Binali Yıldırım, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezuniyet Töreni'nde Protesto Edildi

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Binali Yıldırım, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezuniyet Töreni'nde protesto edildi

Binali Yıldırım, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezuniyet Töreni'nde protesto edildi

Binali Yıldırım, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezuniyet Töreni'nde protesto edildi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezuniyet Töreni’nin geç başlaması veliler tarafından protesto edildi. Protestolara anlam veremediğini belirten Binali Yıldırım ise “Ben İTÜ Denizcilik Fakültesi’ne çok emek verdim, teşekkürünüz bu ise ben de size teşekkür ediyorum” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezuniyet Töreni bugün yapıldı. Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Nil Güler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suata Haytri Aka, HEAŞ Genel Müdürü Hasan Naiboğlu, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu ve Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Hızır Reis Deniz ile çok sayıda davetli katıldı. Törene damga vuran olay ise öğrenci velilerinin Bakan Binali Yıldırım’ı geç kaldığı gerekçesiyle protesto etmesi oldu. Bakan Yıldırım, protestolara karşılık olarak kürsüde yaptığı konuşmada törene katılma sözü verdiği saatinin 17.30 olduğunu ve bu protestoları hak etmediğini belirterek “Ben İTÜ Denizcilik Fakültesi'ne çok emek verdim, emeklerimin karşılığında teşekkürünüz bu ise ben de size teşekkür ediyorum” dedi.

Protestoların nedeni törenin öngörülen saatte başlamamasıydı. Saat 15:00'de tören alanına çağırıldıklarını iddia eden öğrenci velileri, okul yönetimine sık sık tepki gösterdi. Yuh sesleri ve alkışlar arasında törenin başlaması istendi. Yapılan anonslarda davetiyelerde törenin başlama saatinin 17:30 olduğu söylendi. Bu anons tepkileri daha da arttırdı. Bazı öğrenci velileri davetiyelerini gazetecilere gösterdi. Davetiyelerde törenin başlama saatinin 17:00 olduğu görüldü. Törenin başlamaması üzerine bazı öğrenci velilerinin denizci kıyafetleri içinde hazır olda bekleyen çocuklarının yanına gidip fotoğraf çektirdikleri görüldü. İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Nil Güler protestocu bazı velilerle görüştü.

Saatler 18:00’e yaklaştığında ise tören alanına gelen Ulaştırma, Deniziclik ve Haberleşme Bakanı Bnali Yıldırım, alkış ve protestolara maruz kalırken, Yıldırım’ın protestolar karşısında yaşadığı moral bozukluğu yüzüne yansıdı. Bir öğrenci velisi Bakan Yıldırım'ın yanına gelerek saat 15:00'den beri bekletildiklerini, kendilerine bilgi verilmediğini söyledi. Tepkinin okul yönetimine de gösterildiğini söyleyen öğrenci velisi Bakan Yıldırım'ın üzerine alınmamasını istedi. Bakan Yıldırım, yanında oturan İTÜ Rektörü Mehmet Karaca'dan, kendi konuşmasının programdan çıkarılmasını istedi.

BAKAN YILDIRIM, PROTESTO EDENLERE AĞIR KONUŞTU

Tören esnasında, son anda fikrini değiştiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım konuşmak için kürsüye çıktığında ise tepki sesleri yeniden duyuldu. "Belli ki bir sıkıntı var" diyerek başladığı konuşmasına ağır sözlerle devam eden Bakan Yıldırım "Bunun sebebi bensem özür diliyorum. Ben hep hizmet ettim. Bu fakültenin her karışında emeğim var. Eğer teşekkür böyleyse ben de size teşekkür ediyorum. Bu töreni sabote etmek isteyenler olabilir. Denizciler hiç bir zaman oyuna gelmez" diyerek sürdürdü. Bu sırada bazı veliler bu sözleri alkışlarken bazılarının yuhaladığı duyuldu. Velilerin beklemesine yol açan bir organizasyon hatası olduysa bunun da hesabını soracağını söyleyen Yıldırım, "Bu toplantıları bundan sonra bizim takip edip organize etmemiz lazım" dedi.

FAKÜLTENİN ÖĞRENCİ YURDUNU BAKANLIĞIM YAPTI

İTÜ Denizcilik Fakültesi'nin tüm sorunlarını kendisinin çözdüğünü dile getiren Bakan Yıldırım, Fakültenin en büyük sorunu olan öğrenci yurdunun da, kendi bakanlığının katkıları ile yapıldığını, ayrıca Fakültenin yaşam alanlarının yeniden tefriş edildiğini kaydetti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, son 10 yılda denizcilik sektörünün büyük açılım yaptığını dile getirerek, Paris MoU kara listesinde bulunan Türk Bayrağının beyaz listeye geçtiğini ifade etti. Konuşmasının sonunda İTÜ Denizcilik Fakültesi'ne birde müjde veren Bakan Yıldırım, yeni dönemde okul gemisi inşa ettireceklerini kaydederek, "Amacımız Türk denizcilik eğitimini kalkındırmaktır" dedi.

Mezuniyet töreninde konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Nil Güler ise İTÜ’nün denizcilikte bir marka olduğunu söyledi. Mezun olan tüm öğrencilere başarılar dileyen Güler, şöyle devam etti “Denizcilik Fakültesi olarak denizcilik eğitiminin üst sınırlarını zorlamaktayız. Bu bağlamda bir çok proje ve bilimsel çalışmalarda rol alıyoruz. Teknolojik gelişmeleri ve yeni yönetmelikleri takip etmekte akreditasyon açısından önemli olan kalite sistemimizi yenilemekteyiz Kadromuzu da bu bağlamda yenilemekteyiz” dedi. Dekan Güler, bu yıl mezun olan öğrencilere bu ülkenin geleceği olduklarının bilincinde olmaları tavsiyesinde bulunarak öğrencilerden hiç kimseye ayrım yapmadan yüksek disiplinli bu mesleği yapmaları ve Türk denizciliğine katkıda bulunmalarını istedi.

Konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Nil Güler birlikte başarılı öğencilere plaket verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Binali Yıldırımİstanbulolay
Görüş Bildir