Bilim Cevaplıyor! 27 Ağustos Gecesi Mars Ay Kadar Büyük mü Görünecek?

900PAYLAŞIM

Her sene olduğu gibi bu yaz mevsiminde de Mars'ın 27 Ağustos'ta Ay kadar büyük görüneceği iddiaları internette dolaşmaya başladı. Peki gerçekten öyle mi olacak?

En baştan söyleyelim; kesinlikle hayır.

Mars ne bugün, ne seneye, ne sonraki sene, ne de herhangi bir senenin herhangi bir gününde gökyüzünde Ay kadar büyük görünmeyecek.

İyi ama neden? Açıklayalım.

Öncelikle bu yalanın ilk olarak 27 Ağustos 2003'te yayılmaya başladığını ve o zamandan beri 13 yıldır her Ağustos'ta tekrar hortladığını söyleyelim. O tarihte Mars, yaklaşık her 2 yılda bir olduğu gibi Dünya ile yakın konuma gelmişti.

O tarih aynı zamanda, Dünya ile Mars arasında nadir görülen “en yakın” hallerden biriydi.

Dolayısıyla da Mars, o tarihte daha önceki sıradan yakınlaşmalarda olduğundan daha parlak görünecekti. Bu sebeple, birçok amatör ve profesyonel gök bilimci için gözlem açısından önemli bir andı ve tüm dünyada bol bol duyurusu yapıldı.

Yani anlayacağınız Ay kadar parlak, Ay kadar büyük gözükme durumu yoktu.

Sadece normalden çok az daha parlak ve çok az daha büyük görünecekti, hepsi bu kadar.

Peki Mars neden hiçbir zaman Ay kadar büyük görünemeyecek?

Bunun çok basit bir nedeni var; uzaklığına kıyasla Ay'a göre boyutu küçük kalıyor. Yarıçapının Ay'ın 2 katı olduğunu biliyoruz, dolayısıyla Ay ile aynı boyutlarda görülebilmesi için Ay'a göre 2 kat daha uzakta olması lazımdı. Ancak Mars, en yakın konumunda bile Ay'dan 70-75 kat daha uzakta, yani en iyi ihtimalde dahi 70-75 kat daha küçük görünebilir.

Son olarak Mars'ı Ay kadar büyük olmasa da küçük olarak görmek isteyenler çıplak gözle bile görebilirler kendisini bu aralar.

Mars şu anda gün batımının hemen sonrasında bakıldığında ufkun üstünde, Satürn ve Antares ile yakın bir konumda rahatlıkla izlenebiliyor. Üstelik büyük şehirlerde bile çıplak gözle her akşam görebileceğiniz kadar parlak.

İyi gözlemler!

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
firtina-adam

cok guzel bilgiler

frknkrmrn

27 agustos 2003 doğum günüm benim yani özelim demekki

Gizli Kullanıcı

Batı ufkunu da doğu ufkunu da yüksek binalarla kapattılar:( bize yine Mars yok.

ayna-efendi

bugün eve gelirken 2 teyze konuşuyordu bu gece 2 ay gözükecekmiş diye, halbuki öğlen 12 de ay hilale yakın bir evresinde tepedeydi akşam da gözükmeyecek

nikolatexla

Birşey soracağım, evren sürekli genişlediğine göre, bir süre (baya bir süre) sonra Ay'ıda mı göremeyeceğiz?

altair

Bu sorunun cevabına "Hem evet, hem hayır" diyebiliriz. Şöyle ki; bu teoriye göre eğer Dünya ve Ay yeterince uzun süre boyunca var olmaya devam ederlerse, genişleme teorisine göre gerçekten de bir süre sonra Ay'ı göremeyeceğiz. Bu yüzden cevap evet diyebiliriz. Hayır dememizin sebebi ise o zaman gelmeden önce Dünya'nın Güneş tarafından çoktan yutulacak olması.

nemesis-zender-one

Aslında ay zaten her yıl Dünya'dan uzaklaşıyor. Ancak Dünya bu hızda yavaşlamaya devam ederse Ay'da bu yavaşlamadan nasibini alacak ve denge noktası olacak. Bundan sonra ay daha fazla uzaklaşamayacak. Ve bundan 5 milyar yıl sonra Güneş hızla büyümeye başlayacak ve sonunda güneş sisteminde gezegenleri yuttuktan sonra beyaz cüce evresine girecek.

ufukdiyo

Evren genişliyor evet. Ancak ne gezegenler ne yıldızlar ne de galaksiler birbirinden uzaklaşıyor. Sadece galaksi kümeleri birbirinden uzaklaşıyor.

nikolatexla

(Eray Kaşıkçı) Güneş bir süre sonra patlayacağı ve karadelik olacağı için değil mi? Anladım cevap verenlere teşekkürler.

ufukdiyo

Güneş patladığı zaman kesinlikle bir karadelik olmayacak. G sınıfı yıldızlar şişip çöküp patladıktan sonra beyaz cüce halinde soğuya soğuya sonsuza dek kalır.

nikolatexla

En üstteki arkadaşın "dünya güneş tarafından yutulacak" derken ne dediğini şimdi anladım teşekkürler.

Görüş Bildir