Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Tecavüzcüleri Koruma Yargıla'

-

'Tecavüzcüleri Koruma Yargıla'

İstanbul'da bir araya gelen kadınlar, Bingöl’de tecavüz vakasına karışan şahısların serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Çeşitli siyasi partilerin ve kadın kurumlarının çağrısıyla Kadıköy Boğa’da bir araya gelen çok sayıda kadın, Yoğurtçu Parkı’na yürüdü. Bingöl’de 16 yaşındaki E.A’ya, Denizli’de H.İ’ye İstanbul’da Türkmenistanlı ev işçisi kadına tecavüze edenlerin serbest bırakılmasına tepki gösteren kadınlara çevrede bulunanlar alkışlarla destek verdi.

Kadınlar adına açıklama yapan EMEP İstanbul İl Yöneticisi Sema Barbaros, Bingöl’de tecavüzcü askerlerin, Denizli’de H.İ’ye tecavüz eden akrabasının, İstanbul’da ev işçisini kaçırıp tecavüz edenlerin serbest bırakılmasını kabul etmeyeceklerini dile getirdi. Tecavüzcülerin devlet tarafından korunduğuna dikkat çeken Barbaros, kadınların tecavüze ve onları koruyanlara karşı seslerini yükseltmeye devam edeceğini vurguladı.

FORUM YAPTILAR

Açıklamanın ardından forum yapan kadınlar, mücadele deneyimlerini tartıştı. Avukat Sevda Çetinkaya, Fethiye davasının da avukatlığını yaptığını belirterek: “Adalet mekanizmasının ülkemizde erkekten yana işlediğini Fethiye davasında gördük. Davanın açılabilmesi 4 yıl sürdü. Tecavüz davalarında sanıklar değil, müvekkiller yargılanıyor” dedi.

Ev İşçileri Sendikası Başkanı Serpil Kemalbay, göçmen ev işçilerinin uğradıkları taciz ya da tecavüzleri kimseyle anlatamadığını, göçmen ev işçilerinin çoğunun sınır dışı edilmekten korktuğu için yaşadıklarını sakladığını anlatan Kemalbay: “Mücadeleyi bu kadınlarla dayanışarak büyütmeliyiz” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BingölİstanbulTecavüzkadınlar
Görüş Bildir