Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Cevapladı: Uzun Süreli İlişkilerde Cinsel Yaşamın Monotonluğu Aşılabilir mi?

-

Popüler kültür vasıtasıyla topluma dayatılan ilişki algısının, hayatlarımıza negatif bir etkide bulunduğu söylenegelir hep.

Bunun doğrulanabilirliği tartışmalı da olsa, Toronto Üniversitesindeki araştırmacılar konuya benzer bir noktayı aydınlatmayı başardı.

Uzun süreli ilişkilerde seks hayatının akıbeti nerede durur, ne ölçüde önemlidir? Hayat gerçekten filmlerdeki, masallardaki gibi midir?

Maalesef pek öyle gözükmüyor. Toplumda git gide daha da kabul olan “tek eşlilik karşıtlığı” da bir nevi buradan çıkmış gibi görünüyor...

Yani en basit düşünce şekliyle “Bir erkek/kadın için neden tüm erkek/kadınlardan vazgeçeyim?”

Bu düşünce insanlara bir nebze de olsa soluk kazandırabiliyor olabilir ancak çözüm değil.

Araştırmaya göre uzun süreli ilişkilerdeki seks hayatının mutluluğu, problemlerin üzerine eğilmekten ve yataktaki beklentiler üzerine net olmaktan geçiyor.

İletişim, her zaman olduğu gibi, önemli.

"Acaba ruh eşi miyiz? Acaba o doğru kişi mi?"

1900 kişiden fazla bir grup üzerinden araştırmayı yürüten Jessica Maxwell, ‘ruh eşi’ ‘doğru kişi’ gibi kavramlara fazla bel bağlamayan çiftlerin daha mutlu bir seks hayatı olduğunu ortaya koymuş.

Cinsel yaşam =/= İlişki

Bu gibi kavramların tehlikesi; ilişkiyi kaderci, sınırları önceden belirlenmiş bir konsepte sokuyor olması.

Bu tarz ilişkilerde ne zaman seks hayatı monotonluğa girse, taraflar muhtemelen ilişkinin de kötü gittiğini düşünerek yollarını ayırıyorlar.

Sanki bir çözüm yolu olamazmış da her şey böyle yazılmış gibi...

Mexwell, her ilişkinin 2 ila 3 yıllık bir ‘cinsel cicim ayları’ olduğunu söylüyor.

Fakat bu süreçten sonra büyük ihtimalle baş gösteren problemlerin ve farklı beklentilerin, üzerinde konuşulup uzlaşılması gereken şeyler olarak kabul edilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Yeterince çaba gösterilirse, ortak paydada buluşmamak için bir sebep yok.

Yeter ki problemler dürüstçe irdelensin, iletişim sekteye uğramasın, hayatlar bayram olsun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bbbbb

Booommboş içerik

boltonlarin-remzi

Uzun süreli ilişki bundan 10 yıl önce yaa bi sittirin gidin ne işiniz var diyeceğim bir durumken şimdi başkasını hayal bile edemeyeceğim kadar güzel. Yani ruh eşi filan diye bir şey bence yok. Ama bilemiyorum insanın sevdiği adamla sevişmesi çookgzel. 10 yıl sonra bile. Hatta bazı bazı yufff bu nedir yaa 10 yıldır aynı adamla sevişip halen heycanlanmak nedir dediğim oluyor. Karınızı kocanızı sevin la.

chill.out.brain

uzun süreli ilişkiyi bulduk da cinsel yaşamı kaldı...

Gizli Kullanıcı

Daha kısa süreli ilişkim yok ki uzun için endişeleneyim. :'(

Görüş Bildir