Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanları Konuştu: Arkadaşlık Kurmaktan Kaçınan Kişiler Üstün Zekalı mı?

-
Abone ol

Arkadaşlarınız sizi ilgisiz ve mesafeli olmakla suçladığında, "Ya zaten neden arkadaşım var ki benim?" diye düşünenlerden misiniz?

Yalnız vakit geçirmek, arkadaşlarınızla dışarı çıkmaktan daha mı cazip geliyor?

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre; bu yalnız kalma arzusu, üstün zekalı olduğunuz anlamına geliyor olabilir. Haberin detayları, Vice'ın katkılarıyla sizlerle:

Kaynak: https://broadly.vice.com/en_us/article/o...

Evrimsel psikoloji uzmanları Satoshia Kanazawa ve Norma Li, yalnızlığı tercih eden insanların daha zeki olduklarını düşünüyor.

İkilinin elde ettiği bulgulara göre; "Üstün zekalı bireyler, arkadaşlarıyla sık görüştüklerinde, hayattan daha az zevk alıyor."

Dünyanın en eski ve en büyük IQ topluluğu Mensa'nın İngiltere ayağında görev yapan iletişim direktörü Ann Clarkson ise bu durumun kişiliğe bağlı olduğunu, üstün zekalı bireyler arasında hem içe dönük hem de dışa dönük insanların bulunabileceğini ifade ediyor:

 "Çok zeki insanların kendilerini diğer insanların yanında yalnız hissettikleri doğru, çünkü farklı düşünüyor ve dünyayı farklı görüyorlar.  Bilgiyi sizin işleyebildiğiniz gibi işleyen birini bulmak, beyniniz nüfusun yalnızca %2'siyle aynı çalışıyorsa zor olabilir."

Zeka ve iletişim konularında uzman olan Cornell Üniversitesi'nden Dr. Robert Sternberg,"üstün zeka" tabirinin belirli bir psikolojik karşılığı olmadığını dile getiriyor.

Steinberg, psikologların üstün zekanın ne olduğu ve kaç farklı zeka türü olduğu konusunda farklı düşünceler sahip olduklarını dile getiriyor: 

"Ben kendi başarılı zeka teorimde, analitik zeka (IQ), yaratıcı zeka ve pratik zeka (sağduyu) arasında ayrım yapıyorum." diyor. "Yüksek IQ son ikisine sahip olduğunuz anlamına gelmiyor. Eğitim sistemimiz yüksek IQ'lu çocukları öyle bir biçimde ödüllendiriyor ki, bu çocuklar üstün sosyal/duygusal/pratik zekalarını geliştirme yönünde teşvik edilmiyor."

Washington Post, Satoshia Kanazawa ve Norma Li'nin teorisinin "en eski atalarımızın avcı-toplayıcı yaşam tarzının bugün bizi neyin mutlu ettiğinin temelini oluşturduğu" düşüncesine dayandığını söylüyor.

Buna göre, zeki insanlar sorunların üstesinden tek başlarına gelebildikleri için diğerlerine ihtiyaç duymuyor.

Dr. Steinberg ise, tarih öncesi dönemleri hayal ederek bunun üzerine bir teori kurmanın zorlama olduğunu düşünüyor ve üstün zekalı insanların başarıya giden yolda engellenebileceklerini düşündükleri için insanlardan uzak duruyor olabileceklerini söylüyor.

Buna rağmen, kariyer açısından bakıldığında; teknik olarak üstün zekalı olup, sosyal becerilerinin eksikliği yüzünden hedefine ulaşamayan pek çok insan var.

"Üstün (akademik) zeka ile sosyal, duygusal ve pratik zeka arasında güçlü bir ilişki yok. Bu yüzden, başkalarıyla iletişim kurmak istemeyen zeki kişinin, hayatta başarılı olabilmek için aslında bu iletişime en çok ihtiyacı olan kişi olması ironik."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gsdf-geede

ben çok yalnızım hiç bir arkadaşım yok sıkı sınıfta da dahil herkes beni dersler hakkında soru soruyor işi bittiğinde aşalıyorlar öğretmenlerim beni hep diğer çocuklardan ayrı tutyor beklenti olarak geç yürüdüm geç konuştum dil becerim çok zayıf dalga geçilçek kadar herkes beni çok zeki olduğumu söylüyor herkes bana uzaylı gözü ile bakıyor ailemde buna dahil o kadar yalnızımki sinemaya gidecek arkadaşım takılcak arkadaşım yok bana verilen iq testini bilerek çözmedim insanlarla arkadaş olmak istediğimde beni umursamadılar ailemde kimse bana iyi davranmıyor herkes benim derslerden nasıl yüksek aldığıma inanmıyor bazen ağlıyorum erkek olmama rağmen diğer erkekler gb kızlara karşı çekim hissetmiyorum sırf bu yüzünden bazı kızlardan karşılık vermediğim için üstüme geldiler çok yakışıklı olduğumu söylüyorlar o kadar dertliyim ki

merveakgul

Paylaşırsa dost paylaşırmış İnsanın derdini sevincini Dost umidiyle ortalığa düşmeye gör Hangi kapıyı çalsan kimseler yok Hangi omuza dokunsam yabancı çıkar ( Cahit Sıtkı Tarancı )

Gizli Kullanıcı

Prof. Asosyalim

menderes-terzi

Einstein sankş çok sosyal bir adam mıyıdı.. Dahilerin asosyal kesimden çıktığı kesin. Nedeni de çok basit, dikkatini dağıtacak kimse yok :))

taylan-okur

Şok haber! nefes alanlar diğer insanlara göre daha zekiymiş. Uzmanlar beyindeki enerji açığa çıkarımını artırdığından ötürü bu sonuca ulaşmışlar.

Görüş Bildir