Çalışmalar ve İyileştirmeler Devam Ediyor ” teranesine artık hiç inanmıyorum.

S:Türk Silahlı Kuvvetlerine ait sosyal tesisler açısından kullanıma sunulmuş olan yerler hakkında yaşanan problemler var mı varsa nelerdir?

C:Sosyal tesisler mi dediniz?

LOJMANLAR
Subay–35~40 puanla lojmana %55’i lojmanda oturur ( 3–4 yıllık subaylar girer )

Astsubay – 100 puan üzeri %10~55’i lojmanda oturur ( 10- 12 yıllıklar girerler )

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Edremit
Görüş Bildir