Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Biletleri Yok Satan Uçak Seferine İptal

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Biletleri Yok Satan Uçak Seferine İptal

Biletleri Yok Satan Uçak Seferine İptal

Türkiye ile Ermenistan arasında, eradaki gerilimi azaltıp, iki halkı yakınlaştıracak önemli bir adım atılacaktı. Özel bir havayolu şirketi, 3 Nisan'dan itibaren Van ile Erivan arasında doğrudan seferlere başlayacaktı. Ancak ilk duyulduğu andan itibaren Azebaycan basını tarafından çok sert şekilde eleştirilen bu adım, gerçekleşmesine sadece iki gün kala iptal edildi.

Reuters'in haberine göre, biletleri satışa çıkmış durumdaki Van-Erivan uçak sferlerinin iptal kararı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından alındı. Reuters, Türkiye'deki sivil havacılık yetkililerinin seferlerin iptal edildiğini doğruladığını, ancak gerekçenin açıklanmadığını duyurdu.

Ermenistan'ın başkenti Erivan'la, Van’ın doğrudan seferler için seçilmesinin ardında ise Akdamar Kilisesi'nin ibadete açılması yatıyordu.

Ermeniler için dini açıdan büyük önem taşıyan Akdamar Kilisesi'nin ibadete açılmasının ardından, Van'a gelen Ermenistan vatandaşlarının sayısında büyük artış görülmüştü.

Erivan ile İstanbul arasında uzun süreden bu yana doğrudan seferler yapılıyordu.

TÜRK BÜYÜKELÇİ: RESMİ POLİTİKAYI ETKİLEMEZ

Ancak Türkiye ile Ermenistan arasında yeni bir hatta daha doğrudan uçuş seferinin başlatılmasına Azerbaycan basını büyük tepki göstermişti.

Bu tepkiye karşı Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, iki hafta önce Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Azeri basınını “gerçeklere odaklanmaya” davet ederek, şöyle konuşmuştu;

“Basın gereksiz heyecanları tetiklemek yerine, daha önemli konulara odaklanmalı. Bu önemli konular; Ermenistan’la sınırı kapalı tek ülkenin Türkiye olması, Yukarı Karabağ konusunda Azerbaycan’a en büyük desteği veren ülkenin Türkiye olması, gerek Sayın Cumhurbaşkanı, gerek Sayın TBMM Başkanı, Sayın Başbakan ve Sayın Dışişleri Bakanı'nın, birçok kez Türkiye’nin Yukarı Karabağ konusunda Azerbaycan’ın yanında durduğunu gayet net şekilde ifade etmiş olmalarıdır.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AzerbaycanBaşbakanİstanbulTürkiye Büyük Millet MeclisiVan
Görüş Bildir