Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilgisayarlarımız Biz Sürekli Yenisini Alalım Diye Bilerek mi Yavaşlatılıyor?

550PAYLAŞIM

Yoksa her şey daha fazla tüketim yapmamız için mi? Yanıt basit: Hayır.

Keşke bozulmadığı yahut zarar görmediği sürece aldığımız tüm bilgisayar ve telefonları kullanabilsek... Değil mi?

Ama öyle olmuyor. Özellikle satın aldığımız bilgisayarlar birkaç yıl geçtikten sonra uygulamaları açarken zorlanmaya başlıyor, işlem süreleri artıyor, kısaca ilk günkü performansını aratıyor. İyi davrandığımız, zarar gelmesini önlediğimiz bir bilgisayarın gittikçe daha kötü performans sunmasının ardında yatan temel sebep ne?

Açıklayalım. 💻

Öncelikle sorunun yanıtı temel olarak eskimeyle ilgili değil, onu söyleyelim. Zihni aydınlatacak birkaç sebebi var.

Teknik kısımları ikinci planda bırakacak olursak bu tartışmanın basit bir açıklaması var. Bir düşünün, bundan 5 yıl önce hangi uygulamaları, hangi sürümleriyle kullanıyordunuz? Sadece bilgisayar için de değil bu soru, cep telefonlarınız veya tablet bilgisayarlarınız için de ufak bir beyin fırtınası yapalım.

Kullandığımız uygulamaların sürümleri o yıl üretilen cihaz her neyse ona göre tasarlanmıştı, daha iyisi için değil.

Tabii özellikleri de ona göre kısıtlıydı. Bilgisayar uygulamalarınnı düşünün, oynadığınız bir oyunun 5 yıl önceki grafikleriyle bugün yayınlanan versiyonu arasındaki farkın dağlarla ölçülebileceğini göreceksiniz. Hal böyleyken bugün üretilen uygulamalar, oyunlar da bugünün teknolojisine göre üretiliyor, 5 yıl öncesine göre değil.

Yani ciddi bir problemi olmayan bilgisayarınızdan bahsediyorsak ortada bir yavaşlama yok, siz daha fazlasını yapması için onu zorluyorsunuz.

Tartışmayı biraz daha geriye götürelim, çocukluk yıllarınızda atari oynadıysanız ve atariniz çalışır durumdaysa televizyonunuza bağlayın ve ona has tasarlanmış oyunu bağlayın. Yıl 2020 olmasına rağmen hiçbir takılma olmadan oyunu oynayacaksınız ve bunda hiçbir anormallik yok. Çünkü o oyun tam da o makinede çalışabilsin diye tasarlanmış, yıllar bu kuralı değiştirmez.

Kullanıcı deneyimleri ve yeni gelişmeler çerçevesinde geliştirilen oyun ve uygulamalar çok kapsamlı özellikler sunuyor.

Bu da eski bilgisayarınızın bu hıza yetişememesine yol açıyor. Fakat tek sebep bu değil, diyelim ki eski ama dönemine göre çok güçlü bir bilgisayarınız var ve benzer yavaşlamalar onda da görülüyor, bunu nasıl açıklayacağız?

Öncelikle bilgisayarınızın depolama aracı burada önemli. Eski nesil bilgisayarlarda kullanılan HDD depolamalada daha sık görülse de yeni nesil SSD'lerde de bazı hatalar tekrarlandıkça kalıcı sorunlar doğabiliyor. Yani siz hiçbir şey yapmıyor olsanız bile depolama kaynağınızda bazı sorunlar doğabilir.

İndirdiğiniz uygulamalar, dosyalar, internet gezintileri... Sistem kaynaklarını sömüren bol bol datayı çağırıyor.

Böylesine büyük bir 'data' akımının olduğu bilgisayarınız işletim sisteminde oluşan ufak tefek hatalarla bir süre baş edebilse de sonrasında bunlar gecikmelere sebep oluyor. En küçük ölçekte düşünecek olursak bozulma emareleri biriktikçe gözümüze batıyor.

Bilgisayarınızı yavaşlatan ve hiç tahmin etmediğiniz bir sebep de şu. 👇

Evet, halı. 

Halılarımızın ve evimizde yer alan bazı eşyalarda biriken statik elektrik, kullandığınız tutarsız akım sağlayan prizler de eskimeye ve dolayısıyla sebep olabiliyor. Sözün özü, yavaşlayan bilgisayar ve telefonlardan kaçış yok, beklentileri düşürmeyi mi denesek?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anil-kacar1

İstemiyorum kardeşim ben güncelleme falan. Ben 2011 yılında aldığım ilk akıllı telefonumla gayet mutluydum abidik gubidik uygulamalar yüklemediğim halde. Ama bir spotify bir youtube güncellemeleri bile telefonu kasar oldu. Siz güncel sürüm çıkarın tamam ama benim sürümüme niye karışıyorsunuz amk? Bırakın ben güncellemeden de kullanabileyim. Neymiş güncellemek zorundaymışım. E güncelleyince donmadan kullanamadığım uygulamayı güncellememek özgürlüğüm neden yok benim o zaman sayın dıbırına koduğum?

ercan-gundogdu

bilgisayarı toplayın . sorun yapan kartı , işlemciyi vs. yi değiştirin . 7 yıl önce topladığım pc hala jet hızında . sadece ekran kartı sorunu var . kartı değiştirince oda olmayacak . aynı pc'yi şimdi toplamaya kalksam 7-8 bin tl lazım ... paraya zamanında kıyın derim .

esen-miray-yilmaz

Telefon, bilgisayar, tablet fark etmez yavaşlamasını ağırlaşmasını istemiyorsanız gerekli gereksiz her şeyi güncellemeyin ve otomatik güncelleyi kapatın. Bu yeni gelen güncelleme gerçekten gerekli mi önce bir araştırın okuyun ona göre karar verin, seçim yapın. Sık sık bir yenilikmiş gibi sundukları pek çok şey gereksiz ve cihazlarınız yavaşlasın, performansından hoşnut olmayın ve değiştirin diye yapılıyor zaten. Yaşasın tüketim toplumu! Yaşasın kapitalizm!

logicaldoor

Bilgisayar konusuna gelince, işin yazılımsal boyutunu görmezden gelmek tabii ki doğru değil. Sonuçta bu cihazları bir yazılım yönetiyor ve Windows 10'un her güncellemesinde bize hatırlattığı üzere o yazılım ne kadar dandik olursa başınız o kadar çok ağırıyor. Ancak performans düşüşünün birincil etkeni sisteminizde kullandığınız harddisk'tir. Siz ne kadar stabil bir ortamda kullanırsanız kullanın diskinizin performansı kullanıldıkça düşer. Burada yazılımın da bir miktar etkisi vardır -ki bununla ilgili çeşitli tiyolar verebilirim bilahare- ama bu etki abartılacak kadar değildir.

logicaldoor

Yavaş bir bilgisayarı formatlayıp temiz kurulum yaptığınızda uçuşa geçmeyecektir. Çünkü harddisk artık kendisinden istenen veriyi daha geç vermeye başlamıştır. Kullandığımız yazılımların -ki buna web ortamı da dahil- harddisk ile olan veri alışverişi de her geçen gün arttığından, eninde sonunda yaptığınız her işte beklemeye başlarsınız. Stabil bir enerji ve ısı ortamı sağlamak birçok donanımın ömrü açısından önemlidir ama diğer tüm faktörlerin toplamı %10'da kalır. Yeterli sistem belleğiniz ve hızlı ver akışı sağlayan bir diskiniz varsa bilgisayarınız da yavaş değildir...

logicaldoor

Cep telefonları için cihazın performansını düşüren veya bazı sorunlar çıkarmasına sebep olan en önemli etken yazılımı. En basit örneği ile mikrofon sorununu donanım değişikliği yapmama ve hatta son güncellemeleri kaldırmama rağmen çözemediğim bir önceki telefonumu, kardeşim ilk günkü yazılımını yükleyerek yaklaşık iki yıldır sorunsuz kullanıyor. Tabii güncellemeleri kapalı olarak. Ben de yeni telefon aldığımla kaldım...

Görüş Bildir