Binali Yıldırım'a Hakaretten Yargılanıyordu: Uğur Dündar'a 'Şerefe Karşı Suçlar' ile İlgili Makale ve Kitap Okuma Cezası

-

Gazeteci Uğur Dündar, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada "kitap okuma" cezasına çarptırıldı. Karara tepki gösteren Dündar, "Neye üzülüyorum biliyor musunuz? Beraat bekleyen kitaplar yazmış bir yazara, kitap okumanın ceza olarak düşünülmesine!" dedi.

Deneyimli gazeteci Uğur Dündar, 2014 yılında Sözcü gazetesindeki köşesinde AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Dündar'a verilen cezayı 5 ay 25 gün süreyle, haftada en az 2 saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları kütüphanesinde "şerefe karşı suçlar" ile ilgili makale, tez, kitap okuma yaptırımına çevirdi.

Uğur Dündar cezaya verdiği tepkide, “Neye üzülüyorum biliyor musunuz? Beraat bekleyen kitaplar yazmış bir yazara, kitap okumanın ceza olarak düşünülmesine! Yargı reformu dedikleri bu mu yoksa? Neyse… Bize yeni bir kitap konusu çıktı! İleride okullarda ders olarak okutulur! Acı ama gerçek!” dedi.

Davanın geçmişi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Uğur Dündar’ın 5 Nisan 2014 tarihinde Sözcü gazetesinde yazdığı bir köşe yazısında, Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 9 Ekim 2015’te görülen davada Uğur Dündar “hakaret” suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Yerel mahkeme kararının ilgili Yargıtay dairesince bozulması üzerine, dava Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanmıştı.

"Yıldırım şikayetinden vazgeçtiği halde ceza verildi"

Sözcü'nün aktardığına göre, gazetenin de avukatı olan İsmail Yılmaz mahkemenin kararını değerlendirdi. Mahkemenin daha önceden hapis cezası verip, cezayı ertelediğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Yargıtay’a yapılan temyiz sonucunda hapis cezasının kaldırılıp ‘seçenek türü yaptırım’ uygulanmasına karar vererek kararı bozmuştur. Bu esnada Binali Yıldırım 15 Temmuz sonrası tüm şikayetlerinden ve davalarından vazgeçmiştir. Uğur Dündar hakkındaki davadan da vazgeçmiştir.

Aslında burada yeni bir durum söz konusudur. Çünkü hakaret iddiası olan şahıs bu konuda şikayetini geri almıştır. Müşteki şahısın iradesine itibar gösterilip mahkemenin düşme kararı vermesi gerekirdi. Kaldı ki Sayın Binali Yıldırım, geçtiğimiz belediye seçimi döneminde Uğur Dündar’ın canlı yayın televizyon programının yönetim işini üstlenmesini istemiştir. Bu da Uğur Dündar’a duyduğu güvenin göstergesidir. Bunları dikkate alıp Uğur Dündar hakkında beraat kararı verilmesi gerekirken böyle bir cezanın verilmesi hoş olmamıştır.

Binali Yıldırım’ın iradesinin aksine karar alınmıştır. Yıldırım’ın da bu cezadan hoşnut olacağını sanmıyoruz. Tam tersine bu karar onu da rahatsız edecektir.  Bu karar kesin karar değildir. Yargıtay’a temyiz başvurusu yapacağız. Umarız Yargıtay kararı düzeltir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir