Görüş Bildir

Bin Euroya Bedelli Askerlik Meclis'te Kabul Edildi

Anasayfa > Gündem

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının askerliğini yerine getirmeleri için ödedikleri 6 bin euroyu bin euroya düşüren düzenlemenin de yer aldığı Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı kabul edildi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı kabul etti.

Tasarıya göre, yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin avro yerine bin avro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak. Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve bin avroyu defaten ödeyecek.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin avro ödeyecek. Fazladan yapılan ödemeler iade edilmeyecek.

Nüfus cüzdanları kimlik kartı oluyor

Nüfus cüzdanları kimlik kartı oluyor

Tasarıyla, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yer alan 'nüfus cüzdanı' ibareleri 'kimlik kartı' şeklinde değiştiriliyor ve aile kütüklerinde yer alacak bilgilere 'biyometrik veri' ilave ediliyor. Kayıtlar sadece elektronik ortamda tutulacak. 

Merkezi veri tabanında tutulan biyometrik veriler kimlik doğrulama işlemleri dışında kullanılamayacak. Kimlik kartına kayıt ve işaret konulamayacak, kimlik kartı hiçbir kişi ve kurum tarafından alıkonulamayacak.

Evlenme işlemi tamamlandıktan sonra çiftlere uluslararası aile cüzdanı verilecek. Kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı ve mavi kart bedeli başvuru sırasında tahsil edilecek. 

Tasarı, nüfus cüzdanlarının bu yılın sonuna kadar düzenlenmesi ve dağıtılmasında uygulanacak usul ve esasları da düzenliyor.

Kayıp kimlik kartı için 50 TL ödenecek

Tasarı ayrıca, Değerli Kağıtlar Kanunu'nda da değişiklik yapıyor. Buna göre, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15'er TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 50 TL ödenecek. 31 Aralık 2016 tarihine kadar verilen nüfus cüzdanlarından 8 TL kağıt bedeli alınacak.

100 liralık sigorta primini Hazine karşılayacak

100 liralık sigorta primini Hazine karşılayacak

Sosyal  Sigortalar ve Genel  Sağlık Sigortası Kanunu'na eklenen geçici maddeyle, işverenlerin rekabet gücünün artırılması, kayıtlı istihdamın teşviki, asgari ücretle çalışanların yoğunlukta olduğu küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi amaçlanıyor.

Prim ve hizmet belgelerinde, 2015'te kazancı 2 bin 550 liraya kadar bildirilen sigortalı için işverenin 100 TL'lik sigorta prim yükünü 2016'da Hazine karşılayacak. 

Çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili 2016'ya ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içinde vermeyen, sigorta primlerini yasal süresince ödemeyen, çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmeyen, kuruma prim, idari para cezası ve gecikme cezası bulunan işveren bu destekten yararlanamayacak.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
72
34
9
8
5
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
TİRYAKİ

yurtiçindekiler piç mi amk.. çıkarsınlar bedelliyi, soktuğum kefenini gyip akp'ye veren beyinsizler gitsin askere

ömer üzümcü

''bedelli'' saçmalığı yetmiyomuş gibi bide iyice bime çevirdiler ortalığı :(

Deniz Nacar

Komünizm herşeyi devlet versin parasız toplumsal sınıflar olmasın. Kapitalizm Ygs sınavına girecekler 50 lira kagıt bedeli 8 lira zam zam zam ... Ve bu ülke ... Devamını Gör