Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Açıkladı: "Elektrikli Otomobilde Tesla'dan Daha İyiyiz"

1.2bPAYLAŞIM

"Tek rakibim THY" mantrasıyla ünlenmiş, bu coğrafyaya özgü olan alanında uzman firmalara tek başına kafa tutma arzusu bazen beklenmedik biçimlerde ortaya çıkabiliyor. 

Bugün dünyaca ünlü elektrikli otomobil devi Tesla'dan daha iyi olduğunu iddia eden kişi ise, evinde suyla çalışan motor yaptığını iddia eden renkli bir vatandaş filan değil, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık.

Bakan Işık, bir gazeteye verdiği röportajda Türkiye'nin milli elektrikli otomobili projesi hakkında bilgi verdi.

Konu yerli otomobil olunca, mülakat da elektrikli otomobilin yıldız çocuğu Tesla üzerinden yürütüldü.

Şarj istasyonu boşverildi, direkt aracın içine yerleştirildi.

Neden Tesla'dan bir adım önde olduklarını tarif eden Bakan Işık, şarj istasyonunun yerine aracın içine koyulacak ek bir motorun menzil uzatıcı vazifesi göreceğini ifade etti. Böylece 20 litre yakıtla 1000 km mesafe kat edilmesi hedefleniyor.

TÜBİTAK ile birlikte Saab ve Bosch gibi firmalar işbirliğiyle geliştirilen araç, Tesla'nın vizyonerliğini alıp, teknolojisini almama yoluna gitmiş görünüyor.

Biz kamuflajlı haliyle Ekim'de yollarda görünüp birden kaybolan aracın akıbetini merakla öğrenirken, sözlerine devam ediyor Fikri Işık... Apple ve Google gibi devlerin büyük yatırımlarla bu işi yaptığından, bizim ise dilediğimiz gibi hareket edebilmemizden bahsediyor ve ekliyor: "Bir şirketin yaptığından daha iyisini bir devlet yapacaktır”

"Biz 60 kiloluk bir adam gibi çeviğiz."

Teknoloji devlerini büyük yatırımlarla güçbela hareket eden bir obeze benzeten Bakan, kendilerinin ise tıpkı 60 kiloluk çevik bir adam gibi, istediği teknolojiye ve anlaşmaya adapte olabileceğini müjdeledi.

"Bir babayiğit bu aracı üretecek"

O noktada Bakan Işık, 60 kiloluk adamın gereken teknolojiyi geliştireceğinden, gerekli üretim olanaklarına sahip bir babayiğitin de aracı üreteceğinden bahsederek Google-Fiat işbirliğine gönderme yapıyor. 

Google da en son, sürücüsüz araç projesi için Fiat-Crysler grubuyla bir anlaşma yapmıştı.

"Tesla ne ola ki?"

Laf arasında epey gıybetini yaptığımız Tesla hakkında bir iki kelam etmeden olmaz.

Tesla, Elon Musk ve arkadaşları tarafından 2003'te kurulan otomotiv firması. Sektörde bir araya gelme şansını pek elde edememiş olan lüks ve elektrikli kombosuna sahip birçok model ürettiler. Son olarak geçtiğimiz ay tanıtılan Tesla Model 3, 400 binden fazla ön sipariş alarak elektrikli araçların artık tam anlamıyla bir oyunbozan olduğunu ıspat etti.

Herhangi bir sektör trendinden öte bir amaçla, insanoğlunun petrol bağımlılığını ortadan kaldırmak misyonuyla yaratılan Tesla, yüksek konforu ve teknolojiyi bir araya getirerek 10 yılı aşkın bir süredir elektrikli otomobiller üretiyor.

Yerli, milli, elektrikli, otomatik sürücülü aracımızın 2019'da trafikte yer alması öngörülüyor.

Pizza kraker dilimli dış görünüşüyle bizleri karşılayıp ortadan kaybolan müstakbel yerli otomobilimizin trafikte salına salına gezdiği günleri görmek dileğiyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uydurukcan

bu ifadelerden sonra devrim arabaları bir an gözüme daha estetik geldi.

degerlii

2 ay önce NASA dan ilerideyiz dediler,bu gün Tesladan daha iyiyiz diyorlar,gün geçtikçe peygamberlerle kıyaslıyacaklar

uydurukcan

tek rakipleri "tanrı" olana dek...

six_feet_under

yazılımında cumhurbaşkanı konvoyuna kendiliğinden yol verme özelliği varsa demek ki..

orelia

Neremle güleceğime karar verir vermez gülmeye başlayacağım. 😁😂😃😀

ali-altay61

Hasiktir bokk :)

Görüş Bildir