Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanları Ispanağı Bomba Dedektörüne Dönüştürdü!

 > -

Bitkileri kitlesel saldırı önlemi olarak kullanmayı araştıran bilim insanları, ıspanak bitkisini 'küçük' bir müdahale ile bomba dedektörüne dönüştürmeyi başardı.

Yapraklarına küçük tüpler yerleştirilmesi yoluyla bitkinin kara mayınlarında bulunan nitro-aromaları toplayarak, sinyal olarak iletmesi sağlandı...

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün (MIT) makale olarak yayınladığı çalışmaya göre ıspanak yaprakları tarafından toplanan bu veriler, kablosuz olarak akıllı cihazlara da aktarılabiliyor.

Peki ıspanağı bir bomba dedektörüne dönüştüren bu 'küçük müdahale' nasıl gerçekleşiyor?

BBC Türkçe'nin çalışmaya ilişkin makaleden aktardığı bilgiye göre bilim insanları, ıspanak bitkisinin istenen sinyalleri verebilmesi için yapraklarına nano partiküller ve karbon nanotüpler yerleştirdi. 

Sinyalleri okuyabilmek için ise yaprağa lazer tutarak, bu nanotüplerin lazer ışığıyla tepkimeye girmesi sağlandı. Bir kızıl ötesi kamera aracılığıyla da hedef moleküllerin tepkimesi tespit edildi.

'Bu yöntemle bitkileri isteğimiz herhangi bir şeyi belirlemesi için kullanabiliriz'

Profesör Michael Strano

BBC'ye konuşan proje sorumlularından Profesör Michael Strano, "Bu yöntemle bitkileri isteğimiz herhangi bir şeyi belirlemesi için kullanabiliriz" dedi.

Strano, "Bitkiler savunma sistemi olarak kullanılabilir. Ayrıca toplu alanlara yerleştirilerek 'terörist faaliyetlere' karşı da sensör işlevi görebilir" açıklamasını yaptı.

Michael Strano'nun laboratuvarı, yakın zamanda yine karbon nanotüpleri aracılığı ile TNT tipi patlayıcıları ve sinir sistemini etkileyen sarin gazını tespit etmeyi başarmıştı...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir