BioNTech Aşısının Genlerimizi Değiştirdiğini Düşünenlerin İçini Rahatlatacak Bu Karpuz Örneğini Okumalısınız!

16PAYLAŞIM

Umarım ikna olursunuz.

Kaynak: https://twitter.com/emin_adin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yapılan ilk koronavirüs aşısının ardından yaş sırasına göre vatandaşlar büyük bir azimle aşılanıyor. Anlayacağınız aylardır koronavirüs illetinden kurtulmak için ülkece büyük bir seferberliğin içindeyiz.

Bir yandan böylesine yoğun bir çalışma sürerken diğer yandan aşı yaptırmayacağını, zorunlu tutulmasının zorbalık olduğunu söyleyenler de var. Biz sadece virüsle değil, bunlarla da mücadele ediyoruz yani.

Böylesine her anlamda insanları zora sokan bir süreç yaşarken bir de aşı karşıtlarının/komplo teorisyenlerinin planlarını bozmakla ve onları ikna etmekle uğraşıyoruz.

Aşı Karşıtlarının Organize Olup Randevulu Aşıları Ziyan Etmesine Gelen Haklı Tepkiler - onedio.com
Aşı Karşıtlarının Organize Olup Randevulu Aşıları Ziyan Etmesine Gelen Haklı Tepkiler - onedio.com

Sıradan vatandaş olsun, bilim insanı olsun işi gücü bıraktık ikna çalışmalarına yoğunlaştık. Bununla ilgili sosyal medyada da konunun uzmanları çeşitli paylaşımlar yapıyor. Bir kişiyi bile vazgeçirmek bir başarıdır sonuçta değil mi?

Bir Doktorun Koronavirüs Aşısına Karşı Olanları İkna Edecek Herkesin Okuması Gereken Paylaşımı - onedio.com
Bir Doktorun Koronavirüs Aşısına Karşı Olanları İkna Edecek Herkesin Okuması Gereken Paylaşımı - onedio.com

Üretilen komplo teorilerini çöpe atacak bir paylaşımı göstermek istedim sizlere. Doktor Mehmet Emin Adin, BioNTech aşısının genlerimizi değiştireceğini düşünenlere aslında durumun hiç de öyle olmadığını "Karpuz" üzerinden çok güzel bir şekilde anlatmış.

Nasıl mı? İşte böyle...

Umarım bu paylaşım aşıyla ilgili tereddütü olanları biraz da olsa rahatlatmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
criglernajjar

Bu aşının neden genetiğimizi değiştirmesinin imkansız olduğunu başka bir yoldan açıklamak istiyorum. İki çeşit kalıtım mataryeli vardır: DNA ve RNA. Virüsler, insan hücrelerinin aksine bu ikisinden yalnızca birini taşırlar. SARS-CoV2'nin dahil olduğu "Coronavirus" ailesindeki virüsler RNA taşıyan virüslerdir. Yani mevcut salgın için "korona virüs salgını" demek doğru değil; zira "korona" kelimesi, birden fazla virüs tipini içine alan bir kelime. Bu kategoriye sadece COVID-19 değil, aynı zamanda MERS-CoV ve SARS da girer.

criglernajjar

Ne demiştik? "SARS-CoV2 RNA içeren virüstür." demiştik. RNA içeren virüsler, kendi içerisinde "pozitif anlamlı" ve "negatif anlamlı" diye ikiye ayrılır. Pozitif anlamlı virüsler, RNA'larını doğrudan mRNA olarak kullanabilen virüslerdir ki COVID-19 bu kategoriye girmiyor. Negatif anlamlı virüsler ise RNA'larını mRNA olarak kullanamayan, ayrıyetten mRNA üretimi yapmaya ihtiyaç duyan virüslerdir ki COVID-19 bu kategoriye girer.

criglernajjar

Olayı anlayabilmeniz için ilk önce mRNA'nın ne olduğunu bilmeniz lazım. mRNA, bir protein üretileceği zaman, o proteinin ne tipte olacağını belirleyen yapıya verilen isimdir. "Peki bu protein de neyin nesi?" derseniz, şimdi şöyle bir şey var: Dünya üzerindeki tüm virüsler, çoğalabilmek için sahip oldukları kalıtım mataryelini çoğaltmak zorundadır. Ancak bu çoğaltma işlemini de "enzim" dediğimiz yapılar yapar. Demek ki neymiş? COVID-19 virüsünün çoğalabilmek için bir enzime ihtiyacı varmış. Ancak sıkıntı şu ki enzimlerin ham maddesi proteindir ve proteinler de mRNA sayesinde üretilir.

criglernajjar

Yani gördüğünüz üzere, mRNA'nın sizin genetiğinizle yakından uzaktan alakası yok. Olaya bir başka açıdan yaklaşacak olursak, RNA virüsleri hücrenin sitoplazmasında çoğalır, çekirdeğe girmez. İyi de sizin DNA'nız, çekirdeğin içinde. Bu ne demek? "Virüs, sizin DNA'nıza yaklaşmıyor." demek. Yani görüldüğü üzere aşının sizin genetiğinizi değiştireceği iddiasının elle tutulur en ufak bir yanı yok. Ve son olarak şunu söylemek istiyorum: Benim aşıya taptığım falan yok. Ben sadece "Tıp" denilen ilmi öğrenmiş ve doktor olmuş bir insanım. Komplo teorisi üretmek istediğinizde bunun sınırı yoktur ki "Aşıyla bize bluetooth yüklüyorlar." diyeni bile gördük sosyal medyada. Daha ne kadar kendinizi komik duruma düşürmeye devam edeceksiniz, çok merak ediyorum.

emre-yilmaz145

bilal'e anlatır gibi anlatmış adam.

arslanoglu

Ben aşı oldum akşamına kustum ve 35 derecelik havada yanarken üşüdüm titredim öbür tarafa gidiyorum sandım yorganla yattım sabaha iyiydim bulantı var sadece , kol ağrısı hafif. Eşimde böyle şeyler olmadı o da regli olamadı. Öyle olan varmış umarım düzeliriz hep beraber 2. Doz için ürküyorum daha şiddetli yan etki oluyırmjş

semboliksizofrenik

Aşı olmayanlar lütfen olmamaya devam etsinler böyle iyi

destanyazan

Ben aşı oldum. Gayet iyiyim. 1 gün kolumda ağrı yaptı sadece, o da geçti, başka da bir sıkıntı yok. Virüsün öldürme oranı %3 civarı. Şu ana kadar dünyada tüm aşıları tamamlanan 798 milyon insan var. En az 1 doz aşılanan yaklaşık 2 milyar insan var. Eğer aşı virüs kadar veya virüsten daha zararlı olsa, en az 90 milyon insanın aşı nedeniyle ölmesi gerekiyordu. Virüs nedeniyle ölen milyonlarca insanı gözardı edip, aşı kaynaklı olduğu iddia edilen ölümlere bakarak aşı karşıtlığı yapmak saçma.

destanyazan

:D Bir kere kısırlık ile iktidarsızlık farklı şeylerdir kardeşim. Kısırlık; 1 yıl civarı bir süre, düzenli ve korunmasız olarak, çocuk sahibi olmaya çalışarak ilişkiye girip, çocuk sahibi olamama durumuna denilir. İktidarsızlık ise, cinsel ilişkiye girebilmek için penisin sertleşmemesi durumuna denir. Kısırlık yapıp yapmadığına dair bir şey söyleyemem, çünkü aşı olalı fazla zaman olmadı ve bu süre zarfında çocuk sahibi olmaya yönelik bir girişimde bulunmadık. Bu ekonomik koşullarda da 2. bir çocuğu zaten düşünemiyoruz. İktidarsızlık meselesine gelecek olursak, öyle bir durum da yok, ki olsa zaten bu kadar aşılamadan sonra bunun gündem olmaması imkansız. Diğer yandan iktidarsızlık yani ereksiyon problemi zaman zaman her erkekte geçici olarak, yorgunluğa, strese, tüketilen yiyeceklere bağlı olarak görülebilir. O hemşireye söyle, kocasıyla biraz ilgilensin, biraz sağlık konusunda bilgilensin, ondan sonra aşı hakkında böyle bir kanıya varsın :)

feyk

tam aksine korona'nin iktidarsizlik yaptigina dair bilimsel arastirmalar var. keza korona bir solunum yolu hastaligi degil, damar hastaligi ve ereksiyonda damarlara pompalanan kan ile gerceklesiyor, yani korona sonrasi olusmasi olasi hasarlardan biri, uyarmadi deme.

agent-smith-official

Bu durumda da kısırlık veya iktidarsızlık aşı yüzünden değil, COVID-19 yüzünden oluyor demektir.

Görüş Bildir