Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Cevaplıyor: Eğer Yeterince Denersek Duvarın İçinden Geçmemiz Mümkün Olur mu?

-
Abone ol

Her insanın bir zamanlar aklına takılan bir sorudur duvarlardan geçilip geçilemeyeceği. Bu yazımızda bu gerçeğin üzerine eğiliyoruz.

Cevabı en baştan verelim: Teorik olarak, bu mümkün.

Evrendeki her cisim veye canlı aslına bakılırsa devasa bir boşluğa sahip. Bunun nedeni de atomların %99,9999...'luk bir kısmının boş olması. Hal böyle olunca maddeler de bir nevi büyük boşluklardan oluşuyor.

Bu durumda akıllara şu soru geliyor: Nasıl oluyor da devasa boşluklardan oluşan maddeler, birbirlerinin içinden geçemiyorlar?

Örneğin duvara kafa attığımızı düşünelim. Kafamız da, duvar da atomlardan oluşuyor, tıpkı diğer her madde gibi. Peki neden kafamız duvarın içinden geçemiyor? Cevap elektronlarda gizli.

Elektronlar, atom çekirdeklerinin etrafında muazzam hızlarda, sürekli şekilde dönüyorlar.

Duvara kafa attığımızda duvarın yüzey kısmındaki elektronlar, kafamızdaki elektronlarla bir etkileşime girer. Burada bir fizik kanunu devreye girerek bu etkileşimini türünü belirler. O fizik kanunu ise "aynı yükteki parçacıkların, cisimlerin birbirlerini itmesi"dir. Dolayısıyla kafamız ve duvar, birbirlerini iterler.

Bu itme kuvvetinin gücü öylesine fazladır ki, doğada aslında hiçbir maddenin birbirine dokunmuyor olmasına neden olur.

Yani aslında hiçbir şeyi gerçek anlamda elleyemiyoruz, yalnızca çok fazla yaklaşabiliyoruz. Bu itme kuvvetinin gücü sırasında, bizimle duvar arasında iki arada bir derede kalan kafamız da muhtemelen kırılıyor tabii ki.

Fakat kuantum dünyası bu noktada yardımımıza yetişiyor ve umutlarımızı yeşertiyor.

Şöyle ki, yeterince fazla sayıda deneme yaparsak, bir denemede eninde sonunda kafamızdaki boşluklarla duvardaki boşluklar karşı karşıya gelecek ve sonucunda da karşıya geçebileceğiz.

Yine de hemen sevinmemek gerek.

Bu olasılık o kadar düşük ki, kafanız gözünüz yarılmadan deniyor olabilseniz bile binlerce yıl boyunca aralıksız ve seri şekilde denemenizi gerektirebilir...

Kim bilir, belki ileride bir teknolojik gelişmeyle duvardaki boşlukların yerlerini kendi vücudumuzdaki boşluklara uyacak şekilde düzenleyebilir ve artık duvarlardan geçmeye başlayabiliriz. 😎

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pyrrhus

Quantum tunnelling olarak bilinen olay. Quantum kanunlarına göre bir parçacık gözlemlenmediği sürece aynı anda birden fazla konumda farklı ihtimallerle bulunur gözlemlendiğinde ise bu konumlardan sadece birinde gözlenir. Teoriye göre bir engelin diğer tarafında olan bir parçacık gözlemlendiğinde engelin diğer tarafında belirebilir ama bu pek de mümkün olan bir durum değildir. Bu etkinin gözlemlendiği durumlara örnek olarak transistörler verilebilir. Günümüzde transistör boyutları çok küçüldüğü için(12 nm civarı) transistörün içindeki elektronların bazı durumlarda kendilerini ışınladıkları gözlemlenmiştir.

mehmet-ali-cagan

Fringe :D

seviname

kesinlikle ışık hızı ile hareket edebildiğimizde bu duvarda geçmeyi çok rahat yapabileceğiz. hasarsız bir şekilde hemde ama mesele ışık hızına ne zaman ulaşırız.belki o zaman ışınlanmayıda çözebilieceğiz

kadir-eroglu2

ışıkta geçemiyor duvardan

god_a_man

oha şimdi ben aslında uçuyo muyum efso lan kdfjvnkf

fat3244

rezonans

Görüş Bildir