Bilmeyenler ve Merak Edenler İçin Anlatalım: Nedir Bu Kripto Para Madenciliği?

1PAYLAŞIM

Gelir şeklinin oldukça fazla olduğu ve bir yandan da dalgalı bir piyasada yer alan kripto paraları duymuşsunuzdur. bu yazımıda sizler için kripto para madenciliğinin ne olduğunu kısaca açıklama çalıştık, keyifli okumalar!

 “Bu içerik bilgilendirme ve eğlence amaçlı üretilmiştir. Herhangi bir Yatırım Tavsiyesi içermemektedir.”

Herkesin son dönemde deli gibi para kazandığı ve her dakika ilgilendiği kripto para madenciliği günümüzde oldukça popüler.

Tam olarak ne olduğunu bilmesek de piyasaya dair pek çok şey duymakta ve pek çok kişinin de oldukça yüksek miktarda paralar kazandığını duyuyoruz. Özünde oldukça teknolojik olan kripto para madenciliğini şöyle detaylıca açıklayalım dedik.

Peki nedir bu kripto para madenciliği?

Esasında özel yazılım ve donanımlara sahip cihazların karışık problemleri çözerek kripto para transfer işlemlerini onaylayarak bunun için yeni üretilen bir kripto para ile ödüllendirilmesidir.

Yani özünde tüm kripto para üretim ve transferi için yapılan matematiksel doğrulama işlemlerinin tamamı kripto para madenciliğidir.

Tüm bu işlemlerin yapılmasında rol alan donanım ve sistemlere de madenci denir. Yani düşündüğümüzün tam tersi bir kelime kullanımı vardır bu noktada. Zaten kripto para fiziksel bir şey olmadığı düşünüldüğünde de bu tanıma şöyle bir bakınca her şey yerli yerine oturur.

Yani diyelim ki cebinizdeki parayı Ether'e çevirmek için talimat verdiğinizde madenciler de bu talimatı gerçekleştirmek için doğrulama yapıyorlar.

Tüm kripto paralarda transfer sürecini madenci yaptığı için kripto paranın olmazsa olmaz bir kısmı olarak karşımıza çıkar.

Peki kripto para madenciliği nasıl yapılır?

Kripto para madenciliği yapmanın pek çok farklı yolu vardır, bu yollar genellikle karlılık, maliyet ve zorluk bakımından birbirinden ayrılır.

CPU, GPU, Bulut ve ASIC madenciliği en çok bilinenlerdendir.

CPU Madenciliği

İşlemcisi yüksek bir masaüstüne sahip olan herkesin yapabileceği bir madencilik türü olan CPU en eski madencilik türlerinden de biridir. Evde kullanılan bilgisayarla da kolaylıkla yapılabilir. Bu madencilik türünde yüksek hesaplama gücüne gereksinim olmadığı için de madencilik yazımının çalışması ve cüzdanda yeterli geliri elde edecek kripto paranın bulunması yeterlidir.

Ama diğer madencilik yöntemlerine göre daha düşük performansa sahip olduğu için genellikle tercih edilmiyor.

GPU Madenciliği

Madencilik türleri arasında en çok bilinen ve en çok tercih edilen tür GPU madenciliğidir. Bilgisayarın ekran kartlarının işlemcileri Grafik İşlemci Birimi yani GPU olarak adlandırılır, bu madencilik türü de bu ekran kartlarının işlemcilerinin hesaplama yaparak işlemleri doğrulaması ile olur.

Grafik kartlarının işlemcileri bilgisayarların işlemcilerine göre çok daha güçlü ve hesaplama odaklıdır. Bu yüzden de kripto paraların doğrulamasında kullanılırlar.

ASIC Madenciliği

Türkçe açılımı Uygulamaya Özel Entegre Devreler olan ASIC madenciliği kriptopara madenciliği odaklı özel geliştirilen sistemlerdir. Özel donanım ve yazılımlar ile çok yüksek hesaplama kapasitesine sahiptir. Bu özelliğinin yanı sıra çok fazla enerji de tüketirler. Bu yüzden de genellikle ASIC madenciliği yapan kişilerin bu yüksek enerji tüketimini karşılamak için güçlü alt yapılara sahip olması gerekiyor. Bu yüzden de herkes ASIC madenciliği yapamıyor.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği kripto para madenciliği yapmak isteyen ama yeterli zamanı, bilgi birikimi, donanımı ve sermayesi olmayan kişilerin tercih ettiği bir türdür. Bulut madencilik servislerinden işlemci gücü kiralayarak kripto para madenciliği yapılmasına olanak sunulur. 

Dönemlik kontralar ile kiralanabildiği için genellikle pek çok kişi tarafından tercih edilen bir madencilik türüdür.

Kripto para madenciliğine zaman ayırırsanız da para kazanabilmeniz mümkün.

Seçeceğiniz madencilik türü ve kripto paranın değerine göre kripto para madenciliğinden kar elde etmeniz mümkün ama genellikle bunun için zaman gerekiyor.

Bir donanım satın aldıktan sonra maliyetini amorti etmesini bekledikten sonra kazanmaya başlayabilirsiniz.

Burada seçeceğiniz madencilik türü ile birlikte giderleriniz de değişmekte ve artmaktadır. Kazanç elde edebilmek için yeterli donanım ve altyapının yanı sıra cihazınızı soğutabilecek alana ve teknik bilgiye de ihtiyacınız vardır. Bunları hesapladıktan sonra kripto para madenciliğini değerlendirebilir ve ilk adımınızı atabilirsiniz.

Siz de Türk Lirası ile Bitcoin, Ethereum, Ripple, ChainLink, Tether ve birçok farklı kripto para alım satım işlemlerinizi Narkasa aracılığı ile yapabilirsiniz!

Narkasa ile kolayca Bitcoin alıp satmak için tıkla!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tanjuduran

Farkli coinlerden sepet yapın. Tek coine dünyanın parasını gommeyin. Bu iş için kredi çekmeyin. Sabırlı olun. Sabırlı olanlar kazanıyor. 3-4 ay kara kara düşündüm 100k tl para harcadım, nasıl çıkacak anapara diye. Yatırım yaptığım tek bir coin 4 kuruştan 23 kuruşa çıktı ve anaparayi çıkarttı. Bundan sonrası kar. yt

Görüş Bildir