Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Altan Dönmez Filmi - Taş Mektep 15 Şubatta Sinemalarda

-

Taş Mektep Fragmanlarından

Taş Mektep Fragmanlarından

Film Afiş

Film Afiş

Film Afiş

Filmden bir kare

Filmden bir kare

Filmden bir kare

Filmden bir kare

Filmden bir kare

Filmden bir kare

Filmden bir kare

Filmden bir kare

Filmden bir kare

Setten

Sol baştan; Orhan Kılıç, Altan Dönmez, Ayça Varlıer

Bir Altan Dönmez Filmi - Taş Mektep 15 Şubatta Sinemalarda

Bir Altan Dönmez Filmi - Taş Mektep 15 Şubatta Sinemalarda

Taş Mektep 15 Şubatta Sinemalarda

Gerçek Bir Yaşam Öyküsünden Sinemaya

Henüz genç bir öğrenci olan Mehmet ve okul arkadaşları, düşman işgali altına giren Anadolu'nun hali için derinden üzülmekte, dahası oturup bekledikçe düşmana karşı bileğlenmektedirler. Eskişehir’in düştüğü ve ordunun geri çekilmekte olduğu haberi hepsini daha da endişelendirir. Vatanı savunmak için harekete geçmeye kararlıdırlar. Onlar cepheye gidip düşmanla çarpışmak isterken, Güzide öğretmen ise öğrencilerinin savaşa birfiil katılamayacak kadar küçük yaşta olduklarında ısrar eder. Tevfik yüzbaşı ve Abbas Emmi ise öğrencileri vatan aşkıyla dolu bu karardan döndüremeyeceklerinin farkındadırlar. Dahası bu topraklar üzerinde yaşayan Ermeni ve Rumlar, devletlerin kanlı politikasını bir kenara bırakarak aynı vatanı koruyacaklardır... Mehmet'in Rum kızı Mina'ya olan büyük aşkını ne bu savaş engelleyebilir ne de Tevfik yüzbaşı ile Güzide'nin yüreğine düşen sevdayla kanlı savaş engellenebilir.
Kayseri Lisesi'nin son sınıfındaki 63 öğrenci 1920-1921 yıllarındaki öğretim döneminde okullarını terk ederler. Tek amaçları Sakarya Meydan Savaşı'na katılıp orduya destek olmaktır. Bu 63 genç nefes, Kurtuluş Savaşı'nın en çetin çatışmalarının yaşandığı günlerde vatanları uğruna şehit olurlar ve Kayseri Lisesi o yıl mezun veremez. Tıpkı memleketin pek çok yerindeki lise gibi...

Yönetmeni Kim ?

Dramatik bir savaş filmi olan yapımın yönetmenliğini Altan Dönmez üstlendi. Dönmez, on yıllardır sektördeki duruşunu koruyan ve hayli önemli işlere imza atan bir yönetmen oldu. Önemli markaların reklam filmlerinin yönetmenliğinin yanı sıra, ülkemizin yetiştirdiği Tarkan, Orhan Gencebay, Ümit Sayın, Ebru Gündeş gibi starların kliplerini çekti. Birçok yapımda yer alan Dönmez, kurtarıcı rolünü her zaman üstlenmiştir. “Bir zamanlar Osmanlı Kıyam” dizisinin ilk halinin TRT yönetimi tarafından beğenilmemesi üzerine, dizinin yapımcıları yönetmen değişikliğine gitmişti. Dizinin kurtarıcı yeni yönetmeni ise Altan Dönmez olmuştu. Bu film ile alakalı olarak da bu tip bir durumun söz konusu olduğu kulağımıza geldi. Fakat kesin malumatımız olmadığından bir yorum yapamıcam.
Bu filmle alakalı olarak şöyle bir anektodu da eklemek istiyoruz: Yönetmen Altan Dönmez de filmdeki dramdan nasibini almış ve milli mücadelenin tavan yaptığı sahnelerde, göz yaşları görünmesin diye güneş gözlüğü kullanmak zorunda kalmış! Oyuncularında göz yaşlarına hakim olamadığı film, sabırsızlıkla bekleniyor.
“Taş Mektep – Ya İstiklal Ya Ölüm” ün şimdiden hayli ses getirdiği ortada. Bu filmde de yönetmenliği ile göz dolduran Altan Dönmez’e başarılarının devamını diliyoruz. Böyle bir film tasarladığı içinde ona ve tüm ekibe teşekkür ediyoruz.

Yapımcılarından

Taş Mektep - Ya İstiklal Ya Ölüm'ün ortak yapımcısı Elin Ecealp, "Bu film için uzun süren bir hazırlık dönemi geçirdik. Bütün ön çalışmaları tamamladıktan sonra çekimlere başkadık. Okullarını bırakarak cepheye giden, 63 öğrencinin vatanları için gözlerini kırpmadan genç yaşta şehit olmalarının hikayelerinden oldukça etkilendiğimiz için bu projeyi hayata geçirmek istedik. 63 şehit öğrencinin yaşadıklarını sinema izleyicisine en iyi şekilde yansıtmak için oldukça titiz bir ön çalışma dönemi geçirdik. Bu olağanüstü kahramanlık hikayelerini izleyiciye en iyi şekilde yansıtacağız" dedi. Filmin diğer yapımcısı Galip Güner ise, “ Böyle bir projeye imza atmaktan onur duydum.” dedi.
Filmle ilgili bilgileri tek tek aktaran Galip Güner ve Elin Ecealp; bu yıl eğitime kapatılan 'Taş Mektep'in, 49 yıllığına Kayseri Belediyesi'ne verildiğini ve artık müze olarak hizmet vereceğini de söyledi. Hatta bu müzeye ilk katkıyı da kendileri yapacakmış. Filmde kullanılan birçok mühimmat ve eşya, müzeye bağışlanacak ve film ekibi tarafından bağışlanan bu eşyaların sergilendiği bir oda oluşturulacakmış.
Filmin dağıtımını ise, sektörün en önemli yapı taşlarından birisi olan Medya Vizyon üstlendi. Medya Vizyona’da ayrıca teşekkür etmek lazım.

Senaryo

Nutuk'ta da yer alan Taş Mektep'in 63 şehit öğrencisinin hikayesini, Hazan Toma senaryolaştırdı.

Oyuncular

Filmin baş rollerini, Orhan Kılıç, Ayça Varlıer, Feride Çetin, Bora Akkaş, Barış Hayta, Hazım Körmükçü, Elit İşcan ve Züleyha Ortak paylaşıyor. Diğer oyuncular ise, Can Kolukısa, Güray Kip, Atsız Karaduman, Ümit Çırak, Barış Küçükgüler, Feride Çetin, Esvet Şahin, Tolga Canbeyli, Onur Özaydın, Serkan Kuru, Ömer Güney, Uğur Kanbay, Atakan Yağız gibi isimler oldu.

Taş Mektep’in aynısı yapılmış !..

“Taş Mektep – Ya İstiklal Ya Ölüm” sinema filminin yaklaşık olarak 2 yıl süren ön hazırlıkları sonucu nihayet çekimlerine başlandı. İstanbul Beykoz Platoları’nda kurulan sette ilk Taş Mektep, birebir ölçülerinde inşa edildi. Filmin sanat yönetmenliğini ise 5 Altın Portakal ödüllü, Mustafa Ziya Ülkenciler üstlendi. Savaş sahnelerinde kullanılan Türk ve Yunan askerlerinin üniformaları ve postalları orjinallerine uygun olarak hazırlandı. Filmin müzikleri ise Prag Senfoni Orkestrası tarafından hazırlandı.

Taş Mektep - Kayseri Lisesi 2 Başbakan ve 2 Cumhurbaşkanı çıkarmış!..

8. Cumhurbaşkanı Merhum Turgut Özal, tarihi liseden 1945’de Pekiyi not ortalamasıyla mezun olmuş. 1756 öğrenci numaralı Özal, zamanında, derslerindeki başarılı notlarıyla hayli dikkat çekmiş. 13 dersten 126 not toplamı ile mezun olmuş. 114 yıllık tarihi lise, Özal’dan sonraki ikinci gurur kaynağı ise 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmuş. 2777 numaralı Gül, Orta not ortalaması ile mezun olmuş. Turgut Özal ve Abdullah Gül’ün aynı zamanda başbakanlık da yapmış olmalarıyla, Kayseri Lisesi’ne, 2 cumhurbaşkanı ve 2 başbakan çıkarma unvanı vermiş oldular.
114 yıllık tarihe sahip Kayseri Lisesi, siyaset, sanat ve iş dünyasından çok sayıda ünlü ismi de mezun etmiş. Eski bakanlar Mehmet Yazar, Mehmet Saadettin Bilgiç, Kurkut Özal, Mehmet Bahattin Yücel, Turhan Feyzioğlu, Naci Kınacıoğlu, Hilmi İşgüzar ile sanatçılar Emel Sayın ve Göksel Arsoy’da Kayseri Lisesi’nden mezun olmuş.

http://www.medyavizyon.com.tr/sinema/tas-mektep/168
http://www.altandonmez.com/default.asp
http://tasmektep-film.com/index.php#inde

Haber : Metehan CEYLAN

Yönetmen Altan Dönmez

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAltın PortakalBaşbakanEbru GündeşEskişehirİstanbulKayseriÖğretmenPragSakaryaSavaşŞehitSinemaTRTTarkanTurgut ÖzalYunanistan
Görüş Bildir