Bilim Kurulu Üyesi Doktor: '3-4 Hafta İçinde Vaka Sayısı Beş Bini Bulabilir'

803PAYLAŞIM

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Ateş Kara ve Prof. Dr. Alpay Azap virüsün yayılımı ve önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Mümkün olduğunca evden çıkılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Kara önümüzdeki bir buçuk iki aylık sürecin önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Azap ise virüsün yayılımının üç dört haftalık sürede en yüksek seviyeye ulaştığını, bu sürede Türkiye'deki vaka sayısının beş bine ulaşmasını beklediklerini aktardı. Bu sayının yeteri önlem alınmazsa çok daha yukarılara tırmanacağını belirtti. 

Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs tedbirlerine ilişkin açıklamada bulundu. Prof. Dr. Kara, virüsün yayılımını durdurmak için planlanan önlemlerin basamak basamak hayata geçirildiğini aktardı.

"Şu ana kadar olan vakalar yurt dışı kaynaklı"

Şu andaki vakalara bakıldığında ya yurt dışından direkt ya da yurt dışından gelenlerle ilişkili olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kara, “Hala ülke içerisinde dolaşımın olmadığını bildiğimiz için ekstra bir önlem almaya bugün gerek yok. Ama yarın baktık ki farklı bir vakamız var, farklı bir şekilde seyrediyor, o zaman bu önlemler direkt olarak lokantaların kapatılması, alışveriş merkezlerinin tamamen kapatılması, marketlerin belirli saatlerde çok az sayıda veya belirli sayıda kişinin içeride bulunmasını sağlayacak şekilde açık kalmasının organize edilmesini sağlayacak şekilde olabilir” dedi.

"Okulların kapalı olması yayılımı önlemede en büyük etken"

Prof. Dr. Kara, virüsün yayılımının hava sıcaklığı, nem oranı, insanların iç içe kalmaları gibi pek çok faktöre bağlı olduğunu bildirdi. Kara, okulların kapalı kalmasının yayılmanın önlenmesinde büyük etken olduğunu ifade ederek, “Enfeksiyon görülmeye başladıktan sonra okulları kapatırsanız enfeksiyondaki azalma en iyi ihtimalle yüzde 15’te kalıyor. Yani 100 vaka görecekseniz 85 görüyorsunuz. Ama enfeksiyon daha görülmeden okulları kapatabilirseniz, bu etki minimum yüzde 45 oluyor. Yani 100 vaka yerine en fazla 55 görüyorsunuz, hatta 40’a kadar düşüyor. Bu nedenle Türkiye, önlemleri diğer ülkelere göre çok erken, çok radikal şekilde alıyor. Bunun temel amacı, ülkemizdeki vaka görülmesini mümkün olduğunca ötelemek” diye konuştu.

"Okulların açılması süreci uzayabilir"

Prof. Dr. Kara, okulların kapalı kalma süresinin, durumun seyrine göre değişebileceğini ifade ederek, “Bugün için net bir şey söylemek mümkün değil. Önümüzdeki günlerde ülkemizdeki durumun nasıl seyredeceğine, ülkemizde görebileceğimiz vakaların, içeriden yayılan vakalar mı, yoksa dışarıdan gelen vakalar mı olacağına bağlı olarak bu süre uzayabilir; ama kısalmasını beklemiyorum ben” ifadesini kullandı.

"Mümkün olduğunca evden çıkmayın"

Vaka sayısında ani artış olmaması için devletin üzerine düşeni yaptığını vurgulayan Prof. Dr. Kara, bundan sonraki süreçte halkın da çok dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekerek, şunları anlattı:

"Kendi aramızdaki sosyal mesafeyi, toplu yaşam alanlarında, bulunduğumuz yerlerde, başka insanların bulunduğu yerlerde 1 metrelik mesafeyi korumamız lazım. Mümkün olduğu kadar evden çıkmamamız lazım. Özellikle yurt dışından geldiysek 14 gün evde kalmamız, en az kişiyle temas etmemiz, dışarıya da mümkün olduğu kadar çıkmamamız gerekiyor. Çıkacaksak da maske takarak çıkmamamız lazım. Bunları becerebilirsek, bizim ülkemizdeki vaka sayısı çok daha yükselmeden devam edebiliriz. 

Ülkemizde daha vaka görülecektir. Bugün sayı 47, belki bu 57, 67 de olabilir. Ama bu özelliklere dikkat ettiğimiz müddetçe bizim eğrimiz çok küçük kalacak. Önümüzdeki 1,5-2 aylık periyotu da bu şekilde atlatabilirsek, o zaman Türkiye bu salgını en başarılı yenen ülkelerden biri haline gelecek. Ama bu kurallara uymazsak vaka sayımızdaki artış çok yüksek olabilir, buna lütfen dikkat edelim"

"Aşıyı bir yıldan önce beklemiyorum"

Aşı çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Prof. Dr. Kara, şöyle devam etti:

“İlk etapta virüs izole edildikten sonra, bunu Çin çok erken yaptı. Virüsün tüm genetik bilgisini çıkardı. Ve bundan sonra da doğal yaşamdaki üç boyutlu şeklini ortaya koydu. Böyle olunca da bizim ona karşı vücudun savunma elamanlarının ürettiği antikoru görme, geliştirme şansımız oldu. Bu yönden aşıyı geliştirme olanaklarına sahip miyiz, evet. Dünyada da İsrail’in, ABD’nin, Almanya’nın ve Çin’in geliştirdiği aşılar olduğunu biliyoruz. Bu aşıyı geliştirmiş olmamız, oluşacak antikorlar bizi koruyacaktır anlamına gelmiyor. Öncelikle bunun koruyup korumayacağının testlerinin yapılması lazım. İkinci basamakta bu uygulandığında güvenli mi, değil mi onun mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. Üçüncü basamakta da bu güvenlik, sağlıklı gençlerde olabilir; ama acaba yaşlılarda nasıl, çocuklarda nasıl ayrıca onun test edilmesi lazım. Tüm bunların da önümüzdeki 1 yılda olmasını beklemiyorum. Çok hızlandırılsa bile önümüzdeki ocak ayına ancak yetişir.”

Kara, dengeli beslenme, iyi uyku ve düzenli egzersiz yapmanın imünim sistemini zinde tuttuğunu, zinde bir imünim sisteminin de vücudun virüs, bakteri enfeksiyonlarına ya da diğer enfeksiyonlara karşı cevap vermesinde avantaj sağladığını kaydetti.

"Üç dört haftada tepe noktaya ulaşıp azalışa geçecek"

Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap da Habertürk canlı yayınına katılarak önemli bilgiler verdi. Virüsün bulaştığı kişi sayısının üç dört hafta içinde tepe noktaya ulaştığını belirten Prof. Dr. Azap, şöyle konuştu:

"Bu üç dört haftadan sonra yeni çıkan vaka sayısı azalmaya başlıyor. Bir üç dört hafta içerisinde de giderek azalıp en alt seviyeye iniyor. Mesela Çin'de son bir haftadır 25'nin altında yeni vaka bildiriyorlar. Bu rakam salgının başlarında 2.500, 3.000'di. Yüzde bire kadar düşmüş oldu. Muhtemelen Çin'de birkaç ay daha böyle devam edecek. Bizim ülkemiz için de bunu bekliyoruz. Bizde de üç dört haftada pik yapacak. Sonra üç dört haftada azalıp, belki endemik dediğimiz, her gün çok az sayıda vakayla yaz ortalarına kadar gitmesi bekleniyor."

"Vaka sayısını önlemlere ne kadar uyulduğu belirleyecek"

Vatandaşların salgın konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Azap, virüsün ne kadar çok kişiye bulaşacağının buna bağlı olduğunu anlattı:

"Bizim tahmin ettiğimiz şekilde devam ederse üç dört haftanın sonunda Türkiye'de tespit ettiğimiz vaka sayısı muhtemelen beş bin civarına ulaşacaktır diye tahmin ediyoruz. Ama bu sayı 30 bin bile olabilir. Bu tamamen alınacak önlemlere vatandaşımızın uymasıyla ilişkili."

"Yüzbinlere ulaşması sürpriz olmaz"

Öte yandan Tele 1 yayınına katılan Ankara Tabipler Odası Başkanı Dr. Vedat Bulut, Prof. Dr. Azap'ın vaka sayısına ilişkin tahminlerini değerlendirdi.Bulut, bu sayının "iyimser" kalabileceğini belirtti. Bulut, Haziran’a kadar en 20 bin az vaka görülebileceğini, bu sayının 100 binlere ulaşmasının sürpriz olmayacağını söyledi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir