Bilişim Öğretmenlerine Neden Bu Kadar Haksızlık Yapılıyor?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bilişim Öğretmenlerine Neden Bu Kadar Haksızlık Yapılıyor?

Bilişim Öğretmenlerine Neden Bu Kadar Haksızlık Yapılıyor?

BT (BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ) öğretmeninin dersleri elinden alınmış ve Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri norm fazlası haline gelmiş olması tepki topluyor. "F@TİH PROJESİ"'nin olumlu sonuç verebilmesi için Bilişim Teknolojileri öğretmenleri görevlendirilmek istiyor.

"Bilindiği üzere TALİM ve TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI'nın aldığı kararla BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ dersi seçmeli ve notu bulunmayan bir ders haline getirilmiştir.

Bu kararla görev yapan binlerce BT (BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ) öğretmeninin dersleri elinden alınmış ve Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri norm fazlası haline gelmiştir.

Halihazırda BT branşına öğretmen yetiştiren üniversitelerde eğitim gören ve mezun olup atanamayan binlerce öğretmen adayı bulunmaktadır.

2012 Şubat öğretmen atamasında BT branşından mezunlar 86,6 puan ile atanamamaktadır. Ayrılan kontenjan sadece 143'tür.FATİH projesi kapsamında en önemli, en yetkin görev BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNE düşmesi gerekirken, okullarda yetkisi daha da artırılıp bilişim rehberi statüsü getirilmeli iken alınan yanlış kararla Bilişim Öğretmenleri bilgisayar tamircisi, teknik servis muamelesi görmekte, norm fazlası olma sıkıntılarıyla boğuşmaktadırlar.

Gelişmiş tüm ülkelerin eğitim sisteminde Bilişim Teknolojileri ile ilgili dersler, eğitim sisteminin çoğu kademesinde zorunlu derslerdir.

Çağımız Bilişim Çağı ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri eğitimi günümüz dünyasının bize sunduğu zorunluluklardandır.Başlıca Avrupa ülkelerinde bilgi ve iletişim teknolojileri eğitimi, sistemin olmazsa olmasıdır.İNGİLTERE' DE ( http://www.education.gov.uk/schools/teachingandlearning/curriculum )ZORUNLU EĞİTİMİN TÜM KADEMELERİNDE - Information and Communication Technology (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) dersiFRANSA'DA ( http://www.inca.org.uk/france-curricula-mainstream.html# )11-15 YAŞ ARASI ZORUNLU EĞİTİMİN 3. KADEMEDESİ - TECHNOLOGYİTALYA'DA ( http://www.inca.org.uk/1584.html )6-11 YAŞ ARASI ZORUNLU EĞİTİMİN 2. KADEMESİ - TECHNOLOGYİSPANYA'DA ( http://www.inca.org.uk/845.html )12-16 YAŞ ARASI ZORUNLU EĞİTİMİN 3. KADEMESİ - TECHNOLOGYDaha birçok ülkenin eğitim sisteminde bu dersin sistemde zorunlu olarak yer aldığını görebilirsiniz. ( http://www.inca.org.uk/ ) Gelişmiş her ülkenin eğitim sisteminde Bilgi ve İletişim Teknolojileri eğitiminin yeri başköşededir. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bu yanlışından dönmelidir.Sayın Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer katıldığı bir televizyon programında "Öğrenciler okula bilgisayarı bilerek geliyor, BT dersleri gereksizdir." şeklinde açıklama yapmıştır.

Oysa Anadolu'da bilgisayarın klavyesine, faresine dokunmak için sıraya giren çocukların bulunmaktadır.

Unutulmamalıdır ki bilgisayar bilmek sosyal paylaşım sitelerini ve youtube,twitter kullanabilmek değildir.

Bilişim Tekonolojileri dersleri bilgiye doğrudan ulaşan, kendini sürekli geliştiren, nitelikli toplum için zorunluluktur.

Günümüzde her sektörde iş ararken aranan birinci önceliktir bilgisayar ve program kullanma yeteneğidir.

Ayrıca "F@TİH PROJESİ"'nin olumlu sonuç verebilmesi için Bilişim Teknolojileri dersinin zorunluluk olduğu unutulmamalıdır. Bu proje süresince sadece öğrenciler değil, öğretmenler dahi zorlanacaktır.

Bilgisayar bilgisi olmayan bir öğrencinin, dağıtılacak tabletlerden üst düzeyde verim alması beklenemez.

4+4+4 sisteminin içinde Bilişim Teknolojileri dersi zorunlu kapsamda yer almalıdır. Bu dersin sistemde seçmeli olarak yer alması çok yanlış bir adım olacaktır.

Bilişim çağında bilişim öğretmeni olmayan okulun kalmaması temenni edilmektedir."

Abbas Güçlü

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4ÖğretmenTwitterYoutube
Görüş Bildir