Bilimkurgu Sevmeyenlere Türü Sevdirecek Beş Roman

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bilimkurgu Sevmeyenlere Türü Sevdirecek Beş Roman

Bilimkurgu Sevmeyenlere Türü Sevdirecek Beş Roman

Bir asırdır bilimkurgu türünde eserler veriliyor fakat seveni ne kadar çoksa, türün hiç yanına yaklaşmayan da o bir o kadar çok. Robotların işimizi elimizden alacağı korkusundan gökyüzünü kaplayacak ufo hayallerine kadar bilimkurgu türüne ait fikirler her yanımızı sarmış durumda mı, bilinmez ama bazen olay örgüsü okuyucular için yorucu olduğu da bir gerçek. İşte bilimkurgu ile arası iyi olmayan edebiyatseverler için daha ilk okuyuşta kendilerini kaptırıp tür ile barışabilecekleri beş roman.

The Sparrow, Mary Doria Russels

Mary Doria Russels’ın etkileyici romanı insan türünün uzaydan bir mesaj almasıyla başlıyor. Rakhat adlı gezegenden gelen bu sinyale ilk cevabı veren hükümetler ya da şirketler değil, şaşırtıcı bir şekilde misyoner Cizvit papazları oluyor. Sinyalin geldiği gezegenle ilişki kurabilmek için bir keşif aracı gönderen misyonerlerin hikâyesi, mürettebat arasında tek sağ kalan papaz Emilio Sandez’in gözünden anlatılıyor.

Pattern Recognition, William Gibson

Sosyal medyaya dair her şeyi yakından takip eden otuz yaşlarındaki Cayce Pollard romanın ana karakteri. İnternette gizemli birtakım videolar keşfetmesiyle birlikte kendisini bir komplo teorisinin içinde buluyor. 2003′te yayımlanan Gibson’ın yedinci romanının Youtube hayatımıza girmeden hemen önce, Youtube’un haberini vermiş olması gibi etkileyici özellikleri var.

Karanlığın Sol Eli (Ursula LeGuin)

Feminist bilimkurgunun baş eserlerinden biri. Aslında LeGuin’in herhangi bir eseri bu listeye dahil olabilirdi ama Karanlığın Sol Eli bilimkurguyu politika ile birleştiren güçlü bir roman. Genly Ai, Winter adlı gezegene gönderilen bir elçidir. Ama Winter benzersiz bir gezegendir; içinde yaşayanlar ne kadın ne de erkek olan cinsiyetsiz, ırksız, sınıfsız varlıklardır. LeGuin bizlere toplumsal cinsiyetin, toplumsal kimliklerimizin inşasında ne kadar temel bir yere sahip olduğunu gösterir.

The Player of Games, Iain M Banks

The Culture dizisinden bir kitap The Player of Games . The Culture birkaç galaksiye yayılmış ütopik bir medeniyettir. Burada yaşayan insanları ve medeniyetin yöneticileri olan bilgisayar zihinlerini en çok eğlendiren şey az gelişmiş, barbar uygarlıklarla uğraşmaktır. Jernau Gergeh The Culture uygarlığının en büyük oyuncusudur ve Azad İmparatorluğu adında barbar bir uygarlığa bir misyonla gönderilir. Politik sistemlerinin kendisi bir oyun üzerine kurulu olan Azad İmparatorluğu’nda yaşananlar, okuyucuya Banks’in bilimkurgu kadar politika ile ilgili büyük düşüncelerini de yansıtıyor.

China Mountain Zhang, Maureen F McHugh

Yakın gelecekte geçen romanda Rafael Zhang politik ve teknolojik bir süpergüç haline gelmiş olan Çin’de yaşıyor. Aynı zamanda bir eşcinsel olan Zhang, sosyal hiyerarşileri ve muhafazakar bir ülkenin önüne koyduğu engelleri aşmaya çalışıyor. Genç adamın mühendis olma çabaları, sürekli otoriter bir devletin kurallarına ve bireylerin özel hayatına dahil olan büyük şirketlere takılıyor. China Mountain Zhang bizlere galaksiler ötesi hikâyeler anlatan bilimkurgunun da aslında bugün yaşadığımız günlük sorunlara ışık tutabileceğini gösteriyor.

notosoloji.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinEşcinselKitapYoutubeolayoyun
Görüş Bildir