Bilim İnsanlarına Göre Uzaylıların Nasıl Göründüklerinin Cevabı Evrimde Yatıyor Olabilir!

547PAYLAŞIM

Uzaylıları görsel olarak betimlerken çoğu zaman insansı figürlerin kullanıldığına dikkat etmişsinizdir. Peki uzaylılar bir köpek balığını, bir ejderhayı, bir timsahı veya bir sincabı andırıyor olamaz mı?

Gelin bu konuda bilim ne düşünüyor, beraber bakalım.

Bildiğimiz üzere dünya üzerinde canlılık 3.5 milyar yıl önce oluştu.

İlk canlıdan şimdiye sadece hayvan olarak bile 20 milyon farklı canlı türü ortaya çıktı; ki toplam canlı türü sayısı bunun çok daha fazlası. Bu hayvanlar temelde günümüzde 30 farklı filuma ayrılıyor.

Bu sayı yaklaşık 542 milyon önce gerçekleşen Kambriyen patlaması döneminde daha da fazlaydı.

Bu sayı yaklaşık 542 milyon önce gerçekleşen Kambriyen patlaması döneminde daha da fazlaydı.
Bu sayı yaklaşık 542 milyon önce gerçekleşen Kambriyen patlaması döneminde daha da fazlaydı.

Gördüğünüz ilk temsili görseldeki gibi 5 gözü olan canlılardan tutun, ikinci görseldeki çiçeğe benzeyen ve günümüzdeki modern canlıların hiçbiriyle aynı gruba düşmeyen hayvanlar bile o dönemde bulunuyordu.

Bu noktada çok ünlü bir düşünce deneyinden bahsedeyim.

Biyolog Stephen Jay Gould, hayatın kasedini geri sarıp tekrar çalmaya başlarsak neler olabileceğinin düşünülmesini ister. Gould'a göre şans, evrimin kilit noktalarındandır. Örneğin günümüzdeki balıklara, sürüngenlere ve memelilere evrimleşen ilk ortak ata yerine başka bir canlı üstünlüğü ele geçirseydi neler olurdu? Başka bir canlı evrimleşip tamamen farklı zeki canlıların ortaya çıkmasına neden olamaz mıydı?

Örneğin böyle bir durum olsaydı dünya üzerinde şu an 17 gözlü zeki canlılar görebilirdik.

Veya gözler yerine hiç aklımıza bile gelmeyecek değişik başka organlar da evrimleşebilir. Peki bizim küçücük dünyamızda bile ihtimaller bu kadar fazlayken, farklı gezegen ve koşullardaki uzaylıların bizimle en ufak bir görsel benzerlik bile sergilememesini bekleyebilir miyiz?

Bilim insanlarına göre ''evrimsel yakınsama'' sebebiyle temel yönlerden uzaylılarla benzer olmamız bekleniyor.

Örneğin her gezegende, yıldızının ışığının hayati enerjisini kullanmak üzere bitkisel yaşam formlarının gelişmesini beklemek yanlış bir fikir değil. Bunun dışında bu bitkileri yemek üzere evrimleşecek canlıların ağızlarının olmasını beklemek de yanlış değil. Diş ve çenelerin de aynı sebepten ötürü zamanla oluşması beklenebilir.

Özetle, temel noktalardan canlıların benzer özellikler geliştirmelerini beklemek normal. Yani uzaylılar, bir şekilde bizleri andırıyor olmalı.

Peki uzaylılar böceklere benzeyebilir mi?

Böcekler dünya üzerinde açık ara en çok türe sahip grup; fakat iskeletin dışarda olması büyümeyi negatif yönde etkiliyor. Ayrıca deri değiştirirken kendi ağırlıklarının altında ezilme ihtimalleri olabilir ve yeterince kompleks bir beyin geliştirmek için oldukça ince ayarlı bir vücut büyüklüğüne sahip olmaları gerekebilir. Dolayısıyla zeki uzaylıların böceklere benzemesini beklemek pek mümkün değil.

Geniş beyin ile problem çözme ve alet kullanma yeteneklerinin birbiriyle ilişki içerisinde olduğu biliniyor.

Sırf dünyamızda bile şempanzelerde, balinalarda, yunuslarda, köpeklerde, papağanlarda ve ahtapolarda evrimleşen bu özellikler zeki uzaylı canlılarda da geniş beyin olması gerektiğini gösteriyor olabilir.

Dolayısıyla her türlü şekilde, kapı yine insanlara çıkıyor ve bu nedenle uzaylıların insanları andırıyor olması bekleniyor.

Sadece iki göz, iki kulak veya iki bacak yerine farklı sayılarda organa veya farklı sayıda parmaklara sahip olabilirler; ama genel hat olarak bizle temel özellikleri paylaşmalarını bekliyor bilim insanları.

Kim bilir, belki de bir gün insanlık dünya dışı zeki yaşam formlarıyla karşılaşır ve cevabı öğrenir.

O zamana kadar elimizdeki en iyi tahmin, bizi az çok andırıyor oldukları...

Bilimle kalın!

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tae-mert-yaylagulu

resimde doctor who görünce gelenler?

busra-ay2

Ne hikmettir herkesin kabul ettiği uzaylilar bi bize görünmüyor sorsan Allahı bilmez gözümle gormedigim şeye inanmam der ama gormedigi bilimin bile ispatlayamadigi uzaylılara inanır

onediookuru

Belki de başka gezegenlerin uzaylısı biziz, belki hala bir yerlerde gelişmemiş gezegenler var onlar da bizi bekliyor olamaz mı?

dusuncesizdusunur

La olum uzaylı deniyor. biz de uzayda değil miyiz nasıl bir tanımlama bu? gelsinler tanışak işte

ravenblack

Uzaylıların da hiç işi yok Dünya ya gelecekler... Nerden biliyon belki senin benim gibi yaratıklar, toplum içine çıkıp ihtiyacı olan şeyleri alıp belli bir vakitten sonra evlerine dönüyolar, kendi hallerinde yaşıyolar belki?

Görüş Bildir