Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanları Depresyonun Tamamen Fiziksel Bir Rahatsızlık Olduğunu Söylüyor!

-

Depresyonu hepimiz yaşanan olaylar neticesinde gelişen bir çökkünlük hissi, yani tamamen zihinsel bir problem olarak biliriz ve günlük yaşamda da bu anlamda kullanırız. Ancak bilim insanlarının son yaptığı beyin görüntüleme çalışmaları, depresyonun tamamen beyinde meydana gelen bir anomali olduğunu ortaya koyuyor...

Depresyon bugün dünya genelinde her 4 insandan 1'ini hayatı boyunca en az bir kez etkileyen ciddi bir duygudurum bozukluğudur.

Örneğin ABD'de her yıl 20 milyon yetişkin depresyonla mücadele etmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanan bu bozukluk, aynı zamanda kişileri soğuk algınlığı gibi diğer rahatsızlıklara karşı daha savunmasız hâle getirmektedir.

Uzun süre şiddete, ihmâle, tacize ya da fakirliğe maruz kalmanın tetikleyebildiği bu rahatsızlıktan dünya genelinde 350 milyon insan muzdariptir.

Depresyonun etkilemediği herhangi bir yaş, coğrafi bölge, demografik ya da sosyal pozisyon bulunmamaktadır. Tarihte Ludwig van Beethoven, John Lennon, Edgar Allan Poe, Mark Twain, Georgia O’Keefe, Vincent van Gogh, Ernest Hemmingway, F. Scott Fitzgerald ve Sylvia Plath gibi ünlü isimlerin de mücadele ettiği bilinen bu bozuklukla ilgili elde edilen yeni veriler ise oldukça ilginç...

İngiltere'nin Warwick ve Çin'in Fudan Üniversitesi'nden araştırmacılar, depresyonun bilinenden çok daha fazlasına işaret ettiğini kanıtladı ve depresyonun beyinde etkilediği bölgeyi tespit etti.

Hem Warwick, hem de Fudan Üniversitesi'ndeki araştırma ekibinin bir üyesi olan Jianfeng Feng, bu duygudurum bozukluğuyla ilgili şunları söylüyor:

"Depresyon, modern toplumumuzda oldukça yaygın olan ve milyonlarca insanı etkileyen bir rahatsızlıktır. Öyle ki bugün Londra'nın musluk suyunda bile Prozac'ın (yaygın olarak kullanılan bir antidepresan) izlerine rastlayabiliriz." 

"Brain" isimli nöroloji dergisinde yayımlanan çalışmaya göre depresyon, beyinde bulunan belirli bağlantı noktalarının değişmesi sonucunda ortaya çıkıyor.

Beynin depresyondan sorumlu olan kısmına orbitofrontal korteks ismi veriliyor ve beynin bu bölgesindeki nöral bağlantılarda meydana gelen değişimler depresyona sebep oluyor.

Beyin görüntülemesi için yüksek hassasiyetli MRI kullanan araştırmacılar, toplamda 900 kişi üzerinde çalıştı.

Bu kişilerin 421 tanesini majör depresif bozukluktan muzdarip olan insanlar oluşturuyordu. Elde edilen görüntülemeler gösterdi ki kayıp hissi ve düşük özsaygı gibi durumlar, direkt olarak beynin söz konusu bölümü (OFC) ile ilgiliydi.

Orbitofrontal korteks iki kısımdan oluşuyor ve bu farklı kısımlar, farklı tecrübeler neticesinde tetikleniyor.

Korteksin orta kısmı, bir ödül aldığımız zaman aktive oluyor ve bu kısım majör depresif bozukluktan muzdarip olan insanlarda düşük fonksiyon gösteriyor. Bu durum da depresyon yaşayan insanların neden bir tür kayıp, hayal kırıklığı hissi ve özsaygı yitimi yaşadığını açıklıyor.

Yapılan araştırmalar, korteksin yan kısımlarının ise depresyondan muzdarip olan insanlarda aşırı aktive olduğunu ortaya koydu.

Korteksin bu kısımlarının ise cezalandırma ile ilgili olduğu bulgulandı. Bu bölüm, aynı zamanda kişinin benlik bilinci ve hafızasıyla ilgili bölümlerle güçlü bir bağ içinde ve bu sebeple kişinin kendisiyle alakalı kötü hissetmesine ve kötü anıları daha kolay hatırlamasına sebep oluyor. 

Bu çalışma önümüzdeki zamanlarda dünya çapındaki milyonlarca insana tedavi olanağı sunabilir ve depresyon bu sayede dünya yüzeyinden silinebilir!

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melis-alavant

Bir yaran var ve nerede olduğunu bilmiyosun işte depresyon o yüzden kötü bir rahatsızlık derdim hep. Ama bu yaranın beyinde var olduğunun bulunması insanoğlu için en iyi tedavilerden biri olur. Umarım.

karayel2009

fiziksel ama psikolojik kaynaklı. en iyi çözümü de mizahtır. olaylara mizahı yönden bakmak, gülmek, bol bol komedi filmi, dizisi, animesi, stand up, tiyatro oyunu izlemek ve karikatür, fıkra okumak iyi gelir. cenk-erdem ikilisi bu konuda çok iyidirler.

atakan-kayasan

Malesef tamamen geçmiyor..Onunla Yaşamayı öğreniyor insan.Ve ayrıca bunun yolunu çabuk bulun uzub süreli depresyon durumunda kronik fiziksel hastalıklar çıkıyor.Şuan 3 farklı kronik rahatsızlıkla yaşıyorum.Aklıma depresyon falan gelmiyor bu yüzden:D

zulal-bayoglu

geçmiyor onu bilirim

tosarik

ne dicemi bilemiyorum

Görüş Bildir