Açlık Grevindekilere Avrupa'dan Destek

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Açlık Grevindekilere Avrupa'dan Destek

Açlık Grevindekilere Avrupa'dan Destek

Avrupa'nın değişik kentlerinde Türkiye'de cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine destek eylemleri sürüyor. Stockholm'de üç gün süren açlık grevlerine İsveç Sol Cephe partilerinden destek geldi.

İsveç Sol Cephe'sini oluşturan Sosyal Demokrat Parti Kadın Kolları Türkiye'de cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerine destek olduklarını belirten bir açıklama yaparken, İsveç Sol Parti Parti yönetiminden Ann Margareth Livh ve Hans Lindhe olmak üzere birçok İsveç Sol Partili, Stockholm Sergel Meydanı'nda kurulan Açlık Grevi Çadırını ziyaret etti.

Ayrıca İsveç Sol Parti milletvekili Amine Kakabaveh bir soru önergesi ile Türkiye'de sürdürülen açlık grevlerini İsveç Parlementosu gündemine taşıdı.

İsveç Sosyal Demokrat Parti Kadın Kolları ise bir destek bildirisi yayınladı.

Türkiye cezaevlerinde kadınlar başta olmak üzere politik nedenlerle hapsedilmiş bütün tutsakların serbest bırakılmasını talepeden bildiri de, tutuklu milletvekili Selma Irmak ve Gülser Yıldırım ile belediye başkanı Leyla Güven 'in bir an önce özgürlüklerinin geri verilmesi istendi. Türkiye'nin Avrupa Konseyi ifade özgürlüğünü ihlal eden ülkeler arasında en çok cezaya çarptırılan ülke olduğu, gazetecilerin İran, Çin ve Eritre'den sonra en çok Türkiye'de hapsedildiği belirtildi.

Halk tarafından demokratik yollarla seçilmiş politikacıların tutuklanması ve basın-ifade özgürlüğünün kısıtlanmasının Türkiye'nin Avrupa Birliği yolunda demokratikleşme sürecini baltaladığını, devletin protestoculara karşı şiddet uygulamasının ve BDP'li politikacıların hala yargı karşısında kendi anadilleri yargılanma istemlerinin reddedilmesinin, toplu tutuklamaların sürdürülmesinin ve açlık grevlerinin kabuledilemez olduğu ifade edildi.

Kadın Kolları açlık grevlerinin bir an önce son bulmasını dilediklerini ama açlık grevi yapan tutsaklarada destek olmayı sürdüreceklerini açıkladı.

Avusturya'nın Graz ve Almanya'nın Frankfurt kentininde de bugün destek için açlık grevine başlatıldığı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Açlık greviAlmanyaAvrupa BirliğiAvusturyaBarış ve Demokrasi PartisiÇinİranİsveçkadınlar
Görüş Bildir