Bilirkişi: 'Er Sevag Balıkçı Doğrudan Hedef'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Şehitlik için Müslüman Olmak Gerek'

'Şehitlik için Müslüman Olmak Gerek'

"Sivil şehitlik" düzenlemesini eleştiren Bahçeli, "Hrant Dink'in de şehitlik kapsamına alınabileceği duyuruldu" dedi; şehit olabilmek için müslüman olmanın mutlak bir gereklilik olduğunu söyledi.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Grup toplantısında yaptığı konuşmada "sivil şehitlik" düzenlemesini eleştirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen, "terör eylemlerinde hayatını kaybeden sivillerin de şehit kategorisine alınması"nın "bir dereceye kadar doğru ve haklı bir düşünce olduğunu" söyleyen Bahçeli, bunun "bazı soru işaretleri ve sorgulamaları beraberinde getirdiğini" belirtti.
Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Buna göre, Uludere'de ölenlerle birlikte Hrant Dink'in de şehitlik kapsamına alınabileceği, konuyla ilgili çalışmaları yürüten bakan tarafından duyurulmuştur. Öncelikle şunu söylemek lazımdır ki, şehitlik hukuki bir terim veya içerik değil, dini ve milli bir kıymet hükmüdür. Kimlerin şehit sayılacağını ve kimin şehitlik makamına yükseldiğini hukuki müdahalelerle tayin etme mezuniyeti kimsede yoksudur."

Haberin Tamamı İçin:

Sevag Balıkçı'nın Annesinden Bahçeli'ye Tepki

Sevag Balıkçı'nın Annesinden Bahçeli'ye Tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sivil şehit tasarısını eleştirirken sarfettiği “Vefat eden birisinin şehit olabilmesi için Müslüman olması mutlak anlamda gereklidir” sözlerine Sevag Balıkçı'nın annesi Ani Balıkçı'dan tepki geldi. Geçen yıl nisan ayında Batman Kozluk Gümüşörgü Karakolu’nda askerliğini yaparken, Kıvanç Ağaoğlu isimli askerin silahından çıkan kurşunla yaşamını kaybeden Sevag Şahin Balıkçı’nın annesi “Şimdiye dek hepimiz biriz sanırdık. Ama bize ‘öteki’ olduğumuzu hisse...

Haberin Tamamı İçin:

Bilirkişi: 'Er Sevag Balıkçı Doğrudan Hedef'

Bilirkişi: 'Er Sevag Balıkçı Doğrudan Hedef'

Er Sevag Şahin Balıkçı davasında 6’ncı duruşma dün Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görüldü. Davanın tanığı Halil Ekşi’nin cep telefonlarıyla yaptığı görüşmelerin detayları hakkındaki talep Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından reddedildi. İkinci bilirkişi olan Adli Tıp Kurumu Şube Müdürlüğü’nde görevli uzman Ersin Annak da olayla ilgili 3 sayfalık raporunu mahkemeye sundu. Annak, Jandarma Genel Komutanlığı’nca hazırlanan ’atış artığı ve atış mesafesi belirleme’ raporundaki çelişkilere dikkat çekti ve kriminal raporlarda giriş değil çıkış deliğine göre değerlendirme yapıldığını söyledi. Ersin Annak “Aynı eksende çıkışın olup girişin olmaması mümkün değildir. Tişörtün sıyrıldığı düşünülse dahi 15-20 santimlik bir sıyrılmanın söz konusu olması gerekir. Dokularda hiçbir atış artığı yok. En azından giriş yarası yanında yanık olmalıdır. Tişört üzerindeki bulgular mantıklı değil. Silahın vücut eksenine dik olduğu anlaşılmaktadır. Mermi sağdan girerek soldan çıkmış” dedi. Mahkeme, 8 Haziran'da olay yerinde keşif yapılmasını kararlaştırdı ve duruşmayı 29 Haziran'a erteledi. ’Bilinçli taksirle adam öldürmek’ suçundan 3- 9 yıl arasında hapis cezası istenen sanık Kıvanç Ağaoğlu tutuksuz yarg...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanDiyarbakırMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanŞehitTerörali ağaoğluolay
Görüş Bildir