Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Ankara Kulisi: 'Cumhurbaşkanlığı Sisteminde AKP ile MHP Arasındaki İki Pürüz'

 > 
15PAYLAŞIM

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, AKP ile MHP arasındaki görüşmelerde önemli ilerleme sağlandığını, Başkanlık sisteminin adının  "cumhurbaşkanlığı sistemi" olduğunu yazdı ve şöyle devam etti: “Hava pozitif deniliyor ama bu hiçbir sorun olmadığı anlamına gelmiyor. İki noktada pürüz var."

Cumhurbaşkanlığı sisteminde kritik bir sürecin içine girdiğimizi vurgulayan Abdülkadir Selvi'ye göre iki parti arasında iki noktada pürüz yaşanıyor ve henüz kriz olarak ifade edilmiyor. 

"AK Parti ile MHP arasında iki pürüz" başlığıyla yayımlanan yazısından ilgili bölüm şöyle:

1- En önemli sorun, Cumhurbaşkanı’nın partisiyle ilişkisi konusunda yaşanıyor.

"MHP, Cumhurbaşkanı’nın parti üyesi olmasına karşı çıkmıyor ama parti genel başkanı olmasına itiraz ediyor. AK Parti ise başkanlık sistemini bir ölçüde bunun için istiyor. O nedenle bu ciddi bir pürüz konusu. Görüşmelerde bir kriz yaşanırsa buradan çıkabilir. Ama her iki tarafta aşılamayacak bir nokta olarak görmediklerini ifade ediyorlar. AK Parti, cumhurbaşkanlığı sistemine geçilirken partide, ‘iki bir’ sisteme izin verilmesine sıcak bakmıyor. 

Biri icranın başındaki cumhurbaşkanı, diğeri parti genel başkanı gibi ileride iki ayrı güç odağı oluşturabilir. İkili sistem sürtüşmeye zemin hazırlar. 

Adı cumhurbaşkanlığı sistemi olsa da bu sistemin özü başkanlık sistemi. Parti üyesi olabilen cumhurbaşkanı, partinin genel başkanı da olabilmeli tezini savunuyor. MHP ise cumhurbaşkanının parti üyesi olabilmesine itiraz etmiyor ama genel başkanı olmasına sıcak bakmıyor. 

Bu pürüzü aşabilme uğruna AK Parti’nin geliştirdiği bir formül daha var. O da ‘Anayasada, cumhurbaşkanının partisiyle olan ilişkisi sınırlanıp tarif edilmesin. Parti genel başkanı olamaz şeklinde negatif bir hüküm konulmasın. Cumhurbaşkanı o ilişki düzeyini kendi belirlesin."

Selvi'ye göre MHP eğer "genel başkan olamaz" noktasında diretirse, bu ciddi bir kriz konusu olabilir.

2- Diğer pürüz ise cumhurbaşkanının hesap verebilirliği konusunda yaşanıyor.

"AK Parti, cumhurbaşkanının hesap verebilir olmasına karşı çıkmıyor. Ancak ‘Yüce Divan’ talebi, ‘Soruşturma Komisyonu’ kurulması ve ‘Yüce Divan’a sevk’le ilgili kademelendirmenin iyi yapılmasını istiyor."

"Üzerinde çalışılan önemli bir nokta da cumhurbaşkanının Meclis’i feshetme yetkisi. "

Şöyle devam ediyor Selvi:

"MHP, tek yanlı fesih yetkisine karşı. AK Parti, karşılıklı fesih yetkisi üzerinde çalışmaya uygun buluyor. O nedenle ciddi bir pürüz olarak yazmadım ama henüz üzerinde bir uzlaşma sağlanamadı."

Aktarılan bilgiye göre AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ile Mehmet Parsak pürüzleri gidermek için yeniden bir araya gelecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir