Bingöl Üniversitesi Rektörü: Elbet Bir Gün Anadilde Eğitim Yapılacak

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bingöl Üniversitesi Rektörü: Elbet Bir Gün Anadilde Eğitim Yapılacak

Bingöl Üniversitesi Rektörü: Elbet Bir Gün Anadilde Eğitim Yapılacak

Bingöl Üniversitesi (BÜ) Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, "Türkiye’de bir gün anadilde eğitimin gerçekleşeceğini düşünüyorum" dedi.

Prof. Dr. Baydaş, Bingöl Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, öğrenci, personel ve fiziki altyapı olarak yaklaşık 11 bin öğrenciye hizmet verebilecek bir üniversite hedeflediklerini söyledi. Prof. Dr. Baydaş, geçen yıl üniversite bünyesinde Selahattin-i Eyyubi Kütüphanesi’ni açtıklarını hatırlatarak, "Selahattin-i Eyyubi, medrese açan, eğitime destek veren ve öğrencilere burs veren bir sultandı. Bu bölgede de çok seviliyor. Biz de bu nedenle kütüphanemize Selahattin-i Eyyubi’nin ismini verdik. Zazaca ve Kürtçe tezli ve tezsiz yüksek lisans yapan bir üniversiteyiz. Tezli veya tezsiz olmak üzere bu bölümlere 150 öğrenci aldık. Türkiye’de bir gün anadilde eğitimin gerçekleşeceğini düşünüyorum. Ülkemizde bir gün anadilde eğitim gerçekleşirse bu eğitimi Mardin Artuklu ve Bingöl Üniversitesi’nde, bu bölümlerde okuyan öğrencilerimiz verecektir. Karar tabi ki devletindir" diye konuştu.

Zazaca yok olmak üzere

Prof. Dr. Baydaş, ülkede son dönemlerde yaşanan demokratikleşme hareketleri doğrultusunda Zazaca, Kürtçe, Alevilik ve medrese konularında paneller ve sempozyumlar düzenlediklerini belirterek, bu konuların ilk olarak üniversitelerde tartışılması gerektiğini söyledi. "Öyle dönemler yaşadık ki kamu kurumlarında Kürtçe konuşmak yasaktı" diyen Baydaş, günümüzde hala çoğu üniversitenin bu konulara değinmekte çekindiğini, bu konularla ilgilenen insanları hala vatan haini ilan eden insanların bulunduğunu savundu. Baydaş, Mardin, Muş, Tunceli ve Bingöl’deki üniversitelerin bu konuları dile getirmeye çalıştığını belirterek, "Zazaca’ya sahip çıkmak lazım. Biz de üniversite olarak buna öncülük ettik. Çünkü Zazaca yok olmak üzere. Bingöl’de dahil Zazaca artık çok az konuşulmakta. Zazaca’yı ayrı bir dil olarak görüyorum. Zazaca’nın konuşulması ve yaygınlaşması için çalışmalar yapıyoruz. Bölgenin bu ve benzeri sosyal ve siyasi konularının üzerine gidiyor ve bunları dile getirmeye çalışıyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BingölMardinMuşTunceli
Görüş Bildir