Bilgi Deryasında Bir Kulaç da Ben Atayım Diyenlere Adriyatik Denizi Etkisi Yapacak 15 Soru ve 15 Cevap

869PAYLAŞIM

Bilgi açlığı çekenler ve Oyna Kazan'daki rakiplerini eleyip öne geçmek isteyenler için birbirinden ilginç sorular ve cevaplarıyla tekrar karşınızdayız!

Kaynak: https://www.instagram.com/1soru.1cevap/

Bu içerikte 1 malumat ve 1 Soru 1 Cevap Instagram hesapları kaynak olarak kullanılmıştır.

1. Mona Lisa’yı çalma şüphesiyle tutuklanan ünlü ressam kimdir?

Picasso. Zamanında Mona Lisa’yı çaldığı şüphesiyle Picasso da tutuklananlar arasındaydı. Kendisiyle ilgili bu hırsızlık iddiası ise elbette asılsızdı.

2. Onsra nedir?

Bir daha aşık olamayacağını anladığında gelen kalp kırıcı hissi ve son aşkı anlatan bir kelimedir. Kuzeydoğu Hindistan dili olan Bodo dilinden bir kelimedir.

3. Dünyanın bilinen ilk aşk şiiri hangisidir?

Sümerli bir kadın olan Enlil’in aşık olduğu Kral Su-sin’e yazdığı şiirdir. Şiir yaklaşık 4500 yıllıktır ve çivi yazısıyla yazılmış bu tablet, şu an İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

4. İş hayatında mutluluğu bulmanın sırrı nedir?

Yapılan araştırmalar, bunun ‘flow’ yani akış adı verilen bir kavramla ilgili olduğunu ortaya koyuyor. Akış kavramı, kişinin kendisinden geçercesine keyifle çalışmasını anlatmak için kullanılan bir sözcük. Dikkatinizi tamamen verdiğiniz ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız bir proje, size akış halini yaşatabiliyor. Aslında bu kavram ne iş yaptığınızdan çok o işi nasıl yaptığınıza odaklanıyor. Kısacası işin sırrı kendini kaybedercesine çalışmakta…

5. Seigneur-terraces ne demektir?

Kahve dükkanlarında az para harcayıp uzun süre oturan, tek bir çay ya da kahveyle neredeyse o kafede yaşayan insanlara denir. Fransızca kökenli bu sözcük ‘teras lordu/teras efendisi’ olarak çevrilir.

6. Kahveye olan tutkusuyla bilinen ve günde yaklaşık 50 fincan kahve içen ünlü yazar kimdir?

Honoré de Balzac. Günde 50 fincan kahve içen Balzac, kahve yapmaya zamanı olmadığında ve kendisine kahve yapacak birileri de yokken kahve çekirdeklerini çiğnermiş.

7. Cherophobia nedir?

Çok fazla mutlu olunca başına bir şey gelmesinden korkmaya ve bu yüzden neşeli olmaktan kaçınmaya denir. Türkçede 'çerofobi' olarak telaffuz edilen kelimenin anlamı kısaca 'mutluluk korkusu'dur.

8. Düzeltme işareti kalktı mı?

Hepimizin kafasını kurcalayan bu soruya şöyle cevap verelim: Türk Dil Kurumuna göre düzeltme işareti (^) hâlâ kullanımdadır. Yani hala ve hâlâ arasındaki farkı düzeltme işareti ile sağlayabiliyoruz.

9. TikTok uygulamasını yasaklayan ülke hangisidir?

Hindistan, dünya genelinde yaklaşık 500 milyon kullanıcısı olduğu belirtilen video paylaşım uygulaması TikTok’u yasaklayan ülkedir. Hindistan hükumeti, uygulamanın kullanımının kültürel bozulma ve yozlaşmaya neden olduğu gerekçesiyle uygulamayı yasaklamıştır.

10. Evcil hayvanı doğum yapana 3 gün doğum izni veren ülke hangisidir?

Norveç. Norveç’te eğer evcil hayvanınız doğum yapmışsa üç günlük doğum iznine ayrılabiliyorsunuz.

11. Beyaz önlük hipertansiyonu nedir?

Hastaların beyaz önlüklü bir doktor karşısında heyecanlanması ve tansiyonlarının olağandan yüksek düzeye çıkmasına 'beyaz önlük hipertansiyonu' adı verilir.

12. Su aygırının sütü neden pembe renklidir?

Sütün renginin pembe olmasının sebebi aslında su aygırlarının vücutlarında üretilen ‘hipposudoric acid’ ve ‘norhipposudoric acid’ adlı iki farklı vücut salgısından kaynaklanmaktadır. Bu iki asit türünün renkleri sırasıyla açık kırmızı ve açık turuncudur ve vücuttaki zararlı bakteri gelişimini engellemede de önemli bir rol oynar.

13. Çikolata parçacıklı kurabiye tarifini bulan kimdir?

Çikolata parçacıklı kurabiyenin mucidi Ruth Wakefield’dır. Wakefield, kendisine ömür boyu çikolata tedarik edilmesinin karşılığında tarifini Nestle Yol House’a satmıştır.

14. Avrupa’da kadınlara oy hakkını en son veren ülke hangisidir?

İsviçre. İsviçre’de kadınlara oy kullanma hakkı 1971 yılında verilmiştir.

15. Mitomani nedir?

Bazı psikiyatrik bozukluklarda meydana gelen, inanılmaz hayali maceraları sanki gerçekten olmuş gibi yalan, abartma ya da ilişkilendirme eğilimidir.

Eğer bu içerik ilginizi çektiyse kaliteli bilgi açlığı çekenler için hazırladığımız bir önceki içeriğimize de mutlaka göz atın.👇

Gereksiz Bilginin Harman Olduğu İnternet Ortamına Kalitesi ile Fark Atacak, Hafızaya Kazımalık 14 Soru ve 14 Cevap - onedio.com
Gereksiz Bilginin Harman Olduğu İnternet Ortamına Kalitesi ile Fark Atacak, Hafızaya Kazımalık 14 Soru ve 14 Cevap - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
latif-nalbantoglu

hindistanı kötülerler, yereler ama bi hindistan olamazlar mk.. helal olsun lan..

alper-vural1

3) O şiiri Kral Şusin'e evlendiği kadınlardan biri yazmış. Enlil erkektir.

alper-vural1

Sanırım şu mısra yüzünden şiiri Enlil'in yazdığı sanılıyor: Enlil’in kalbini memnun eden Şu-Sin’im Oysa Enlil baş tanrıdır, tanrıların tanrısıdır. O şekilde okursak "Enlil'in/Tanrı'nın kalbini memnun eden/tanrının hoşnutluğunu kazanan Şusin'im" olur.

proman16

hha iyimiş ya😂

Gizli Kullanıcı

Demek bende de cherophobia varmış da haberim yokmuş.

ordekkac

#9 öyleyse, o mavi gözlü Hintli abimizin videoları neden hala var?

ordekkac

Mantılı.

Gizli Kullanıcı

dolmalı:)

ordekkac

Hahahaha. İlahi Pedro-Pascal Bey :)

Gizli Kullanıcı

: )

Görüş Bildir