Bin Ladin Operasyonu Ekibine Disiplin Cezası

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bin Ladin Operasyonu Ekibine Disiplin Cezası

Bin Ladin Operasyonu Ekibine Disiplin Cezası

Amerikan deniz komandosuna mensup 7 askerin, bir video oyunu için ücretli danışmanlık yaptıkları sırada askeri sırları deşifre etmekten disiplin cezasına çarptırıldıkları açıklandı.

Biri 2011'de Osama Bin Ladin'i öldüren 'Seal Team Six' ekibine mensup ve görev başında olan askerlere uyarı mektupları gönderildi ve iki ay süreyle maaşları yarıya indirildi.

Electronic Arts tarafından piyasaya sürülen ' Medal of Honor: Warfighter ' adlı video oyununun, Bin Ladin operasyonunu kopyalamadığı, ancak oyunda gerçek baskınlara yer verdiği belirtiliyor.

Yedi deniz komandosu emre itaatsizlik, komuta zincirinin kötüye kullanılması, görev ihmali ve gizli bilgileri deşifre etme suçlarından ceza aldı.

Electronic Arts, oyunu gerçekçi kılmak için tasarımında görev başında olan ve ordudan ayrılmış gerçek komandoların kullanılmasını övücü açıklamalarda bulunmuştu.

Askerlerin oyuna danışmanlık yaparken ne tür sırların deşifre edildiği konusunda bilgi verilmedi, ancak ABD Donanması'na ait malzemeler kullanıldığı belirtildi.

Ekipten ayrılan ancak hala görev başında olan diğer dört deniz komandosu hakkındaki soruşturmaların ise devam ettiği belirtildi.

ABD'de deniz komandolarının, kamuoyunun dikkatinden uzak kalmalarını öngören geleneğe uymaları bekleniyor.

Fakat BBC'nin Washington muhabiri Jane Little, Seal Team Six'in herkesin bildiği bir marka haline geldiği, tişört baskılarının ve filmlerinin yapıldığını belirtiyor.

Bin Ladin operasyonunda rol alan başka bir komando da, daha önce operasyonu konu alan No Easy Day adlı bir kitap yayımlamıştı.

Bin Ladin'in ölümüne ilişkin kitapta yer alan bazı ayrıntıların, resmi açıklamalardan farklılık göstermesi dikkat çekmişti.

Kitabın içeriği Pentagon tarafından ön incelemeden geçirilmemiş, yetkililer gizli bilgilerin deşifre edilmesi durumunda dava açılacağını bildirmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriKitap
Görüş Bildir