Gezi Parkı'nda Miraç Kandili Etkinliği

 > -

Binlerce Kişi Taksim Meydanı'nda!

KESK'in başını çektiği ve dün başladığı iş bırakma eylemine bugün DİSK, TTB ile TMMOB da katıldı. Böylece öğretmenler, doktorlar, işçiler, mimar ve mühendislerden oluşan yaklaşık 850 bin üyeli dört örgüt, doğaya, yaşama, emeğe ve Taksim'e sahip çıkmak için meydanlara indi. Gruplar Ankara'da Kızılay Meydanı'na yürürken, İstanbul'da da yaklaşık 3 bin protestocu Şişhane ve Unkapanı üzerinden Taksim Meydanı'na geldi. Ayrıca, Antalya, İzmir, İzmit ve Çanakkale, Bursa, Kilis gibi çeşitli kentlerde de iş bırakma eylemleri yapıldı. Eylemcilerin Taksim'deki bekleyişi halen sürüyor.

SENDİKALAR AYAĞA KALKTI!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (DİSK) bağlı sağlık, liman, lastik, elektrik-gaz sektörü işçileri; Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı eğitim, sağlık, belediye, nüfus ve vergi dairesinde çalışan 250 bin memur ile Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) bağlı 90 bin hekim ve Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMB) bağlı 410 bin mimar, mühendis üye "Doğaya, yaşama, emeğe, Taksim'e sahip çıkma" sloganıyla Türkiye genelinde iş bırakacak ve kent meydanlarında toplandı.

KESK, TAKSİM'E YÜRÜDÜ

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), "Güvenli İstihdam,Ücret Garantisi " sloganıyla Taksim'e yürüdün. Unkapanı'ndaki SGK İstanbul İl Müdürlüğü önünden yaklaşık bin kişiyle başlayan yürüyüş çevreden katılanlarda kısa sürede büyüdü. Binlerce kişi Taksim'e doğru ilerledi. Yürüyüş sırasında bazı sürücüler de kornalarını çalarak eylemcilere destek verdi. Unkapanı'ndan başlayan yürüyüş nedeniyle Şişhane ve Tarlabaşı Caddeleri tek yön trafiğe kapatıldı. Grup yaklaşık 1 buçuk saat sonra Taksim'e ulaştı.

DİSK'LE 3 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, 'AKP Diktatörlüğü’ne Karşı Yürüyoruz’ pankartı ile bir protesto gösterisi düzenledi. Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nin önünden 13.00’de yürüyüşe geçen topluluğa Tabipler Odası da destek verdi.

Taksim Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakan Kani Beko, "1 Mayıs 1977 yılında işçi arkadaşlarımıza faşist katillerin sıkmış olduğu kurşunlar sonrası öncelikle, kaybettiğimiz 36 arkadaşımızı burada DİSK olarak saygı ve sevgiyle bir kez daha anıyoruz. Bugün aramızda olmayan tüm görev şehitlerimiz anısına bu karanfillerimizi bırakıyoruz" dedi. Habercilerin sorusu üzerine Kani Beko, "Bu Taksim’de ağaçların kesilmemesi, AVM yapılmaması için başlatılan direniş. Ama Türkiye’de bugün bu direnişe bağlı olarak demokrasi özgürlük, barış adına atılmış bir adımır. Kısaca AKP faşizmine karşı yapılmış bir direniştir. AKP diktatörlüğünün akılını başına toplaması lazım. Gençlerin işçilerin, çalışanların vermiş olduğu mesajı iyi okuması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

GREVE TAM KATILIM

KESK’in iki günlük genel grev çağrısına sağlık çalışanlarının büyük ölçüde uyduğu görüldü. Acil olmayan hastalar da hastanelere gelmeyince boş koridor ve bekleme salonları dikkat çekti.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi SES İşyeri temsilciliği öncülüğünde başlatılan greve katılım tam oldu. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sabah 06.00’dan itibaren eylem başladı. SES temsilcileri ilk kayıt gişesi önünde hastaları bilgilendirerek acil olmayan hastaların bakılmayacağını açıkladı. Daha önceden grevden bilgisi olan hastalar da hastaneye gelmeyince fazla sorun görülmedi.

450 OTOBÜS SEFERE ÇIKMADI

İZMİR’de genel grev nedeniyle her gün 1450 otobüsün sefere çıktığı kentte bu sabah sadece 1000 araç yolcu taşıdı. Genel-İş’in örgütlü olduğu İZELMAN’da işçiler direksiyon başına geçmedi. Belediye-İş’e bağlı İZLUAŞ ve ESHOT kadrolu şoförler acil hat planlamasıyla boşlukları doldurmasına karşın bazı güzergahlarda aksamalar görüldü, yolcular duraklarda bekledi. Hastanelerde de sağlık çalışanları eyleme katıldı, ancak yoğun başvuru olmadığından sorun görülmedi.

Gezi Parkı olayları nedeniyle yapılan genel grevde İzmir’de toplu ulaşımda örgütlü sendikalar ortak hareket etmedi. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nı örgütlü olduğu belediye şirketi İZELMAN’da kadrolu şoförler 12.30’e kadar iş başı yapmadı. Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’nda örgütlü ESHOT ve belediye şirketi İZULAŞ şoförleri çalıştı. ESHOT Genel Müdürlüğü, alternatif hat planlarını devreye soktu.

Sabah vardiyasında İZELMAN şoförlerinin çalışmaması nedeniyle ESHOT ve İZULAŞ şoförlerine yeni hat planlaması yapıldı. Otobüs sıkıntısı yaşanacak hatlara İZULAŞ ve ESHOT otobüsleri kaydırıldı. Otobüslerin dijital panoları kapatıldı. Sadece İZULAŞ tabelası yerleştirildi. Otobüsler ön camlarına yapıştırılan kağıttan geçici hat numaralarıyla sefere çıktı. ESHOT Genel Müdürü Faruk Alçelik büyük bir sıkıntı görülmediğini açıkladı. Alçelik, "A’ ve ’B’ planlarımız vardı. Hat planlaması yaptık. İZULAŞ ve ESHOT otobüslerini bazı hatlara kaydırdık. Tabii ki sefere çıkan otobüs sayısının azlığından dolayı bazı aksamalar oldu. Toplam 1000 araç sefere çıktı. Ancak, İzmirlileri mağdur etmedik" dedi.

POLİS ÇEKİLDİ

GEZİ Parkı protestolarına destek amacıyla sendikaların çağrısıyla iş bırakanlar, meydanlarda bir araya geldi. Yıllardan beri miting için hiçbir kuruma izin verilmeyen Kızılay Meydanı ise iş bırakanlar için açıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Taksim Gezi Parkı Eyleminde Son Durum! Dualar Okundu

Taksim Gezi Parkı'nda eylemler 9. gününde. Alanda büyük bir kalabalık var. Miraç Kadili nedeniyle dua okundu.

Taksim Gezi Parkı eyleminin 9. gününde büyük kalabalık vardı. Sendikalar alana girdi, Kandil nedeniyle kandil simidi dağıtıldı

Gezi Parkı gösterilerinin 9’uncu gününde Taksim’de ‘sağduyu’ hakimdi... Miraç Kandili nedeniyle parkta sessizlik yaşandı. Parkta nöbet tutan göstericiler kandil simidi dağıttı, alanda içki içilmemesi ve sağduyu çağrısında bulunuldu. Sendikalar da alandaydı.

MEGAFONLA DUALAR OKUNDU

Gezi Parkı’nda farklı fraksiyonlardan grupların nöbeti devam ediyor. Anti Kapitalist Müslümanlar adlı grup da, ilk günden bu yana eyleme destek için parkta nöbet tutuyor. "Mülk Allah’ındır" yazılı döviz taşıyan ve slogan atan grup da, Mirac kandili dolayısıyla, geceye özel bir etkinlik düzenledi. Sosyal medya üzerinden çağrı yapan gruba kalabalık bir grup destek verdi. Etkinlik kapsamında parka getirilen bir araç üzerindeki megafon aracılığıyla ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Yasin süresini okudu ve dua etti. Eliaçık ve yaklaşık 30 kişilik bir grup parkta namaz kıldı.

KALABALIK ARTTI

Duanın ardından kalabalık Fatiha süresini okudu. Taksim Meydanı’na yine aynı grup tarafından "Kandiller halkların eşitlik ve kardeşlik günleridir" yazılı dev bir afiş asıldı, kandil simidi dağıtıldı.

Bu arada Taksim Meydanı eylemin ilk gününden bu yana en kalabalık akşamlarından birini yaşadı. Özellikle Mirac Kandili dolayısıyla alana çok sayıda insan akın etti.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı'nda Miraç Kandili Etkinliği

Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemciler, Miraç Kandili nedeniyle alanda toplanan kalabalığa kandil simidi dağıttı.

Taksim Gezi Parkı direnişinin 9'uncu gününde alanda miraç kandili nedeniyle eylemciler sabah saatlerinden başlayarak meydanda toplanan kalabalığa kandil simidi ve börek dağıtmaya başladı.

Kandil nedeniyle yoğun kalabalığın yaşandığı Gezi Park'ında eylemciler havayi fişek atıp, halaylar çekerek doyasıya eğlendi.

Öte yandan Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için gelen “Anti Kapitalist Müslümanlar" üyesi bir grup parkta Miraç Kandili programı düzenledi.

Önce kandil simidinin dağıtıldığı programda, grup üyesi Münibe Altıparmak adlı kadın tarafından mealiyle birlikte "Yasin Süresi"nden bir bölüm okundu.

İlahiyatçı yazar İhsan Eli Açık da Fatiha Süresini okuduktan sonra, dua etti.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı'nda Kandil'li Eylem

Gezi Parkı'ndaki eylemde bugün gündem Miraç Kandili oldu. Kandil simidi dağıtılan eylem alanında dua eden yazar İhsan Eliaçık "Zalim Sultan'a karşı, Hakkı haykıran gençleri bu memleketten eksik eyleme" şeklinde dua etti.

Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemciler Miraç Kandili nedeniyle alanda toplanan kalabalığa kandil simidi dağıttı.

Taksim Gezi Parkı direnişinin 9'uncu gününde alanda miraç kandili nedeniyle eylemciler sabah saatlerinden başlayarak meydanda toplanan kalabalığa kandil simidi ve börek dağıtmaya başladı. Kandil nedeniyle yoğun kalabalığın yaşandığı Gezi Park'ında eylemciler havayi fişek atıp, halaylar çekerek doyasıya eğlendi.

Taksim Gezi Parkı eylemcilerine destek veren Anti Kapitalist Müslümanlar, Miraç kandili programı yaptı.

Programda, bir kadın tarafından “Yasin Süresi"nden bir bölüm okunurken İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık da Fatiha Süresi okuduktan sonra dua etti. Program sırasında grup üyesi iki kişi yakılmış haldeki bir minibüsün üzerine çıkarak Amerikan ile İsrail bayraklarını yakmaya kalktı.

Ancak diğer eylemcilerin tepkileri üzerine bayrak yakmaktan vazgeçtiler. Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için gelen “Anti Kapitalist Müslümanlar" üyesi bir grup parkta Miraç Kandili programı düzenledi.

Önce kandil simidinin dağıtıldığı programda, grup üyesi Münibe Altıparmak adlı kadın tarafından mealiyle birlikte "Yasin Süresi"nden bir bölüm okundu. İlahiyatçı yazar İhsan Eli Açık da Fatiha Süresini okuduktan sonra, dua etti. Duada Eliaçık, “Yarabbi... 9 gündür bu meydanda direniş içerisinde olan gençlerin seslerini kavli, soluklarını güçlü eyle. Direnirken ölen kardeşimize Allah’tan rahmet, kalanlarına marifet diliyoruz. Zalim Sultan’a karşı, Hakkı haykıran gençleri bu memleketten eksik eyleme" şeklinde duada bulundu.

"SOKAKTA YEŞİL PARKLARIN ARASINDA UYUYANLARIN ARASINDA ÇAPULCU OLMAZ"

Daha sonra eylemcilere hitap eden Eliaçık, “İslam barış demektir. Barış zararsızlık halidir. Kimseye zarar vermeyiniz. Herkese selam veriniz. Sizden farklı olan kişiye giderek selam veriniz. Kardeş olunuz. Sevgi ve merhameti yayınız. Bugün Gezi Parkı’ndan bu sinerji yayılıyor. Allah’ın rahmetiyle beraber Türkiye ’de yepyeni şeyler oluyor. Böyle yerlerde Kuran okunmaz, dua edilmez diyenler bir kez daha yanılıyor. Yan tarafta çukurlar açtılar. Çukurlar nasıl çöktüyse ön yargılarda inşallah öyle yok olup gidecek. Bize diyorlar ki: Orada sarhoşlar var, ne işiniz var orada. Bizde diyoruz ki: Sarhoş olsun anlaşırız, yeter ki kalleş olmasın.

Bize diyorlar ki: Onlar çapulcu. Diyorlar ki, onlar çete. Bizde diyoruz ki: Sokakta yeşil parkların arasında uyuyanların arasında çapulcu olmaz. Çapulcu, devletin 40 tane odası vardır. Her bir odasında 40 tane fırıldak çevrilir. Çapulcular yağma yapanlardır, makam odalarında oturur, kravatlarıyla dolaşır. Çapulcular yağma yiyenlerdir." dedi.

Program sırasında grup üyesi iki kişi yakılmış haldeki bir minibüsün üzerine çıkarak Amerikan ile İsrail bayraklarını yakmaya kalktı. Ancak diğer eylemcilerin tepkileri üzerine bayrakların bayrak yakmaktan vazgeçtiler.

BDP ’LİLER GEZİ PARKI’NA GELDİ

BDP üyesi bir grup da, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin eylem yapanlara destek için Taksim Meydanı'nda bir araya geldi.

Burada grup adına konuşan BDP Milletvekili Kürkcü, Taksim Gezi Parkı'nın özgürleşmesini, gece, gündüz ayırt etmeden parkta nöbet bekleyen gençlere ve kadınlara borçlu olduğunu anlattı.

Mücadeleyi hiçbir politik güç ve akımın durduramayacağını söyleyen Kürkcü, "Her unsurun bu mücadelede payı var. Burada herkesin, her kavga edenin payı var. Her bir genç kadının, adamın, öğrencinin, öğretmenin, işsizin, aşçının, garsonun payı var. Sadece insanların değil, hayvanların da payı var. Kargaların, serçelerin, köpeklerin, kedilerin ve karıncaların..." diye konuştu.

Kürkcü, halk hareketi olarak başlayan eylemin ülkenin tamamında özgürlük mücadelesi halinde yürüdüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

"Taksim mücadelesinin nasıl sonuçlanacağına, nerede duracağımıza, nereden çekileceğimize siz karar vereceksiniz. Taksim, Türkiye'nin tamamının sorumluluğunu üstüne almış durumda. Taksim, Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin kaderini ele aldı. O nedenle büyük bir sorumlulukla, ciddiyetle sonucuna kendi karar verecek."

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de ülkede demokrasi, özgürlük ve ekolojik bir yaşamı savunanlar olarak güzel bir Türkiye’yi halklara emanet etmek için mücadele edeceklerini bildirdi.

Direnenlerin mutlaka kazanacağını dile getiren Tuncel, "Biz bunu çok önceleri, kendi mücadelemizde gördük. Direneceğiz ve kazanacağız" dedi.

Ufuk Uras ise halkların kendi kendini yönetmek istediğini vurgulayarak, "Biraz önce arkadaşlar, 'Her yer Taksim, her yer direniş' dediler. Bugün aynı zamanda Miraç Kandili. O zaman 'Her yer kandil, her yer direniş. Her yer kandil, her yer özgürlük" ifadelerini kullandı.

EYLEMCİLER 'NEŞELİ GÜNLER'İ İZLEDİ

Gezi Parkında toplanan eylemciler akşam saatlerinde hep birlikte projeksiyon cihazı ile alanda 'Neşeli Günler' adlı filmi izleyerek keyifli dakikalar yaşadılar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraAntalyaBarış ve Demokrasi PartisiBursaDövizGezi ParkıİsrailİstanbulİzmirKilisÖğretmenSGKSosyal MedyaTürk Kızılayıgündemmemurvergi
Görüş Bildir