Bildiğiniz Her Şeyi Temize Geçip Ufkunuza Rekor Seviyeyi Test Ettirecek 15 Finans Kitabı

304PAYLAŞIM

"Hayatım boyunca, mümkün olan her bir anını okuyarak geçirmemiş tek bir bilge insan dahi tanımadım”; Berkshire Hathaway başkan yardımcısı Charlie Munger bir zamanlar böyle demiş

Hemen hemen her konuda sizlere muhteşem kitaplarla dolu galeriler derlemeye çalıştığımız Onedio'da bu kez finans konusuna değinelim istedik. Hepimize harika birer kaynak teşkil edecek sayısız kitap mevcut elbette; hepsini listelemeye imkan yok.

Business Insider bu yazısında, mutlaka okunması gereken bazı finans kitaplarını listelemiş. Bizler bu listenin içerisinden Türkçe çevirisi olanları ayıkladık. Bunları Babil, Idefix, Ekonomist, Kitapyurdu ve D&R'ın çok satan ekonomi kitapları listeleriyle karşılaştırdık; ve 15 kitaplık bir seçki hazırladık. İyi okumalar!

1. Siyah Kuğu - Nassim Nicholas Taleb

Siyah Kuğu - Nassim Nicholas Taleb
Siyah Kuğu - Nassim Nicholas Taleb

Orijinal adı: The Black Swan

.

Kısmen deneme yazarı, kısmen borsacı ve yatırımcı kimliğine sahip Lübnan doğumlu Taleb (kendisini bir Osmanlı vatandaşı olarak tanımlıyor), "Siyah Kuğu" deyimiyle; olması ihtimal dışı görülen, fakat vuku bulduğunda etkisi çok büyük olan ve bir kez gerçekleştikten sonra, onu daha az rastlantısal kılacak bir açıklama uydurduğumuz olayları kastediyor. 

Siyaset ve ekonomi tarihinde olsun, bilim ve teknoloji tarihinde olsun, arkasında iz bırakan hemen hemen tüm olayların birer "Siyah Kuğu" olduğunu hatırlatıyor.

(Kitap 27 dile çevrilmiş ve New York Times‘ın çok satanlar listesinde uzun bir
süre kalmış.)

2. Hayvansal Güdüler - George A. Akerlof

Hayvansal Güdüler - George A. Akerlof
Hayvansal Güdüler - George A. Akerlof

Orijinal adı: Animal Spirits

.

"Bu kitap dinamittir. Ekonomik bunalımlar, işsizlik, yoksulluk, finans krizleri, gayrimenkul salınımları ve çok daha fazlası hakkındaki düşünce tarzımızı değiştirecek entelektüel bir devrimin başlamasına yardımcı olacaktır." -Dennis J. Snower, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü Başkanı

"Akerlof ve Shiller hayvansal güdülerin makroekonomik performansa nasıl katkıda bulunduğunu araştırıyorlar. Devresel bunalımlar, enflasyon ve işsizlik, finans piyasalarında ve gayrimenkuldeki salınımlar, yoksulluk ve para politikasının işleyiş şekli gibi bir dizi konuyu ele alıyorlar. Kışkırtıcı ve ikna edici bir kitap." -George L. Perry, Brookings Institution

3. Karar Alma Cesareti - Ben Bernanke

Karar Alma Cesareti - Ben Bernanke
Karar Alma Cesareti - Ben Bernanke

Orijinal adı: The Courage to Act: A Memoir of a Crisis and its Aftermath

.

"Soruların hızı kesilmeye başladığında Senatör Reid'e baktım, iki eliyle yüzünü ovuşturuyordu. Sonunda konuştu: "Sayın Başkan, Sayın Bakan. Bu gece buraya geldiğiniz ve durumu bizlere anlatarak sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ediyorum. Faydalı oldu. Bizim getirdiğimiz yorumları ve tepkilerimizi dinlediniz. Fakat kimse yanılmasın. Burada size söylenenler, kesinlikle Kongre'nin bu girişiminize destek verdiği anlamına gelmez. Ben bu noktayı bütün açıklığıyla netleştirmek istiyorum. Bu sizin kararınız ve sizin sorununuzdur.""

4. Sıradan Hisseler , Sıradışı Karlar - Philip A. Fisher

Orijinal adı: Common Stocks and Uncommon Profits

.

"Bu sayfalarda size de en az benim kadar yararlı olacak çok sayıda mücevher bulacaksınız." - Kenneth L. Fisher, Forbes Köşe Yazarı

Yaygın bir saygı ve hayranlık duyulan Philip Fisher tüm dönemlerin en etkili yatırımcıları arasında. Neredeyse elli yıl önce ortaya koyduğu yatırım felsefesi günümüzün profesyonel finansçıları tarafından incelenip uygulanmakla kalmamakta, aynı zamanda çoğu tarafından başucu kitabı olarak da kabul edilmekte.

5. Akıllı Yatırımcı - Benjamin Graham

Akıllı Yatırımcı - Benjamin Graham
Akıllı Yatırımcı - Benjamin Graham

Orijinal adı: The Intelligent Investor

.

Bu kitabın en olağanüstü özelliklerinden biri, şirketlerin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkarması. Ayrıca belirli nitelik ve fiyat cazibesi koşullarına uyacak şekilde tasarlanmış yatırım portföylerinin oluşturulmasına ışık tutmak amacıyla, çok sayıda hisse senedinin çiftler halinde karşılaştırmalarının kullanılması da son derece etkileyici. Akıllı Yatırımcı, başarılı yatırım yapmak için okuduğunuz en önemli kitap olabilir.

6. Genel Teori (İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi) - John M. Keynes

Genel Teori (İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi) - John M. Keynes
Genel Teori (İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi) - John M. Keynes

Orijinal adı: General Theory of Employment, Interest and Money

.

"Ülkeler, uygulayacakları yurt içi politikalarla tam istihdam sağlamayı öğrenirlerse (ve nüfus trendlerine uygun bir dengeye gelmeyi öğrenebilirlerse diye de eklememiz gerekmektedir), bir ülkenin kendi çıkarları çerçevesinde komşularına karşı dikebilecekleri önemli iktisadi güçlerin hesabına girişme gereği de ortaya çıkmayacaktı. Hatta uygun koşullarda uluslararası iş bölümü ve uluslararası ödünç verme imkanı hala mümkün olabilecekti."

7. Borsada Rastgele Seyir - Burton G. Malkiel

Borsada Rastgele Seyir - Burton G. Malkiel
Borsada Rastgele Seyir - Burton G. Malkiel

Orijinal adı:  A Random Walk Down Wall Street

.

"Yatırım alanında son 50 yılda yazılmış gerçekten iyi kitapların sayısı yarım düzineyi geçmez. Elinizdeki kitap gerçek anlamda klasik kategorisine girmeyi hak ediyor." - Forbes

"İlk yayınlandığı günden bu yana binlerce yatırımcının yolunu açan gerçek bir klasik... Kitabı okumuş bile olsaniz, zaman zaman göz atarak bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz." - Chicago Tribune

8. Milletlerin Zenginliği - Adam Smith

Milletlerin Zenginliği - Adam Smith
Milletlerin Zenginliği - Adam Smith

Orijinal adı: The Wealth of Nations

.

Bu kitap için gerçekten çok fazla bir şey söylemeye gerek yok; çünkü kendisi  "İktisatın açılış kitabı" olarak da bilinir. Çağının önde gelen ahlâk felsefecilerinden biri olan İskoç düşünür ve iktisatçı Adam Smith'in bu kitabı, çağdaş iktisat alanındaki ilk eser. 

NOT: Bazı yayınevlerince "Ulusların Zenginliği" adıyla Türkçeleştirilmiştir; o şekilde de aratabilirsiniz.

9. Yalancının Pokeri - Michael Lewis

Yalancının Pokeri - Michael Lewis
Yalancının Pokeri - Michael Lewis

Orijinal adı: Liar's Poker

.

Michael Lewis Wall Street'in başlıca yatırım şirketlerinden biri olan - Salomon Brothers'ta işe başladığında, Princeton'ı bitirmiş ve London School of Economics'ten henüz mezun olmuştu. New York'ta stajyer olarak işe başlayan Lewis, izleyen üç yıl içinde Londra'da tahvil satıcılığına yükseldi ve şirket adına milyonların peşinde koşarken, modern zamanların altında hücum dönemini para kazanma fırsatına dönüştürdü. Yalancının pokeri o çarpıcı çılgın yılların doruğuna çıkıyor ve sahne arkasında Amerikan iş dünyasının özgün ve fırtınalı görünümü yer alıyor.

Michael Lewis'in anlattıklarıyla, Yalancının Pokeri benzersiz hırs, açgözlülük ve acımasız bir servete ilişkin öğretici ve eğlenceli bir öykü.

"Çok dikkat çekici ve canlı... Bir dönemi olduğu gibi tanımlayan nadir eserlerden biridir." - Fortune

10. Borsa'da Tek Başına - Peter Lynch

Borsa'da Tek Başına - Peter Lynch
Borsa'da Tek Başına - Peter Lynch

Orijinal adı: One Up on Wall Street

.

Lynch ABD'de 600.000 satan ve 6 dile çevrilen bu ilk best seller'ında, kendine rehberlik eden felsefeyi anlatıyor. Peter Lynch para kazanmayı biliyor. Borsanın jargonunu, rakamları, evreleri, dönüm noktalarını ve daha birçok şeyi anlatıyor.

"Fazla söze gerek yok. "Borsada Tek Başına" uzun yıllar ellerden düşmeyecek, mükemmel bir yapıt." - Business Week

11. Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı - Charles Mackay

Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı - Charles Mackay
Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı - Charles Mackay

Orijinal adı: Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds

.

Bu kitap ticari hileler ve kitle davranışlarının finansal piyasalar üzerindeki kimi zaman neşelendiren, kimi zaman kahreden etkisini keşfetmek için, iki ebedi yatırım klasiğini birbiriyle ilişkilendiriyor. Kitap bizi 1834'teki Lale Çılgınlığından (lalelerin altından daha yüksek fiyata alınıp satıldığı dönem) alıp, 1720'deki South Sea 'balonu'na ve ötesine götürmekte. Menkul kıymet uzmanı Martin S. Fridson'ın kitabı gerçekten de ilginç, eğlendirici ve kesinlikle entrikacı.

12. Barbarlar Kapıda - Bryan Burrough & John Helyar

Barbarlar Kapıda - Bryan Burrough & John Helyar
Barbarlar Kapıda - Bryan Burrough & John Helyar

Orijinal adı: Barbarians at the Gate

.

Bryan Burrough ve John Helyar'ın mükemmel bir kurguyla romanlaştırdıkları bu gerçek öyküyü okurken dünyanın aslında başka türlü döndüğünü göreceksiniz. New York Times en çok satanlar listesinde altı ay boyunca zirveden inmeyen Barbarlar Kapıda, Camel, Winston ve Salem sigaraları ile yiyecek-içecek sektöründe birçok dünya markasının üreticisi RJR Nabisco'nun Wall Street'i ayağa kaldıran satış öyküsünü anlatıyor. 

"Daha iyi bir hikaye hayal edilemezdi... ve daha iyi bir anlatım olamazdı." - Chicago Tribune

13. Cinnet, Panik ve Çöküş (Mali Krizler Tarihi) - Charles P. Kindleberger

Cinnet, Panik ve Çöküş (Mali Krizler Tarihi)  - Charles P. Kindleberger
Cinnet, Panik ve Çöküş (Mali Krizler Tarihi)  - Charles P. Kindleberger

Orijinal adı: Manias, Panics, And Crashes

İlk kez 1978’de basılan bu kitap genellikle İkinci Dünya Savaşı öncesinde yaşanan krizleri ele alıyordu. Ekim 1987’de Kara Pazartesi diye bilinen borsa krizinden sonra, bu gelişmeleri de içine alan ve 1880-1893 arasındaki döneme ilişkin araştırmayı de içeren çalışma, 1989’da ikinci kez basıldı. Ocak 1990’da patlak veren ve 90’lı yıllarda süren Japon krizi ise üçüncü baskının yapılmasına neden oldu. Yazarın ölümünden önce yapılan son baskısında ise Meksika’da ve Doğu Asya’daki krizlerin ortaya çıkardığı sorunların da yer verildiği Cinnet, Panik ve Çöküş bu alanda klasik bir eser haline geldi.

"Önümüzdeki yıllarda Kindleberger’in kitabını tekrar tekrar okumadığınız için kendinize çok kızabilirsiniz." - Paul A. Samuelson, Massachusetts Institute of Technology

14. HIzlı ve Yavaş Düşünme - Daniel Kahneman

HIzlı ve Yavaş Düşünme - Daniel Kahneman
HIzlı ve Yavaş Düşünme - Daniel Kahneman

Orijinal adı: Thinking Fast and Slow

.

Rasyonel yargı ve karar alımını sorgulayan ufuk açıcı psikoloji çalışmasıyla 2002 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen Daniel Kahneman, çağımızın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. Fikirleriyle ekonomi, tıp ve siyaset dahil, pek çok alanı etkilemiş olan yazar, bu kitapta yıllardır sürdürdüğü araştırmaların sonuçlarını bir araya getiriyor. 

Okuyucuyla canlı bir sohbete giren yazar, sezgimize ne zaman güvenip güvenmeyeceğimizi ve yavaş düşünmenin ne zaman daha iyi olacağını öğretiyor. İş ve özel yaşamımızda seçimlerimizi nasıl yaptığımızı ve başımıza sık sık dert açan zihinsel hatalardan korunmanın farklı tekniklerini nasıl kullanacağımızı gösteriyor. Hızlı ve Yavaş Düşünme, düşünmeyle ilgili düşüncelerinizi sonsuza dek değiştirebilir.

15. Tanrılara Karşı (Riskin Olağanüstü Tarihi) - Peter Bernstein

Tanrılara Karşı (Riskin Olağanüstü Tarihi) - Peter Bernstein
Tanrılara Karşı (Riskin Olağanüstü Tarihi) - Peter Bernstein

Orijinal adı: Against the Gods

.

"Muhteşem tarih bilgisi ve riskin günümüzdeki görünümleriyle ilgili olağanüstü bilgi birikimiyle Peter Bernstein, bizi Tanrılara Karşı ile buluşturuyor. Finans dünyasına böyle bir şey bu yıl ve sonsuza dek gelmeyecek. Sözlerimi özenle seçiyorum: "Hiç kimse kaçırmamalı."  - John Kenneth Galbraith, Harvard Üniversitesi 

"İddialı ve sürükleyici... Bernstein bizlere, insanlığı batıl inançların ve kaderciliğin boğucu hakimiyetinden kurtaran gerçek hümanistler olarak gördüğü, kendilerini olasılık hesaplarına adamış bilim insanlarıyla muazzam bir buluşma ayarlamış."  - New York Times

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anahtarkelime

Hepsini okudum diyebilirim hatta son olarak tanrılara karşı kitabındayım, finans kitabının dışında hayata dair bir çok konuda dersler çıkarabiliyorsunuz.

vlknsn

"Strateji Sanatı" da (Avinash K. Dixit & Barry J. Nalebuff) okunabilir oyun kuramına ilgi duyanlar çok güzel örnekler bulabilir.

Görüş Bildir