Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Binlerce Martıyı ellerimizle katlettik!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Binlerce Martıyı ellerimizle katlettik!

Binlerce Martıyı ellerimizle katlettik!

Hür Haber'den M. Fatih Gediman'ın haberi
Denize ya da yere attığınız her materyalle bir kalbi durduruyorsunuz... Bu görüntüler izleyenleri şok ediyor.

Yeşil Hareketin sanatçısı olarak bilinen Chris Jordan Türkiye'ye hiç yabancı olmayan bir gerçeğin Dünya üzerindeki dev etkisini ve insanoğlunun el birliği ile meydana getirdiği büyük bir katliamı gözler önüne serdi.

Jordan Kuzey Pasifik Okyanusunda Midway kıyılarında Martı ölümleri üzerine çarpıcı bir çalışma hazırladı. Martıların koloniler halinde toplandığı kıyılarda yaptığı çekimlerde yüzlercesinin can verdiği anı görüntüleyen ünlü sanatçı, sonrasında ölümlerin nedeni için kuşların midesini inceledi.

ATTIĞIMIZ HERŞEY MİDELERİNDE
Jordan'ın bir nevi otopsi yaptığı Martıların midesinden çıkanlar felaketin boyutunu gözler önüne serdi. Denizlerin vazgeçilmez güzellikteki varlıklarının içinde insanların günlük hayatta önemsemeden yere attığı bir çok gereç çıktı. Ölüm nedenlerining özler önüne serildiği bu çalışmada martıların karnında çakmaktan, şişe kapağına, poşetten jilete kadar bir çok şey olduğu görüldü.

ONLARI BİZ ÖLDÜRÜYORUZ
Çalışması ile ilgili Twitter üzerinden Hür Haber'e konuşan Chris Jordan görüşlerini şöyle dile getirdi: "Martılar dünyanın en güzel yaratıklarından birisidir. Ayrıca hayvanlar arasında aile yapısı olarak çok farklı bir yere sahiptirler. Ayrıca çok cesurdurlar, Sağlıklı bir ortamda boyları 80 cm'yi bulur. Fakat biz insanlar onlara bu hakkı tanımıyoruz. Küçük balıklarla beslenmesi gereken bu kuşları plastikle besliyoruz! Onlar hemen hemen her şeyi yerler. Martılar denizin üzerine atılan pislikleri gıda sanarak yemeye çalışırlar.

TOKLUK HİSSİYLE AÇLIKTAN ÖLÜYORLAR
Deniz attığımız herşey bunlar için ölümcül risk taşır. Bulduğum pek çok martının midesinde plastik atıklar buldum. Martıların midesi plastiği sindiremediği için midelerinde onlara sürekli bir tokluk hissi vererek açlıktan ölmelerine neden oluyor.

İŞTE MİDESİNDEN ÇIKANLAR
O kuşların midesinde Kaset makarası kadın pedi, çakmak, şişe kapağı, süpriz yumurta, tesisat boru dirseği, oyuncak araba motoru, düğme, tuzluk, olta şamandırası, mandal gibi aklınıza gelmeyecek öyle şeyler çıktı ki. Beni en çok etkileyen ise minicik bir yavrunun ölümünün ardından midesinden jilet çıkması oldu..."

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Twitteryumurta
Görüş Bildir