Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bingöl E.A. İçin Ayakta

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bingöl E.A. İçin Ayakta

Bingöl’de E.A. isimli çocuğa cinsel istismar ve tecavüzde bulunan 8 askerin serbest bırakılması skandalına karşı halk sokağa döküldü. Bingöl’de binden fazla kişinin katıldığı yürüyüşte konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, “Bu dava N.Ç davası olmayacak, tecavüzcüler aklanmayacak.

Tecavüzcü devlet yapısının tamamını karşımıza alacağız, mücadele edeceğiz” dedi. Bingöl’ün Solhan ilçesinde 2 yıl önce 16 yaşındaki E.A adlı çocuğa cinsel istismarda bulunan 8 asker hakkında mahkemenin tahliye kararı vererek davaya gizlilik kararı koyduğu ikinci bir N.Ç. davası skandalı olan E.A davasındaki hukuksuzluğa karşı tepkiler büyüyor.

‘TECAVÜZCÜ DEVLET HESAP VERECEK’

Bingöl’de halk bugün sokağa dökülerek karara sert tepki gösterdi. Skandalı protesto etmek amacıyla BDP Bingöl İl Örgütü önünden Bingöl Adliyesi’ne yürüyüş gerçekleştirildi. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Av Meral Danış Beştaş, BDP Amed İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, BDP Bingöl İl Başkanı Halis Yurtseven’in de katıldığı yürüyüşe bini aşkın kişi ile beraber bazı dernek üye ve temsilcileri de destek verdi. “Tacize, tecavüze, sömürüye, kadın kırımına, savaşa hayır”, “Ey serok wezir! Pê namusê ma, şerefê ma kay mekerêne” yazılı pankartlar ile “Duran adam içeride kuduran adam dışarıda”, “Hukuksuzluk tahrik ediyor”, “Tecavüz iktidar olgusunun yaşam kültürüdür” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde sık sık “Bingöl uyuma onuruna sahip çık”, “Jin jiyan azadi”, “Tecavüzcü devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Bingöl Adliyesi önünde yapılan 10 dakikalık oturma eyleminin ardından BDP Bingöl İl Başkanı Halis Yurtseven yaptığı Kürtçe konuşmada, mahkeme kararını kınayarak olayın takipçisi olacaklarını belirtti.

‘BU UTANÇ E.A’NIN DEĞİL DEVLETE AİTTİR’

Islıklar ve sloganlarla protestoların devam ettiği eylemde konuşan BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak ise konuşmasına E.A’ya tecavüzcülerini teşhir ettiği için, ailesine ise E.A’nın adalet arayışında yanında oldukları için teşekkür ederek başladı. “E.A bu yaşanan utancın kendisinin değil devlete ait olduğunu haykırdığı için kutluyorum kendisini” dedi.

‘TECAVÜZCÜ DEVLET YAPISININ TAMAMINI KARŞIMIZA ALACAĞIZ’

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) olarak, kadınlar olarak bu hakareti kabul etmeyeceklerini söyleyen Kışanak, davanın N.Ç davası gibi olmasına izin veremeyeceklerini, “Bu dava N.Ç davası olmayacak, tecavüzcüler aklanmayacak. Tecavüzcü devlet yapısının tamamını karşımıza alacağız, mücadele edeceğiz” sözleriyle ifade etti.

‘BU TECAVÜZ DEVLETİN SİLAHLI GÜCÜYLE İŞLENEN BİR TECAVÜZDÜR’

“14 yaşında oyun oynaması, okula gitmesi, kendine bir gelecek kurması gereken bir kız çocuğunun elinde silah olanlarla gönül rızasıyla ilişki geliştirdiğini düşünen bir devlet yerin dibine batacaktır. Bu tecavüz devletin silahlı gücüyle işlenen bir tecavüzdür. Sorumlusu devlettir” diye vurgulayan Kışanak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davaya müdahil olacağı yönündeki açıklamalarına da değinerek, “Sizin N.Ç davasına nasıl müdahil olduğunuzu gördük” dedi.

‘NEYİN KANITINI ARIYORSUNUZ?’

E.A’ya cinsel istismarda bulunarak tecavüz eden 8 askerin tahliye kararının utanç verici bir karar olduğunun altını çizen Kışanak, “Bu ülkede insanlar en doğal hakları için bile mahkemeye başvurmaya korkuyor. Eğer 14 yaşındaki bir çocuk gelip, tecavüze uğradığını söylüyor, suçluların adını veriyor ve adalet arıyorsa siz neyin kanıtını arıyorsunuz? Sizin bu kararını, gencecik bir insanı geleceksizliğe mahkum etmektir. Eğer cesaretiniz varsa hemen şimdi, bu gece tutuklayın o tecavüzcüleri” diye konuştu. Güçlü bir kamuoyu oluşturulması gerektiğini belirten Kışanak E.A ailesine ise, “Yalnız değilsiniz, buradayız. 24 saat emrinizdeyiz. Herhangi bir isteğinizde bize başvurun her türlü desteğe hazırız” diye seslendi.

‘TECAVÜZCÜLERDEN HESAP SORMALIYIZ’

Türk yargı sistemini eleştiren BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, “Bu yargı sistemi AKP Hükümeti’nin siyasallaşmış yargı sistemidir. Biz gerçek bir yargı sistemi istiyoruz. Bunun için direnmeliyiz, tecavüzcülerden hesap sormalıyız” dedi. E.A’ya tecavüz eden 8 askerin hala görevlerinin başında olduğuna da dikkat çeken Kışanak, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na ve Bingöl Valiliği’ne “Daha neyi bekliyorsunuz?” diyerek istifaya çağırdı.

‘BU BİR İNSANLIK DAVASIDIR’

“İşlenen bir insanlık suçudur ve bu bir insanlık davasıdır” ifadesini kullanan Kışanak, “Tecavüzcüleri koruyan bir devlet mi yoksa cezalandıran bir devlet mi? Bu soruyu sonuna kadar soracağız” dediği konuşmasını konun takipçisi olacaklarını belirterek bitirdi. Bingöl Adliyesi’nde yapılan açıklamanın ardından kitle, Dörtyol Genç Caddesi üzerinden tekrar sloganlar ve ıslıklarla BDP Bingöl İl binası önüne yürüdü.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBingölGültan KışanakTecavüzkadınlaroyuntahliye
Görüş Bildir