Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Cevaplıyor: Gece İnsanları mı Daha Üretken Sabah İnsanları mı?

401PAYLAŞIM

Gece insanlarının gündüz insanlarına göre daha üretken olup olmadığı sorusu sık sık gündeme gelen bir konu. Bu yazıda bu konu hakkında bilimin sunduğu verileri inceleyeceğiz.

Yapılan bir araştırmada, gece insanları ile gündüz insanlarının iş ve okul hayatında ne kadar üretken oldukları analiz edilmiş.

Araştırmaya göre çalışma ve okul saatlerinde gece insanlarının, en az gündüz insanları kadar üretken oldukları tespit edilmiş. Bunun en büyük etkeni olaraksa, en iyi hissettiğimiz saatlerde kendimizi sabote etme ihtimalimizin de doğru orantılı olarak artmasıymış.

Nasıl mı? Gelin biraz daha detaya inelim.

Journal of Experimental Social Psychology dergisinde yayınlanan araştırmakapsamında, biyolojik saatimiz çerçevesinde kendimizi çalışma anlamında en çok sabote ettiğimiz saatler incelenmiş. Özellikle yüksek konsantrasyon gerektirdiğinde, işi yapmamaya yönelik bahaneler uydurma davranışıyla, olası bir başarısızlığa karşı egomuzu koruma içgüdüsüyle hareket ettiğimiz şeklinde tanımlanmış kendimizi sabote etmemiz.

Örneğin sınav öncesi gece 3'e kadar dizi izlediyseniz, bu kendinizi sabote ettiğiniz anlamına geliyor.

Bilinçli veya bilinçsiz yaptığınız fark etmeksizin, sınavda başarısız olduğunda bu durumu "O saate kadar dizi izlemiştim ya, yoksa yapardım." olarak zihnimizde şekillendiriyoruz ve böylece egomuzu bir koruma kalkanı içerisine alıyoruz.

Bu kavram çerçevesinde şekillendirilen çalışmada, 237 üniversite öğrencisi "gündüz insanı" veya "gece insanı" olmalarına göre iki gruba ayrılmış.

Kişilere, tamamen rastgele olarak sabah 8'de ve akşam 8'de olmak üzere zeka testleri atanmış. Ayrıca deneklerden yarısına stres seviyelerinin sonuçlar üzerinde etki edebileceği ve bu yüzden olabildiğince rahat olmaya çalışmaları gerektiği söylenirken; diğer yarısına stres yapıp yapmalarının önemli olmadığı, testin o kadar zor olmadığı ve dolayısıyla stresin pek etki etmeyeceği söylenmiş.

Araştırmacılar, stres baskısı yüklenen gruptakilerden, üretken olmadığı saatte testi çözenlerin kendilerini daha başarısız olacağını öngörmüş.

Sonuçlarsa ilginç çıkmış, nitekim tam tersi doğruymuş. Stres baskısı yüklenen gruptakilerden, tam üretken oldukları saatte testi çözenler, çok daha başarısız sonuçlar elde etmişler. Üstelik bunun nedeni olarak da pek çok bahane üretmişler, yani kendi kendilerini farkında olmadan sabote etmişler.

Üretken olmadıkları saatlerde ise, stres baskısı olan grupların performansında, stres baskısı olmayan gruplara göre hiçbir değişiklik görülmemiş.

Bu durum, gündüz insanlarının normalde daha üretken oldukları çalışma ve okul saatlerinde kendilerine mazeret üretmelerinin daha yüksek ihtimal olduğu anlamına geliyor.

Gece insanlarıysa, gündüz saatlerinde zaten yaratıcılıklarının zirvesinde olmadıkları için, başarısızlık korkusunu gündüz insanlarına kıyasla daha fazla hissetmiyor ve mazeret üretmekten daha çok kaçınıyor.

Özetle çalışmanın anlattığı şey, "sabah 9 akşam 5" şeklindeki iş saatlerinin veya okul saatlerinin, gündüz insanlarına büyük avantaj kazandırdığı iddiasının pek de doğru olmadığı.

Genel kanı bu çalışma ve okul sisteminin, gece insanlarının üretkenliklerini kullanamamalarına neden olduğu ve dezavantaj yaşadığı yönündeyken; bu araştırma gündüz insanlarının da pek üretken olamayabileceğini göstermiş durumda.

Dolayısıyla üretken olduğunuz saatlerde çeşitli bahaneler uydurduğunuzu fark ederseniz, mümkün olduğunca bu davranışınızı değiştirmeye çalışın.

İnsanın kendini sabote etmesi güzel bir durum değil neticede...

Bilimle kalın!

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
begum-dgr

sabah erkenden sınav tekrarı %100 işe yarıyor

hugi

sabah insanları pratik üretimde gece insanları teorik üretimde başarılıdırne mutlu hiç üretmeyene.

fatma-yalazi

Kesinlikle gece bence daha sessiz sakin ve rahat rahat

arslan-turegun

Gece gece nasıl üretken olayım. Fotoğrafçıyım ben :p

invisible-man

istasyon insanları

Görüş Bildir