Bingöl'de Tecavüz Davasına Gizlilik Kararı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bingöl'de 5 Uzman Çavuş Tecavüzden Serbest

Bingöl'de 5 Uzman Çavuş Tecavüzden Serbest

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı, 16 yaşındaki E.A. adlı kız çocuğuna 2 yıl önce cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla 5 uzman çavuş hakkında soruşturma başlattı. E.A.’nın suç duyurusu ile ortaya çıkan olayla ilgili tutuklanan 4 uzman çavuş, bir üst mahkemeye yapılan itiraz ile serbest bırakılırken, soruşturmada gizlilik kararı alındı.

Bingöl’ün Solhan İlçesi’nde oturan 16 yaşındaki E.A, yaklaşık geçen ay Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, 2 yıl önce uzman çavuş Y.A. tarafından kaçarılarak cinsel istismara uğradığını, daha sonraki tarihlerde defalarca uzman çavuş Y.A. ve arkadaşları İ.Y., M.T., M.K. ve soyadını bilmediği H. adlı uzman çavuşların cinsel istismar ve tecavüzüne uğradığını belirterek, söz konusu kişilerden şikayetçi olduğunu belirtti. Başvurudan sonra açılan soruşturma kapsamında tutuklanan 4 uzman çavuşun bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl'deki 'Cinsel İstismar' Tahliyeleri Tepki Çekti

Bingöl'de reşit olmayan kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla 8 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Edinilen bilgiye göre E.D, (16) aralarında askerlerin de yer aldığı 8 kişi tarafından cinsel istismara uğradığı iddiasıyla Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. E.D.'nin ifadesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında M.T, M.K, H.Y, Y.A, İ.Y, M.T, S.K ve O.K. gözaltına alındı.

Savcılık tarafından ifadeleri alınan zanlılar, tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan zanlılar, bir üst mahkemeye yaptıkları itirazın kabul edilmesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Zanlıların tahliye edilmesi Twitter'da #BingöldekiTecavüzeSessizKalma etiketiyle tepki topladı. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da bu etiketle "ÇOK YAZIK Bingöl'de 16 yaşındaki kızımızın cinsel istismar zanlısı 5 uzman çavuşun serbest bırakılması ACI" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl'de Tecavüz Davasına Gizlilik Kararı

Bingöl’ün Solhan İlçesi’nde oturan 16 yaşındaki E.A, yaklaşık geçen ay Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, 2 yıl önce bir uzman çavuş tarafından kaçırılarak 5 uzman çavuşun tecavüzüne uğradığı gerekçesiyle yerel mahkemeye şikayetçi oldu. Başvurudan sonra açılan soruşturma kapsamında tutuklanan 4 uzman çavuşun bir üst mahkemeye yaptığı itiraz sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ayrıca soruşturmada gizlilik kararı alındı.

Bingöl’de yaşandığı iddia edilen ve soruşturma konusu olan ve cinsel istismar ve tecavüz iddiaları ile ilgili E.A’nın avukatı Canan Çakabay, savcılığın olayı titizlikle araştırdığını ve soruşturmayla ilgili gizlilik kararı alındığı için soruşturmanın ne aşamada olduğunu bilmediklerini söyledi. Avukat Çakabay, müvekkili için de savcılıktan koruma isteminde bulduklarını belirterek, bu yöndeki taleplerininde kabul edilmesini umut ettiklerini söyledi.

Haberin sosyal medyaya yansıması ardından Twitter’da Bingöl’deki Tecavüze Sessiz Kalma (#BingöldekiTecavüzeSessizKalma) etiketiyle kampanya başladı. Etiket kısa sürede Türkiye’nin en çok konuşulanlar listesinde bir numaraya yükseldi.

Nediyor

Haberin Tamamı İçin:

#Bingöldekitecavüzesessizkalma

Twitter'da dn başlayan destek bugünde devam eviyor. Solhanlı küçük kız'a tecavüz eden 5 uzman çavuş için twitter'da tepki sürüyor. Haberi okumayanlar için tekrar verelim ; Bingöl'de 5 uzman çavuş hakkında, 2 yıl önce 16 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı, 16 yaşındaki E.A. adlı kız çocuğuna 2 yıl önce cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla 5 uzman çavuş hakkında soruşturma başlattı. E.A.'nın suç duyurusu ile ortaya çıkan olayla ilgili tutuklanan 4 uzman çavuş, bir üst mahkemeye yapılan itiraz ile serbest bırakılırken, soruşturmada gizlilik kararı alındı. Bingöl'ün Solhan İlçesi'nde oturan 16 yaşındaki E.A, yaklaşık geçen ay Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunarak, 2 yıl önce uzman çavuş Y.A. tarafından kaçırılarak cinsel istismara uğradığını, daha sonraki tarihlerde defalarca uzman çavuş Y.A. ve arkadaşları İ.Y., M.T., M.K. ve soyadını bilmediği H. adlı uzman çavuşların cinsel istismar ve tecavüzüne uğradığını belirterek, söz konusu kişilerden şikayetçi olduğunu belirtti. Başvurudan sonra açılan soruşturma kapsamında tutuklanan 4 uzman çavuşun bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı belirtildi. Bingöl'de yaşandığı iddia edilen ve soruşturma konusu olan ve cinsel istismar ve tecavüz iddiaları ile ilgili E.A'nın avukatı Canan Çakabay, savcılığın olayı titizlikle araştırdığını ve soruşturmayla ilgili gizlilik kararı alındığı için soruşturmanın ne aşamada olduğunu bilmediklerini söyledi. Avukat Çakabay, müvekkili için de savcılıktan koruma isteminde bunduklarını belirterek, bu yöndeki taleplerinin de kabul edilmesini umut ettiklerini dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBingölEgemen BağışTecavüzTwittertahliye
Görüş Bildir