Bill Gates Tekrar Dünyanın En Zengin İnsanı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bill Gates Yeniden Dünyanın En Zengini Oldu

Bill Gates Microsoft'taki görevinden ayrıldığından beri sürekli olarak insanlığın faydasına çalışan dernek ve vakıflara aktif olarak destek vermekte, servetinden oldukça büyük miktarlarda meblağları eğitim , sağlık , teknoloji ve diğer alanlardaki çalışmalara cömertçe dağıtmakta. Ancak bu servetin bu kadar büyük bir bölümünü dağıtsa dahi hala Microsoft'ta oldukça büyük bir hisse senedi payı mevcut.

Elbette kişisel servet değerlendirmelerinde hisse senedi değerleri de hesaba katılmakta ve Microsoft'un bugün son 5 yılın en yüksek hisse değerlerine ulaşmış olması Bill Gates'i yeniden dünyanın en zengin kişisi durumuna getirdi. Bloomberg tarafından aktarılan bu bilgilere göre, Bill Gates 2007 senesinde telekom devi Carlos Slim tarafından geçilmişti ve Bill Gates ancak aradan geçen 6 yıldan sonra eski konumunu yeniden edindi.

Gates'in servetinin 72.7 milyar dolar olduğu, Carlos Slim'in ise 72.1 milyar dolarla ikinci olduğu açıklandı. Bu durumun ne kadar uzun süreceğini bilmiyoruz ancak Microsoft cephesinde yaşanan bu iyileşme şirketin son politikalarının da oldukça etkili olduğunu ve Microsoft'un yeniden eski büyük günlerine dönüş yapabileceğine işaret ediyor.

Tamindir

Haberin Tamamı İçin:

Bill Gates Tekrardan Dünyanın En Zengin İnsanı

Dünyanın en zengin insanı ünvanını 2007 yılında Meksikalı iş adamı Carlos Slim’e kaptıran Bill Gates, tekrardan zirveye yerleşti. Microsoft’un hisselerinin son dönemde yaşadığı değer artışı Gates’in servetini %10 artırırken eski bir numaranın 550 milyon dolar önüne geçmeyi başardı.

Bloomberg‘deki sıralamaya göre Bill Gates’in serveti 72.7 milyar dolar. Gates’in bir numara olmasında Microsoft’un yükselişi kadar Carlos Slim’in şirketinin değerinin düşmesi ve servetinin 2 milyar dolar azalmasının da etkisi bulunuyor.

Hatırlarsınız Bill Gates 2007 yılında Microsoft’taki görevlerinden vazgeçerek eşiyle birlikte kurduğu yardım vakfı için çalışmaya başlamıştı. Şimdiye kadar 28 milyar doları yardım fonuna aktaran Gates çiftinin nihai planı ise servetlerinin %95′ini bağışlamak.

Bloomberg’in milyarderler listesinde teknoloji kategorisinde Gates’in ardından Oracle’ın kurucusu Larry Ellison 41.6 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer alırken, onu Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin takip ediyor. 12.8 milyar dolarlık Zuckerberg ise genel sıralamada 77. olurken teknoloji kategorisinde Michael Dell’in ardından 9. sırada yer alıyor.

Sosyalmedya.co

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DeepMindMark ZuckerbergMicrosoft
Görüş Bildir