Görüş Bildir

Bilim İnsanları 'Robot Savaşçılar'a Karşı Uyardı

Anasayfa > Gündem

Stephen Hawking'in de aralarında bulunduğu bir grup bilim insanı, 'otonom silah sistemlerinin' ölümcül etkileri olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Aralarında ünlü İngiliz astrofizikçi Prof. Dr. Stephen Hawking de bulunduğu bine yakın bilim insanının imzasını taşıyan ortak mektup, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki Uluslararası Yapay Zeka Konferansı'nda okundu. 

Mektupta 'Hedef seçiminde hala insanlara bağlı olan seyir (cruise) füzeleri ve insansız hava araçlarından farklı olarak yapay zekayla kontrol edilen silahlar ya da katil robotlar, hedeflerini insanlarla doğrudan iletişim kurmadan seçip vuracak. Büyük bir askeri gücün otonom silahları geliştirmeye başlaması, korkunç sonuçlara yol açabilir' ifadeleri kullanıldı. 

Otonom silahların barut ve nükleer silahların ardından savaş alanında 'üçüncü devrim' olarak nitelendiğine dikkat çekilen mektupta, 'Nükleer, kimyasal ya da biyolojik silahların aksine otonom silahlar, çok sayıda ve düşük maliyetle üretilebilecek. Bu silahlar, kolayca karaborsaya, oradan da terör örgütlerinin eline düşebilir. Dünyanın önde gelen askeri güçlerinden birinin otonom silah geliştirmeye başlamasının, küresel bir yarışa yol açması kaçınılmazdır. Bu durumda otonom silahlar, geleceğin kalaşnikofu haline gelecektir' denildi. 

Otonom silahların suikastler, soykırım ve nüfus kontrolü gibi kitlesel ölümlere yol açacak eylemler için ideal seçenek olacağına işaret edilen mektupta, 'Dünyanın önde gelen askeri güçleri, otonom silah geliştirme yarışını daha başlamadan sona erdirmek zorundadır' ifadesine yer verildi.

İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking ve SpaceX yöneticisi Elon Musk

Mektubu imzalayanlar arasında Apple'ın kurucularından Steve Wozniak, SpaceX şirketinin Üst Yöneticisi Elon Musk, DeepMind şirketinin kurucusu Demis Hassabis, filozof Noam Chomsky ve Google yöneticilerinden Peter Norvig de yer alıyor. 

Mektup, Yaşamın Geleceği Enstitüsü'nün (Future of Life Institute - FLI) internet sitesinde de yayımlandı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
2
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Baran Fersoy

terminator is coming

KOVALA NEJDET

insandan âlâ katil mi var mk her yer duygusuzca ve vahşice işlenen cinayetlerle dolu robotlardan mı korkucaz mk en azından öldürürlerse bile sağlam bir sebep... Devamını Gör

feyk

Benimde korkum robottan degil, korkumb robotu sapkin emelleri icin kullanacak insanoglu. Dunyada hitlerden daha psikopat bir suru insan var ama kacinin eline... Devamını Gör

İbrahim Demirhan

Bu adamlar bu teknolojiyi bütün uyarılara rağmen kullanacaklarını herkes biliyor