Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilimin Son Harikası: Trafik Kazalarından Gelebilecek Ölüme Kafa Tutan Graham'la Tanışın!

1.3bPAYLAŞIM

50 bin yıldır süregelen Homo sapiens sapiens'in evrimi sürmeye devam ediyor. ''Vahşi doğadan modern hayata uyum sağlayan insan, modern dünyanın getirilerinden biri olan trafik kazalarına göre evrimleşmeye devam ederse ne olacak?'' sorusuyla yola çıkan Avusturalya Ulaşım Kazaları Komisyonu, Patricia Piccinini ile birlikte Graham projesini gerçekleştirdi...

Bir Piccinini Eseri : Graham

Avustralyalı heykeltıraş Patricia Piccinini tarafından oluşturulan Graham, Victoria Hükumeti'nin yeni yol güvenliği kampanyasının bir parçasıdır.
Aynı zamanda yüksek hızlı bu tür kazalara dirençli bir vücut oluşturabilmek için travma uzmanı bir cerrah ve araba kazaları uzmanından destek almış.

Graham, insan vücudunun araba kazalarında ne kadar savunmasız olduğunu vurgulamak için oluşturulmuş bir heykeldir.

Graham'ı dayanıklı yapan kimi özellikleri var. Bu özellikler sayesinde de, bizim güzellik algımıza göre oldukça çirkin bir görüntüsü var. Yani komisyon tarafından ya trafik kurallarına uymalıyız ya da Graham gibi görünebiliriz algısı oluşturulmaya çalışılmış.

Graham'ın beyni aslında sizinkiyle aynı, ama onun kafatası, beyni destemek için daha fazla sıvı ve bağ içeriyor.

Beyin vücudumuzda en hassas bölgelerden biridir. Beyni koruyan sadece beyin-omurilik sıvısı mevcuttur. Trafik kazasında alınan bir darbe, beynin kendini koruyamayacağı bir kuvvet içeriyor. Bu nedenle kazalarda beyinlerdeki yüzlerce nöral bağlantı kopuyor ve beyin hasar görüyor. Bu nedenle Graham' a daha fazla sıvı eklenmiş.

Graham'ın kafatası, kaza esnasında darbelerin enerjisini absorbe edebilmesi için çok büyük ve katlanabilir bölgeler de eklenerek tasarlanıyor.

Kafa yaralanmaları ölümcül olmasa bile yaşamsal bozukluklara sebep olabilir. Trafik kazaları esnasında insan vücudunun alışık olmadığı çok büyük enerjiler açığa çıktığı için, bu güçlü enerji beyne ulaşıp zarar vermemesi için kafatası çatlayabiliyor. Yani kafatası tıpkı kask gibi işlev görüyor. Bu nedenle Graham'a kafatasında bu enerjiyi tolere edebilecek daha fazla alan yaratılıyor.

Graham'ın yüzünün düz olması tercih ediliyor.

Yüz yaralanmaları genellikle direksiyona, ön cama çarparak gerçekleşir. Kırılan camlar da yüzünüzü yaralayabilir. Yüzümüz kemik, kas ve kıkırdaktan meydana gelir. Graham'ın yüzünü koruyabilmek için yağ tabakası tercih edilmiş. Burun, kulak gibi çıkıntılı yapılar oldukça küçültülmüş, kulakları ise boynunun kalınlığı sayesinde korunuyor.

Graham'ın boyun ve omuriliğini korumak için, boyun hareketi sınırlandırılıyor.

Araba durduktan sonra bile vücut hareketine kısa bir süre devam eder. Baş önde aniden durur, boyun ve omurga da aniden ileri geri gider. Bu hareketler de boyun ve omurilikte yaralanmalara yol açar. Bu nedenle Graham'da boyun ve omurilik daha düz yapılarak baskı altına alınmış.

Graham'da hava yastıkları görevi gören göğüsler, kaburgayla birlikte kalbi darbelere karşı koruyor.

Bir kazasında, vücudumuzun bir kaza tarafından üretilen kinetik enerjiyi yönetmesi gerekir. Yüksek darbe kuvvetlerine karşı dayanıksızdır. Bunu absorbe edebilmesi için Graham'a hava yastığı görevi görebilecek olan göğüsler eklenmiş.

Kazalardaki yıpranmalara karşı Graham'ın oldukça sert ve kalın bir cildi vardır.

Cildimiz kazalarda ilk etkilenen bölgedir. Ciltte açılan yaralar kalıcı olabilir ve insanlara kötü anılarını hatırlatabilir. Bu nedenle Graham'ın özellikle kolları, dirsekleri ve elleri oldukça sert bir deri oluşturacak şekilde tasarlanmış.

Graham'ın dizleri her yöne hareket edebiliyor.

Dizimiz tek yönlü hareket yeteneğine sahip olduğu için, size araba çarptığında genelde ilk kırılan bölge olur. Graham'ın eklemlerine esneklik vermek için ekstra tendonlarla güçlendirilmiş. Çarpışma meydana geldiğinde dizin kendi yapısını koruması amaçlanmış.

Graham'ın alt bacağına ekstra bir eklem konularak, sıçrama hareketini yapması kolaylaştırılmış.

Bacaklar ve ayaklardaki hasarlar kalıcı olabilir veya tedavisi uzun sürebilir. Graham'a ekstra eklem eklenerek hem darbe kuvvetini azaltması sağlanmış hem de esneklik verilmiş. Bu şekilde kolay ve hızlı hareket edebilir, yani yaya olarak da kazalardan korunması sağlanmış.

Graham'ı ''State Library of Victoria'' da 21 Temmuz-8 Ağustos arasında ziyaret edebilirsiniz.

Proje aynı zamanda çocukların trafik konusunda bilinçlenmesini de amaçlıyor, bu nedenle çocuklar okul gezileriyle Graham'ı ziyaret edebiliyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sonbakkal

ensesine ne vurulur he

busrax

Yorum yapardım ama 'evrimcilerin' saldırmasından korkuyorum.

tenroujima

Allah kahretsın yıne gordum su suratı sokucam boyle sanata ve sanatcıya o olucak.

memojoe

Doğruysa maymundan geldik maymuna gidiyoz amna kym

sevvalkara

Kur'an'ı yırtmış gencin hazin sonu buyrunuz

Görüş Bildir