Bilimsel Olarak Sen Hangi Duygusal Tipsin?

-
Abone ol

Mike Jawer ve Dr. Marc Micozzi'nin "Your Emotinal Type" adlı kitabında duygusal sınırların kişilerin kendilerini nasıl algıladığını, hayata karşı duruşlarını ve hislerini, enerjilerini nasıl yönettiğini etkileyen bir faktör olduğu anlatılmıştır. Kaynak

Acaba bu sınırlar seni nasıl etkilemiş?

1. İlk olarak: Bu fotoğrafta hangi duygu var sence?

2. Peki bu fotoğrafta ne var sence?

3. Bu fotoğrafa bakmak sana nasıl hissettirdi?

4. Peki hayatından bir arkadaşını çıkarmaya karar verdiğin zaman nasıl hissettin veya hissedersin?

5. Ya son ayrılığın? O zaman nasıl hissettin?

6. Bu görüntü hakkında nasıl hissediyorsun?

7. Peki bu fotoğraf sana nasıl hissettirdi?

8. Son olarak: En yakın arkadaşının sevgilisinin onu aldattığını öğrensen nasıl hissederdin?

İnce Sınırlı Duygular: Hassas ve Duygusal!

Senin duygularının sınırları ince: Yani çoğu kişiye göre çok daha hassas ve duygusal bir insansın. Karşılaştığın olaylar karşısında başkalarına göre daha çok etkileniyor, yelkenleri hemen suya indiriyorsun. Ayrıca zihinsel olarak strese girdiğin zaman fiziksel olarak da vücudun bu strese tepki gösteriyor. Hasta bile oluyorsun çok streslendiğinde. Çocukluğunda yaşadığın olaylar ve üzüntüler ise hayatında derin izler bırakmış, her durumda bunların sonuçlarını hala yaşıyorsun. Fakat bir diğer yandan duygularını bu kadar derinden yaşaman empati yeteneğinin gelişmesine neden olmuş: İnsanlara karşı son derece hoş görülü biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Dengeli Duygusal Sınırlar: Derin ve Soğukkanlı!

Senin duygularının sınırlar ince ve kalının tam ortasında: Yani son derece dengeli sınırlara sahipsin! İnce sınırlı insanların da kalın sınırlı insanların da özelliklerini barındırıyorsun bu sayede. Mesela tıpkı ince sınırlı insanlar gibi duygularını son derece derinden yaşıyorsun; ama diğer yandan tıpkı kalın sınırlı insanlar gibi de bu duygularının seni yönetmesine izin vermiyor, durumlar karşısındaki soğukkanlılığını koruyabiliyorsun! Kendi içinde duygusal dengeyi çok güzel yakalamışsın!

Kalın Sınırlı Duygular: Kendi Halinde ve Aklı Başında!

Sen kalın sınırları olan duygulara sahipsin: Yani duyguların senin hayatını yöneten şeyler değil. Ne yaşıyorsan kendi halinde, kendi içinde yaşıyorsun daima. Üzüntün de, sevincin de kendi içinde senin. Bu yüzden de etrafındakiler tarafından çoğu zaman duygusuz gibi algılanabilirsin; ama öyle olmadığını sen çok iyi biliyorsun zaten. Ayrıca duygularının senin hayatını yönlendirmesine izin vermediğin için de genel olarak akıl insanı olduğunu söyleyebiliriz. Aldığın kararlarda, attığın adımlarda birinci önceliğin daima aklın, mantığındır senin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ksmr.aysecan

İnce Sınırlı Duygular: Hassas ve Duygusal!

abdullah-calar

Kalın Sınırlı Duygular: Kendi Halinde ve Aklı Başında! Kalın Sınırlı Duygular: Kendi Halinde ve Aklı Başında! Sen kalın sınırları olan duygulara sahipsin: Yani duyguların senin hayatını yöneten şeyler değil. Ne yaşıyorsan kendi halinde, kendi içinde yaşıyorsun daima. Üzüntün de, sevincin de kendi içinde senin. Bu yüzden de etrafındakiler tarafından çoğu zaman duygusuz gibi algılanabilirsin; ama öyle olmadığını sen çok iyi biliyorsun zaten. Ayrıca duygularının senin hayatını yönlendirmesine izin vermediğin için de genel olarak akıl insanı olduğunu söyleyebiliriz. Aldığın kararlarda, attığın adımlarda birinci önceliğin daima aklın, mantığındır senin!

mustafa-karakoc2

Dengeli Duygusal Sınırlar: Derin ve Soğukkanlı! mmm

hasan-yilmaz27

Dengeli Duygusal Sınırlar: Derin ve Soğukkanlı! Senin duygularının sınırlar ince ve kalının tam ortasında: Yani son derece dengeli sınırlara sahipsin! İnce sınırlı insanların da kalın sınırlı insanların da özelliklerini barındırıyorsun bu sayede. Mesela tıpkı ince sınırlı insanlar gibi duygularını son derece derinden yaşıyorsun; ama diğer yandan tıpkı kalın sınırlı insanlar gibi de bu duygularının seni yönetmesine izin vermiyor, durumlar karşısındaki soğukkanlılığını koruyabiliyorsun! Kendi içinde duygusal dengeyi çok güzel yakalamışsın!

dilan-ozturk

Kalın sınırlı duygular

Görüş Bildir