Görüş Bildir

Bin 200 Yıllık Viking Yüzüğünde Allah Yazısı

Anasayfa > Iq > Sanat

İsveç'te yapılan bir kazıda 9. yüzyıldan kalma bir kadın mezarında üzerinde Arapça 'Allah'a' yazan yüzük bulundu.

İsveç'te yapılan bir kazıda 9. yüzyıldan kalma bir kadın mezarında bulunan yüzük, Viking Dönemi İskadinavyası ile İslam dünyası arasındaki yakın temasa dair kanıtlar sunuyor.

Radikal'den Tolunay Bayram'ın haberine göre, 1800'lerin sonlarında Birka olarak bilinen bir Viking ticaret merkezinde yapılan kazılarda gümüş bir yüzük bulunmuştu. Yüzüğün üzerindeki mor renkli ametist taşı üzerinde araştırmalar yapan bilim insanları, taşın aslında cam rengi olduğunu tespit etti. Üzerinde Arapça karakterlerle 'Allah için' veya 'Allah'a' yazan yüzüğün ticari bir ürün olarak satıldığı ve bölgeye bu şekilde geldiği düşünülüyor.

TİCARET ÇOK DAHA ÖNCELERE DAYANMAKTA

TİCARET ÇOK DAHA ÖNCELERE DAYANMAKTA

İskandinav ve Yakındoğu bölgesi arasındaki en erken ticaret kayıtları 3400 yıl öncesine dayanıyor. Genel olarak Mısır ve Mezopotamya'dan gelen egzotik malzemelerin ticaretinin yapıldığı düşünülüyor. Bu erken dönemlerde açık denizler üzerinde böyle bir ticaret ağı kurulabiliyorsa, İslam dünyası tüccarlarının da bu bölgelerde ticarete ortak olduklarını düşünmek fazla uçarı bir öneri değil.

İslam dünyası ve İskandinav dünyası arasındaki ticaret ağına dair arkeolojik buluntulara göre, bu ilişkinin yaklaşık 1000 yıl önceye dayandığı düşünülüyor. Bölgedeki buluntular bu kanıyı destekliyor olsa da, buluntular yoğun bir ticaretin göstergesi olabilecek kadar fazla değil. Aynı zamanda bu buluntuları nadir rastlanılan nesneler oluşturuyor.

YAKINDOĞU'DA ÜRETİLMİŞ

Araştırmacılar ayrıca yüzük hakkında birkaç detay bilgiye de ulaşmışlar. Yüzüğün gümüş gövdesinde neredeyse hiçbir aşınma izi gözlemlenmezken, birleştirmenin ve üretimin son aşamasına ait izler de görülebilmekte. Araştırmacıların tespitine göre bu yüzük, Viking kadınına ulaşmadan önce tamamıyla Arap bir kuyumcu tarafından hazırlanmış ve tek bir parça ticaret ürünü olarak İskandinavya'ya yollanmış.

Konu hakkında detaylı rapora buradan ulaşılabilir.

Kaynak: http://www.haberler.com/1200-yillik-v...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
4
3
3
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
feyk

vikinglerin volga ve diger nehir sistemleri uzerinden hazar denizi ve karadenize kadar inip islam cografyasi ve bizans ile ticaret yaptigi bilinen bir sey. y... Devamını Gör

infinite

vikingler de müslümanmış ya da vikingler de türkmüş gibi bi içerik bulucam sandım. Neyse ki mynet değil burası :(

Pasif Kullanıcı

Vay be.