Biber Gazı Hayvanları Öldürdü

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Biber Gazı Hayvanları Öldürdü

2 köpek, 9 kedi ve sayısı belirlenemeyen yüzlerce kuş öldü.

Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylarda yoğun biber gazı çevrede yaşayan hayvanları da etkiledi. İstanbul Veteriner Hekimler Odası, gönüllü ve ücretsiz olarak hayvanlara tedavi sundu, bu süreçte tedavi edilen tüm hayanları takibe aldı. Kayıtlara göre 2 köpek, 9 kedi hayatını kaybetti ve sayısı belirlenemeyen farklı türden, yüzlerce kuş da zarar gördü ve öldü. İşte Veteriner Hekimler Odası'nın yaptığı yazılı açıklama:

Gezi Parkı’nda çevre duyarlılığıyla başlayan ve temel hak ve özgürlüklerin dile getirildiği protestolara dönüşen olaylar sırasında, diğer canlıların da bu alanda yaşadığını gözden kaçırdık.

Gezi parkı, yeşil ve nispeten kapalı klimaya sahip bir alan olması nedeniyle insanlar dışında birçok canlının da yaşam alanıdır. Başta kuşlar olmak üzere çok sayıda böcek, kedi köpek gibi canlı parkın doğal parçasıdır.

Süreçte yaşanan olaylarda ortaya çıkan acı tablo ve kaybedilen hayatlar hepimizi derinden üzmüştür.

KUŞLARIN EVLERİ AĞAÇ DALLARI

Bu acı kayıpların yanında, çevrenin bir parçası olan diğer canlıların da zarar gördüğünü ve yaşam haklarının ihlal edildiğini biliyoruz. Olayların başladığı günden bu yana maalesef evleri bu parktaki ağaç dalları olan yüzlerce kuş gazdan etkilenmiş, evlerini terk etmiş veya ölmüştür.

Olayların başlamasından hemen sonra, İVHO olarak yakın çevrede Klinikleri bulunan Veteriner hekimlere çağrı yapılarak zarar gören hayvanlara yardım etmeleri talep edilmiştir. İstisnasız olarak bütün meslektaşlarımız bu dayanışmaya katılmış, çok sayıda hayvan dostumuz tedavi edilmiştir. Bunlardan bazıları halen tedavi görmektedir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Biber GazıGezi Parkıİstanbul
Görüş Bildir