Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Şaşırtmaya Devam Ediyor: Buda’nın Kafatası Kemikleri Bulunmuş Olabilir!

246PAYLAŞIM

Arkeologlar yapılan kazılarda, 1,000 yıllık bir Budist tapınağını ortaya çıkardı sevgili dostlar. İşin ilginç yanı ise, bu yeraltı mabedinde bulunan sandığın içinden çıkan kemiklerin Buda'nın kafatası kemikleri olabileceğinin düşünülmesi...

1.2 metre uzunluğundaki bu minyatür türbe, Çin'in Nankin kentinde ortaya çıkarıldı.

1,000 yıllık Budist tapınağının kalıntıları içinde bulunan bu türbenin göze çarpan ilk özelliği oldukça süslü olması. 1.2 metre uzunluğundaki türbe sandal ağacı, gümüş ve altından üretilmiş ve üstü kristal, cam, akik ve lacivert taşlarla süslenmiş. Türbenin içinde ise altından yapılmış bir sandığın içinde kafatası kemiği parçaları bulunuyor.

Bu altın sandığın üstü ise lotus desenleriyle, anka kuşu ve kılıç kuşanmış tanrı tasvirleriyle bezenmiş.

Bu altın sandık, Budist mitolojide bulutlarda ve suda yaşadığına inanılan dişi periler olan Apsara'ların müzik aletleri çalan figürleriyle süslenmiş daha büyük bir gümüş sandığın içine yerleştirilmiş. Bu iki sandık da yarımküre biçiminde minyatür bir türbenin, Budistlerin "stupa" ismini verdikleri alanın içinde bulunuyor. Budist kültüründe stupalar, eski Budist rahiplerinin kemiklerinin ya da çeşitli hatıralarının bulunduğu, meditasyon yapmak için kullanılan mekânlardır.

Bir zamanlar "Grand Bao'en Tapınağı" olarak bilinen bu mekânda, kafatası kemiklerinin korunması için epey çaba sarf edilmiş.

Çünkü bu gümüş kutu da bir başka demir kutunun içine koyulmuş ve tüm bunlar taştan yapılmış bir anıtın içine yerleştirilmiş. Peki bu kemiklerin Buda'ya ait olması ne kadar olası? 

Kafatasının yan bölümünden alındığı anlaşılan bu kemik, başka birçok Budist rahibin mezarının bulunduğu tapınakta özellikle korunmuş ve yanına Deming isimli bir adam tarafından, sandığın ne zaman yapıldığı ve kemiğin gerçekten de Buda'ya ait olduğunu anlatan bir yazıt yerleştirilmiş. 

Bu yazıtta anlatılanlara göre bu türbe, İmparator Zhenzong'un hüküm sürdüğü dönemde, yani M.S. 997-1022 yılları arasında inşa edilmiş ve savaşlar neticesinde yıkılana kadar bir başka tapınakta muhafaza edilmiş. Bundan sonra ise, 21 Temmuz 1011 yılında daha iyi korunması için bu tapınağa yerleştirilmiş.

Deming'in yazıtı aynı zamanda imparatorun tapınağın yapımı için nasıl ikna edildiğini ve Buda'nın kemiklerinin nasıl elde edildiğini de anlatıyor.

"Sandığın üzerine işlenmiş, Buda'nın hayatından hikayeleri içeren birkaç tasvir bulunuyor. Bu hikayeler, onun doğduğu günden, parinirvanaya ulaştığı, yani öldüğü günlere kadar uzanıyor. Budist inancına göre bu ölüm neticesinde Buda asla tekrar doğmamıştır. Bir şeyler onun doğum-ölüm döngüsünden kurtulmasına sebep olmuştur."

Araştırmacılar, şu an için bu kemiklerin Buda'ya ait olduğunu kesin olarak bilemeyeceğimizi söylüyor.

İlginçtir ki, bu kalıntılar aslında Nankin Arkeoloji Enstitüsü araştırmacıları tarafından 2008 yılında ortaya çıkarılmış ve 2012 yılında Hong Kong'da sergilenmeye başlamıştır. Olayın batı medyasının ilgisini çekmesi ise ancak bugünlerde, bir İngiliz gazetecinin yazdığı makale ile mümkün olmuştur.

Deming'in yazıtında yer alan diğer ilginç bilgiler şu şekilde:

"Buddha yaşam-ölüm döngüsünü kırdığında, bedeni Hindistan'da bulunan Hirannavati Nehri'nin yanında yakıldı. O zamanlar Hindistan'Da hüküm süren kral Ashoka (M.Ö. 268-232) Buddha'nın kemiklerini saklamaya karar verdi ve toplamda 84,000 parça kemik elde edildi. Ülkemiz Çin ise bu kafatası kemiği de dahil olmak üzere, parçalardan 19 tanesine sahip oldu."

İşte sandığın içinde bulunan o kemikler:

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
michael-wazowski

Bir felsefi görüş üstadıyla dalga geçmeseniz daha iyi olur. Zira her birimiz parayı görünce götü salan bireyleriz, lütfen.

witcher

İlla iğrenç espriye sürükleyeceksiniz :D Buda "R" harfini söyleyemeyenlerdendir. Yoklama esnasında "burda" yerine "buda" diye cevap veren Sidarta'nın ismi öğretmeni tarafından Gotama Buda olarak değiştirilmiştir. (Budalalık edip dalga geçiyoruz ama keşke bu adamın felsefesinin tam olarak anlayabilsek :)

neilchannn

BUDA gelir BUDA geçer (yapmasam çatlardım herhalde amk)

muhammedatli.16

buda mı gol değil hakim bey (yapmasam çatlardım herhalde amk)

neilchannn

onu yapmışlardı zaten kardeş

tenroujima

Buda budanın olmayabilir -_-

erlik

lan sandık denilince bende sandık bekliyorum. Hacı sandık değil o kutu kutu :D

Görüş Bildir